Фатални грешки и ситуации при шофиране - как да ги избегнем?

Как да използваме възможностите на един автомобил.

Модератори: ge_a, bravo, DrivinGGoD

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от Dirty M5 driveR » 22 Юли 2011, 6:36

uCnaHeTcA написа:Бате, пАлни някоя свещичка и кАжи какво ще рече "средно дълги бързи завои", че ако питаш 5 човека - всеки различно ще ти отговори...в градуси, примерно... И това "НЕ бързайте с влизането в завоя" - е кога да бързам, като се намандахерцам в отсрещния ли :mhihi:
Това е много лошо да го практикуваш през деня до Текето, примерно, че знам от други теми, че там ти е едно от любимите места... Твърде много храсти и никаква видимост на завоите има там, умната... Не се вживявай толкова, давай го по-леко и спокойно, нищо лично :yes:


Аз знам, че нямаш нищо лично ;) И не съм някой сърдитко, така че много хубаво дори, че директно казваш какво мислиш. Но не това е целта на темата. За другите не знам, аз отговарям за себе си като шофьор. Подобни неща ги правя, когато съм сигурен че ги умея. Другото си е самоубийство и безотговорност. За Текето - мислиш ли, че карам там на късмет? Или достатъчно много пъти съм минал оттам, за да знам как стоят нещата. Има и друго - нещата, който описвам са много детайлни - аз разглеждам шофирането като наука. Не просто да караш, а да знаеш това което си направил защо се е получило. И тая несигурност в предницата ако беше с мен (на пасажерското място) вероятно нямаше да я усетиш, щото е толкова деликатно. Но просто я има. И някой си "шофер" ще го направи веднъж, ще го направи втори път защото 1вия е успял, ама на 3тия нищо не се знае... Надявам се разбираш на къде бия. Нещата се получават като непрекъснато се учиш от поведението на автомобила, и от грешките си.

ПП: И се зачудвам аз ли съм много опасен, или някои малоумници с извинение, дето тръгват да изпреварват колона нагоре по баира при точно НУЛЕВА видимост. Ама сигурно съм по-прост да стоя и да карам с 20 на 2ра зад колоната ;)

The Ultimate Driver
The Ultimate Driver
Аватар
Мнения: 4709
Регистриран на: 23.04.2002
Местоположение: в света на motorsport-a
Пол: Мъж
Кара: хората да се учат с ProDrive.bg
Мечтае да кара: BMW ///M, Ferrari, Porsche, Land Rover
Детайли за колата: 2003-2005 - '90 BMW E30 318is
2005-2006 - '97 Audi A4 2,6 Avant
2006-2008 - '90 BMW E30 325i Cabrio
2008-2009 - '98 BMW Z3 Roadster
2009-2009 - '96 BMW E34 525tds Touring
2009-2011 - '96 BMW M3 Evo Race Car
2009- - '92 BMW E36 320i
2011- - '98 BMW E36 323Ci

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от DrivinGGoD » 22 Юли 2011, 9:11

Dirty M5 driveR написа:... Надявам се разбираш на къде бия. Нещата се получават като непрекъснато се учиш от поведението на автомобила, и от грешките си.


Това се опитвам аз да обяснявам непрекъснато... лошото е, че много хора не осъзнават грешките си, никой не ебава да им ги покаже (а би трябвало това да е заложено в обучението), камоли да се поучат от тях... Ето там ни е проблема... Ако всеки имаше къде да научи колата си, нейното поведение в критични ситуации и кой да му покаже грешките за да се поучи от тях, нещата по пътищата щяха да са много по-розови и приятни... Много обичам по пътищата да срещам хора, които от километри си личи, че знаят какво правят... Случвало ми се е да карам с напълно непознат колега от София до морето с изключително приятно темпо и пълно разбирателство между двамата без да си кажем и дума... Ако има повече такива шофьори всеки километър път ще е удоволствие, а не борба за оцеляване сред хилядите некадърници...

Dirty M5 driveR написа:ПП: И се зачудвам аз ли съм много опасен, или някои малоумници с извинение, дето тръгват да изпреварват колона нагоре по баира при точно НУЛЕВА видимост. Ама сигурно съм по-прост да стоя и да карам с 20 на 2ра зад колоната ;)


Хаха... Точно така става... Същия ТОЯ, след това като види завой ще си запали спирачките от спиране... Ама иначе смел и безрасъден... Това говори точно за непознаване на автомобила, неговите възможности и собствените способности зад волана... От това произлизат огромен процент от произшествията...
------------------------------------------------------
Are you ///M enough?... - DrivinGGoD's Blog
------------------------------------------------------
There's one thing you won't like about your BMW and that's that at some point you'll have to get out!
------------------------------------------------------
"Автомобилът ти е истински бърз едва тогава, когато сутрин застанеш пред него и се боиш да го отключиш."-Walter Röhrl
------------------------------------------------------
Happiness is not around the corner. Happiness is the corner.
------------------------------------------------------
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от Dirty M5 driveR » 22 Юли 2011, 17:38

DrivinGGoD написа:
Dirty M5 driveR написа:ПП: И се зачудвам аз ли съм много опасен, или някои малоумници с извинение, дето тръгват да изпреварват колона нагоре по баира при точно НУЛЕВА видимост. Ама сигурно съм по-прост да стоя и да карам с 20 на 2ра зад колоната ;)


Хаха... Точно така става... Същия ТОЯ, след това като види завой ще си запали спирачките от спиране... Ама иначе смел и безрасъден... Това говори точно за непознаване на автомобила, неговите възможности и собствените способности зад волана... От това произлизат огромен процент от произшествията...


Ами аз не мога да си представя на какъв акъл трябва да си, че да тръгнеш да изпреварваш колона от един ТИР + 2-3 автомобила зад него, това по баир нагоре с предстоящ сляп завой. Точно това ми се случи преди седмица и нещо - гледам пича как влезе в насрещнот и си викам "дай боже да не се задава някой, че ще стане мазало", то си е направо на късмет. И като знам колко много такива "водачи" има... ми то да те е страх да пътуваш, камо ли със семейството си, или приятели.

А що се отнася до дадените от мен примери относно завоите, надявам се е ясно на всички, че прогреса става бавно и постепенно, не просто да се хвърлиш в завоя и квото стане. За всеки един елемент от поведението на автомобила си има причина, и правилния подход за развиване на умения е да се анализират точно тия причини (задницата тръгва в завой при чукване на спирачка - ясно, но защо?! защото се пренася тежест към предната ос и т.н. - примерно). И колкото и банално вече да звучи - не усещаш ли колата, тая работа не е за теб.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 979
Регистриран на: 16.03.2009
Пол: Мъж
Кара: F01 пет точка нула L

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от doomy525 » 24 Юли 2011, 11:34

Предполагам сте попадали и вие в такава ситуация, но да го кажем така - зимата, при заледени условия, с малки километри ако се движиш и предницата ти тръгне и отсреща идва стена/мантинела (случи ми се с 20км/h на 90 градусов завои да не мога да я вкарам в пътя) просто завърти волана в посока завоя и за секунда-две дърпаш ръчната колкото да я овладееш :) Другото което съм се убедил е че има завои, в които е по добре да настъпиш или да държиш умерено газта (усещаш я залепнала за пътя) и да се "залепи" колата за пътя, отколкото да влезеш на спирачки, но това е много относителна ситуация :)

И винаги има какво да научим след всеки изминал ден шофиране :)
enjoy life and drink cold beer

Политиката у нас е по-страшна от организираната престъпност

Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 624
Регистриран на: 25.11.2007
Местоположение: София, западния край
Пол: Мъж
Кара: Е46 323CI
Мечтае да кара: E36 M3 evo с валове

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от vankatagsi » 24 Юли 2011, 11:43

Много народ когато внезапно излезне пред тях препятствие с много вероятен удар / автомобил, човек, предмет, каруца и тн./ скачат здраво на спирачката и това е, не се сещат да я пуснат и да заобиколят колата или каквото е там ако има място разбира се, това важи още по-силно за колите без абс, панират се ,колата се пързаля и върви все направо независимо на къде е завъртян волана и макар и да има място и време се реализира удара, който отстрани изглежда смешен. Нагледал съм се на не една такава ситуация и според мен това е главна грешка на народа.
Не претендирам че съм перфектния шофьор / такъв няма/, но този момент заедно с другите изброени по-горе от колегите заслужава внимание.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 979
Регистриран на: 16.03.2009
Пол: Мъж
Кара: F01 пет точка нула L

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от doomy525 » 24 Юли 2011, 12:01

Пресен пример от преди седмица - в лек десен завой (извънградско) влизам с около 100км/h и пред мен виждам на буквално 40 метра някъде ДЖИП с десен волан и ремарке правейки обратен завой (само като си го помислиш ти става ясно че на двулентов път трябва да направи минимум 3 маневри, а да не говорим че е в завои извънградско !). В интерес на истината запазих самообладание и в момента в които осъзнах какво става пред мен и тос какво иска да направи (говорим за секунди) от 5та -> 3та и с 2та крака на спирачката както се казва. Спрях на 5-6 метра от него, а оня само стоеше и ме гледаше така :shock:
Едва след 10тина минути осъзнах какво е можело да стане и просто благодарих, че запазих самообладание :confused: Понякога колкото и да си мислиш че може да овладееш дадена ситуация - винаги има шанс нещо да се обърка - всякакви ги има по пътя :confused:
enjoy life and drink cold beer

Политиката у нас е по-страшна от организираната престъпност

Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от Dirty M5 driveR » 24 Юли 2011, 12:17

Това с недозавиването през зимата е много гадно - със смешна скорост става трудно да направиш маневра. Номера с ръчната върши работа, когато имаш такава :mhihi: Иначе както казвате вие - ключовия момент е да се запази самообладание. Това в никакъв случай не означава да не се стреснем, дори уплашим, но да действаме хладнокръвно и в такива моменти по усет, защото време за мислене няма.

Друга грешка, която предполагам не само аз съм правил е вечер/нощем на уж нетолкова осветено кръстовище - ще правя завоя, не виждам фарове, и влизам в кръстовището. И в тоя момент яко на спирачките... сякаш от никъде изниква кола. Да си призная почувствах се толкова тъпо. И оттогава НИКОГА не се доверявам на светлини и прочие, докато не видя с очите си, че не се задава нещо (включително моторист, велосипедист, и т.н.). А това същото съм го виждал на извънградски път с Х-образно кръстовище - карам си със 120, на сравнително голямо разстояние съм от кръстовището, но и достатъчно близко за да видя какво се случва. Един пич явно след бърз оглед дали се "задават" фарове дори не намали... мина и замина, за щастие благополучно.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2149
Регистриран на: 18.09.2008
Пол: Мъж

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от uCnaHeTcA » 24 Юли 2011, 18:22

doomy525 написа:(случи ми се с 20км/h на 90 градусов завои да не мога да я вкарам в пътя)

Т'ва на оня гадния завой от центъра, посока Стадиона, до Хан Бъчва ли е ? :mhihi:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 979
Регистриран на: 16.03.2009
Пол: Мъж
Кара: F01 пет точка нула L

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от doomy525 » 25 Юли 2011, 0:32

Не колега :lol:
мелницата надясно по баuра трябваше да завия, но беше страшна пързалка :mhihi: и колата продължи напред. :shock: Добре че се усетих да я дръпна и най-вече, че бях с ниска скорост, но достатъчно че да разбия предницата в 40см бордюр :mhihi:
enjoy life and drink cold beer

Политиката у нас е по-страшна от организираната престъпност

Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8331
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от vicho » 25 Юли 2011, 19:10

doomy525 написа:В интерес на истината запазих самообладание и в момента в които осъзнах какво става пред мен и тос какво иска да направи (говорим за секунди) от 5та -> 3та и с 2та крака на спирачката както се казва. Спрях на 5-6 метра от него, а оня само стоеше и ме гледаше така :shock:


в интерес на истината си сгрешил :paranoid:

при такива ситуации ПРОСТО СПИРАШ, а не губиш време да търсиш 2-ра скорост :mhihi:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от Dirty M5 driveR » 25 Юли 2011, 20:54

vicho написа:в интерес на истината си сгрешил :paranoid:

при такива ситуации ПРОСТО СПИРАШ, а не губиш време да търсиш 2-ра скорост :mhihi:


Ми ако човек може да свали предавка и да спре едновременно и то достатъчно бързо, това е оптималния вариант. На мен ми се е налагало са спирам бързичко, и винаги без замисляне съм посягам към лоста, и с двата крака на трите педала :mhihi: и не съм съжалявал. Вярно, че има ситуации дето практически няма време за предавки, но когато може използването им е само плюс.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8331
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от vicho » 25 Юли 2011, 21:52

Dirty M5 driveR написа:...


не е плюс, не ми се спори...

карайте както си знаете :paranoid:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1585
Регистриран на: 28.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е36 Турбо?! любима, е39 28-ца бате
Мечтае да кара: е36 с осмак
Детайли за колата: Най-много върви 28мицата от всичко.
Wanna be 1.5 bar.

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от Boyadjiev » 25 Юли 2011, 22:07

vicho написа:
Dirty M5 driveR написа:...


не е плюс, не ми се спори...

карайте както си знаете :paranoid:

2 пъти на 1 мнение :shock: Стига бе :conf:
Спирачка до долу и никакви предавки, това не е лада, само се дебалансира шасито... няма смисъл от "2та крака на 3те педала", най-много да пропуснеш средния...
Изображение Изображение Изображение
Уважавай другия, независимо каква кола кара.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от Dirty M5 driveR » 25 Юли 2011, 22:18

Е то не е до спорене. Нали пишем в темата да стигнем до нещо правилно. Ползвам тая техника ежедневно, ползвал съм я и при сериозни спирания, и за мен е плюс. За някакви маневри на живот и смърт не мога да говоря от опит (и не искам), за това мнението ми е по-скоро теоретично. Иначе си прав, че всеки си кара както иска, на никого не натрапвам моя начин.

А за дебалансирането на колата - не можах да схвана. Да уточня, че имам предвид спиране в права линия.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1003
Регистриран на: 14.12.2009
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: дърто Е30
Мечтае да кара: моята си,ама с неограничен бюджет

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от SPEED_GABROVO » 26 Юли 2011, 12:02

Според мен , щом имаш време да превключиш ,значи не е било толкова екстремно спиране,скачаш на спирачката и ако имаш възможност да завиеш в последния момент я пускаш за да направиш маневрата.Това със скачането на трите педала сигурно е било майтап,че иначе няма смисъл,ще почнеш да биеш прекъсвачи докато спираш,пък и съединителя подпомага засилването на колата и затруднява спирането,например на спускане като си вкарал 1 без газ колата се спуска бавно,но като натиснеш съединител се засилва.Нямам книжка ,карам по-малко по извънградски пътища с бащата за да свиквам,затова не споря дали е правилно ,поне така си ги обяснявам нещата.
BMW не е просто марка автомобили,а начин на живот.

ПредишнаСледваща

Назад към Майсторско шофиране

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook