E90 325i масло

3-та серия ('06-'12)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 26.07.2023

E90 325i масло

Мнение от Montana325 » 26 Юли 2023, 20:55

Привет, от скоро съм собственик на Е90 325 бензин 2006г. 218 кс
Имам въпроси относно маслото:
- кога измервате нивото на маслото, непосредствено след запалване на мотора или след известен период на шофиране? Това електронно измерване не ми е хич ясно- нали след като мотора запали маслото се качва в главата и започва да циркулира, как ще даде реално ниво на маслото?
- какво масло препоръчвате, до сега виждам по лепенките че е казано с 5/40 мотул. Но нашия Мотул дали е като Мотул в Швейцария..
Ще съм благодарен на всякакви мнения по тази част за маслото. Други питания нямам, колата върви на гръм , много съм доволен.

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3920
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: E90 325i масло

Мнение от Kroki » 27 Юли 2023, 8:26

Ти като шофираш, как ти е нивото на маслото? На ф-серията, дори не ти дава да измериш, ако маслото не е достигнало работна температура и вдига оборотите на около 1000.
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6217
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: E90 325i масло

Мнение от zvetiko » 27 Юли 2023, 10:42

Montana325 написа:Привет, от скоро съм собственик на Е90 325 бензин 2006г. 218 кс
Имам въпроси относно маслото:
- кога измервате нивото на маслото, непосредствено след запалване на мотора или след известен период на шофиране? Това електронно измерване не ми е хич ясно- нали след като мотора запали маслото се качва в главата и започва да циркулира, как ще даде реално ниво на маслото?
- какво масло препоръчвате, до сега виждам по лепенките че е казано с 5/40 мотул. Но нашия Мотул дали е като Мотул в Швейцария..
Ще съм благодарен на всякакви мнения по тази част за маслото. Други питания нямам, колата върви на гръм , много съм доволен.



Колега, имай в предвид, че нивото на маслото не е чак толкова точно нещо-
±1L и пак си в референтни граници. Измерването се извършва по сложен алгоритъм, с участието на датчик, наречен термодатчик за измерване на нивото на маслото, който измерва нивото чрез температурни разлики по работната си повърхност. Изчисленията се правят като се отчита температура на маслото, оборотите на двигателя.
Съмненията ти за Мотул-а са основателни, трябва да се вземе от доверен източник, който по VIN номер, не по двигател и година, да определи коя спецификация е най-добра за твоя двигател.

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 26.07.2023

Re: E90 325i масло

Мнение от Montana325 » 27 Юли 2023, 17:44

Благодаря за отговорите. До сега съм карал все коли при които маслото се мери с пръчка. В момента нивото на електронната лента е точно на средата и отдолу пише ОК. Предполагам,че тези четири деления са като върха на маслената

пръчка и е най добре да е на средата ? Това ми го отчита като съм карал примерно вече 5 км.
Относно маслото, проверих на няколко сайта , излиза Мотул 5/40 х-clean C3 , като възможен вариант. Бихте ли препоръчали проверен търговец от когото да мога да си поръчам една туба. Въпреки че по книжка е сменянона1.12.2022 преди близо 4000 км, смятам да си я обслужа, за да ми е спокойно. Иска ми се обаче аз да си занеса маслото за смяната.

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: E90 325i масло

Мнение от b00st » 28 Юли 2023, 15:16

Тя ще се осветка като стане на минимум и без да я проверяваш. Изписва да долееш +1л. Те нарочно са я направили с електронна щека, да е по-удобна тази честа процедура при тези двигатели :mhihi:

Потребител
Аватар
Мнения: 17
Регистриран на: 16.06.2010
Местоположение: Хасково
Пол: Мъж
Кара: Скучно E91 с N46B20
Мечтае да кара: E36 M3

Re: E90 325i масло

Мнение от turbo_k27 » 01 Авг 2023, 8:26

Здравейте, преди време и аз срещнах тези неудобства свързани с ел. щеката. Общо взето трябва да се достигнат определени параметри на двигателя за да се измери маслото. Както вероятно сте забелязали, при студен двигател не ти дава отчитане на маслото а часовничето върти непрекъснато.
Аз отчитам маслото така-шофирам колата така, че двигателя да достигне поне 3500 оборота, да е достигнал работна температура. Оставям колата да поседи на празен ход около минута и тогава отчитам нивото.
Ако ти се чете ето тук има добро описание на работата на датчика и как по-точно да измерваш нивото.
https://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=1533444

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: E90 325i масло

Мнение от b00st » 02 Авг 2023, 10:14

Хубаво е да се знае, ако случайно НЕ сте чели упътването - в тези коли е хубаво да се долива масло САМО когато ти го поискат. И се долива точно 1 литър. Иначе датчика не отчита съвсем с точност, като показва в средата примерно, може и да не е с реално половин литър паднало нивото.

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 26.07.2023

Re: E90 325i масло

Мнение от Montana325 » 02 Авг 2023, 22:11

Благодаря колеги на всички взели участие в моето питане. Разбрах- да не се притеснявам, ако има нужда от масло ,тя ще ми каже:)
Иначе вчера я обслужих, масло пак Мотул 5/40. Между другото получи и нови дискове и наслади и на двата моста. Задните имаха още малко живот според майстора, но сега така и така влиза , поне да минава на едно .
Имахме трудна година, ще направим едно " бягството 9 дни до Хърватия с новата( за нас) кола. Гледах до хотела са грубо 1000 км в посока. Живи здрави като се върнем , ще докладвам как е маслото .

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 252
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: E90 325i масло

Мнение от Ивайло Димов » 04 Авг 2023, 16:00

:no: Все още ли има хора дето наливат в колите си тая боза дето е на цени като масла с 4 и 5 та групи в състава си :kuku:

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 26.07.2023

Re: E90 325i масло

Мнение от Montana325 » 13 Авг 2023, 21:23

Пътуването мина благополучно- 2550км. Маслото е ок. Появи се обаче странен проблем- с единия ключ с който карам обичайно , ако го пълна с емблемата нагоре , светва жълт символ с волан и стрелки на ляво и дясно и колата не пали. По стечение на обстоятелствата поради това че е доста далеч Хърватия за всеки случай бяхме взели и резервния втори ключ .С него няма проблем - не се появява тази грешка . Интересното е че открих че и с първия ключ ако го пълна обратно ( с емблемата надолу) също проблем няма. Кутийката определено е по изнесена и използвана , предполагам това е причината. Кутийката на втория ключ е като чисто нова. Та това е за сега .

Назад към E90/E91/E92/E93

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook