Здравословен живот, или...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 9
Регистриран на: 18.04.2009
Местоположение: София
Кара: TOYOTA

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Двигателист » 03 Дек 2023, 17:41

bum_bum написа:Бях писал някъде назад, че един от доставчиците ми на суровини ми каза как това се прави и тук. От него купуват оцветителя и аромат на зехтин.

Твърде наивни е да се мисли, че в момента в България може да се купи истински зехтин под 40лв за литър. И дори и на тази цена пак не е сигурно.

Ето аз какво си купих за 01.12. Цената за кг се вижда на етикета. Върнах ги и завинаги забравям за тази фирма. Лошото, че не остана вече от къде да се купува :mhihi:

Изображение
Изображение


Днес минавах през The Mall и там някакъв “фермерски” пазар. Гледам пак овчи кашкавал- 40-тина лв килограма. Стиснах го леко- дъвка. Питам продавачката - зрял ли е? Гледа ме, все едно я питам дали е от котешко мляко. Пита някакъв друг бастун, седнал там до нея - казва и да. Питам колко дни и оня с някаква ехидна усмивка на превъзходство - 40. Е тогава вече побеснях и събрах половината мол да гледат сеир. Тия всичките боклуци, фермери, био-мио и всякакви такива производители заслужават да пукнат от глад.

Естествено няма да се случи и аз ще съм единствения тъпак както винаги, който седи гладен заради някакви свои измислени принципи :mhihi:


Понеже не съм наясно много, ядосал си се защото според теб лъже, че е зрял 40 дни, а реално е зрял по-малко, или казва истината за 40-те дни, но то е малко време за качествен кашкавал? Иначе си прав, за жалост, просто сме с много голям процент мошенници на глава население.
За зехтина - не съм правил анализ и не мога да кажа какво ям, просто така и така ходя на почивка 1-2 пъти в годината в Гърция и си взимам оттам. От фабриката на Сотирелис на Тасос. За съжаление, преди 5 години 5 литра бяха 25 евро, а тази есен беше вече 60 (има и от 72). Също така хората при които спим често там си правят маслиново масло, като под правят разбирайте, че дават количество тяхна реколта в някоя от пресите на острова и взимат масло. От тях също си взимам и гледам общо да ми стигне за година (до следващото ходене). Сега последно си взех от един манастир на о.Лефкада, казват че е техен, демек карат реколта до пресите и си прибират маслото и си го пакетират (бутилки, туби, тенекии)... По различен е от тасоският, но сорта маслини е друг. Та така. Пак казвам дали е истински няма как да знам, но... това е, предпочитам от тези източници, а не от родните. За съжаление, със зехтин мога да се запася, но сирене и кашкавал трябва де се купува от България. А какво има вътре и как е произведен? Дано доживея да видя как ще има реален контрол и санкции за храната у нас. Иначе Господ вижда...
Лудия.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от bum_bum » 03 Дек 2023, 18:08

40 дни е ОК, но мисля, че беше далеч по-пресен. Просто няма начин и причина да бъде мек като дъвка, ако е произведен както си трябва и е зрял достатъчно.

Това, което ме ядоса беше наглостта с която ми отговори. Пред него все пак седи клиент, който е готов да му остави някакви пари и вместо да ми обясни по човешки зрял ли е, не е ли, колко и как просто изръси с нагъл тон "40 дни", защото толкова е стандарта. Все едно той е единствения продавач на кашкавал на света и ми прави някаква страхотна услуга като ми го продава. Забелязал съм го и преди- при този тип продавачи всеки въпрос относно продукцията им го приемат като някаква обида, независимо как е зададен. А аз си ги знам, че са много тънкообидни и внимавам как задавам въпроси за да запазим добрия тон и в никой случай не се заяждам.

Зехтин от източника на такива пари вероятно можеш да си вземеш, аз имах предвид продавания в България. Просто при текущите цени на маслините и всичките разходи по веригата като сметнеш накрая не се получава. Няма как да вземеш екстра върджин под тази цена.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 148
Регистриран на: 19.12.2009
Пол: Мъж
Кара: на късмет и надежди...
Мечтае да кара: F-16, от прясно поръчаните
Детайли за колата: seats and a steering wheel....

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от nickstorm » 03 Дек 2023, 20:33

Ще пиша тук, макар че е по-подходящо в икономическа...
В България ни цакат яко с цените на всичко и нямам логично обяснение :dunno: В момента бръмча в Германия и се възползвам от промоциите в местните магазини. Примерно това на снимката струва 8'49 тотал :arrow:

Изображение

Течна прах за пране на Персил 100 пранета (4,5 л)- 18'99 ойро...
Готова зимна течност за чистачки (до -18) на Нигрин 5 литра за 6'99...
Краве масло 250 гр. от една местна мандра Weihenstephan 1'49... (от 2'69) x15 :mrgreen:
Овче сирене Salakis 180 гр. за 1'79 (от 3'30) x 15 :mrgreen:
Набелязал съм си и един испански зехтин от Нетто (местна верига дискаунт магазини) за 6'99 0'5 литра, преди няколко месеца беше 5'69, но поне съм сигурен че е истински зехтин. Марката е Los Cuarenta
Тоалетната хартия на Зева 16 ролки, трислойната е 6'45 без намаление, а четирислойната е 7'45.....

Намаления има постоянно, като се редуват по големите вериги и винаги може да си зареждаш на по-ниски цени.
Като влезна в българския Кауфланд и ми се вие свят направо от цените на всичко (еле пък от цените на бръснарските ножчета Жилет по 120 лева, дето тука са по 30 евро зорлем :lol: )... :kuku:
Los hombres no frenan

No discrimination! (unless you are russian) :lol:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от bum_bum » 03 Дек 2023, 20:40

Единственото разумно обяснение е, че сме както казват малък, но много прост народ и каквото и да ни се предложи на каквато и да е цена купуваме.

Няма потребителски организации, няма нищо. Защото единственото, което правим с хъс и желание е да се караме и псуваме.

Самия форум тук е еманация на обществото ни. Преди тук беше едно много приятно място на което можеше да разпуснеш и да се разсееш от проблемите. Сега влизаш да напишеш нещо само за да ти каже някой в поста след твоя, че си тъп.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1538
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от ildivvy » 03 Дек 2023, 21:53

nickstorm написа:Ще пиша тук, макар че е по-подходящо в икономическа...
В България ни цакат яко с цените на всичко и нямам логично обяснение :dunno:
Като влезна в българския Кауфланд и ми се вие свят направо от цените на всичко (еле пък от цените на бръснарските ножчета Жилет по 120 лева, дето тука са по 30 евро зорлем :lol: )... :kuku:


Защото единствената 'мантра' на БГ-търгаша е "Стани богат максимум до средата на седмицата или умри!" . За тях стратегията 'печели от оборот' е неясна и напълно нелогична и необяснима... Като сложиш и колко сме прости като народ и ... всичко си идва на място!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 148
Регистриран на: 19.12.2009
Пол: Мъж
Кара: на късмет и надежди...
Мечтае да кара: F-16, от прясно поръчаните
Детайли за колата: seats and a steering wheel....

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от nickstorm » 03 Дек 2023, 22:08

ildivvy написа:
nickstorm написа:Ще пиша тук, макар че е по-подходящо в икономическа...
В България ни цакат яко с цените на всичко и нямам логично обяснение :dunno:
Като влезна в българския Кауфланд и ми се вие свят направо от цените на всичко (еле пък от цените на бръснарските ножчета Жилет по 120 лева, дето тука са по 30 евро зорлем :lol: )... :kuku:


Защото единствената 'мантра' на БГ-търгаша е "Стани богат максимум до средата на седмицата или умри!" . За тях стратегията 'печели от оборот' е неясна и напълно нелогична и необяснима... Като сложиш и колко сме прости като народ и ... всичко си идва на място!


По-скоро имах предвид големите международни вериги от типа на Кауфланд и Метро. Много често в по малките магазинчета в БГ цените са по-изгодни. Не мога да си обясня как един и същ продукт при нас е на двойна или тройна цена в сравнение с Германия примерно. Като най-фрапантен е случая с бръснарските ножчета на Жилет, дето са ги окачили на касите в Кауфланда.... :dunno:
Los hombres no frenan

No discrimination! (unless you are russian) :lol:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Jordana » 03 Дек 2023, 22:47

В Германия производителите и държавата "натиска" големите вериги за поносими цени . Докато тука не могат копче да им кажат и те свалят по 3 кожи щом могат .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от немо » 03 Дек 2023, 23:09

nickstorm написа:Много често в по малките магазинчета в БГ цените са по-изгодни.


Не съм сигурен.... ако говорим за масови стоки, разбира се.
Малките магазинчета няма как да получат доставна цена като на големите вериги.
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 676
Регистриран на: 25.07.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F15

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от theraven_nz » 03 Дек 2023, 23:16

немо написа:
nickstorm написа:Много често в по малките магазинчета в БГ цените са по-изгодни.


Не съм сигурен.... ако говорим за масови стоки, разбира се.
Малките магазинчета няма как да получат доставна цена като на големите вериги.


факт. economies of scale... пардон за инглистаниша, ама е ясно:

Different types of economy of scale

Network. A network economy of scale refers to the rising network and partnership of a company as it grows. ...
Purchasing.
Division of labour. ...
Technical. ...
Infrastructure. ...
Government influence. ...
Suppliers.

и пак стои парадоксът за "бръснарските ножчета", да не говорим за легалния рекет сиренето ти да е на среден рафт и дали изобщо да присъства :banghead:
---

Scrapyard user
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 8.09.2006
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E70 / Yamaha MT-07
Детайли за колата: прасе + прасе

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Spit-Fire » 04 Дек 2023, 10:38

Какво мислите за написаното тук? https://smartlowcarber.com/kakva-e-razl ... vd-i-keto/
The person who risks nothing, does nothing, has nothing, is nothing, and becomes nothing. He may avoid suffering and sorrow, but he simply cannot learn, feel, change, grow or love. Chained by his certitude, he is a slave; he has forfeited his freedom. Only the person who risks is truly free.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от bum_bum » 04 Дек 2023, 11:01

Милко ми е приятел от много време и заедно започнахме това, което му викахме тогава НВД. Знае и разбира много, но за кетото е предубеден и не иска да погледне по-далеч от това, което пише в гугъла.

По отношение на последния абзац, кето не е непременно 75/20/5. Това е някаква осреднена стойност, валидна за средностатистически човек. Но реалния макрос се изчислява по формула, която взима предвид възраст, пол, тегло, височина, телесни мазнини и физическа активност. Единствената константа там са въглехидратите. Мазнините и протеина могат да варират в сравнително широки граници. Кето може да бъде и 75/20/5, може да е и 65/30/5 или нещо друго подобно.

Схващането, че преливаш от кетони като си на кето също е грешно. В ВМ-НВХ е много вероятно да имаш по-голямо количество кетони в кръвта и в урината дори, отлкото ако си на кето. Защото при кето тялото ги ползва и в кръвта не остават много. При добра адаптация нивата се движат в рамките на 0,6-1ммол, според зависи по кое време на деня ги мериш. В урината няма. При ВМ-НВХ може да стигаш и до 3. В урината също може да има, защото ядеш ли въглехидрат в повече кетоните в кръвта стават неизползваеми и ги пикаеш.

Колкото до глюконеогенезата, не лактата, а глицерола е основен източник при кето или фастинг. Много се говори за фастинг напоследък и много хора гладуват за да получат ползите с които той се рекламира. А малко от тях разбират, е кето храненето емулира всички тия ползи от гладуването в един непрекъснат процес и от там и неговите ползи, дори без да гладуваш.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 728
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Don_Diego » 04 Дек 2023, 11:47

Слушайте какво ви казва батко bum_bum за кетото…човека е жива енциклопедия на тема хранене :bowdown:
От Септември месец насам съм на кето по неговите насоки, от Октомври съм супер стриктен и дори меря глюкоза и кетони веднъж или няколко пъти на ден според зависи на какъв фаст съм.

От както се меря съм 11кг надолу, реално се ограничавам преди да започна кетото и там да съм свалил още малко…общо 13-14кг надолу. 3 дупки на колана и 2 дупки на каишката на часовника
Това само с хранене, не съм изтичал и 3м от тогава, нито съм вдигал тежести. С такива дейности може би още по-добри резултати да бях постигнал. Физическата дейност се изчерпва с повече ходене и повтаряне и потретяне на милото почти всеки ден :mhihi:

За протокола: боря инсулинова резистентност и след всичко изчетено и говорено с bum, с кето най-вероятно да вкарам нещат в ред, без да умра от глад :mhihi:
Глад няма, в смисъл че не усещам такъв. 20+ фаст не са никакъв проблем, няма и глад за сладко тъй като си лупам доволно “кето сладко” и ми е супер.
Аз съм на минимален калориен дефицит спрямо кето калкулатора: ~1900 ми се полагат (105гр протеин, 150 мазнини, до 20гр въглехидрат). Ям си предоволно и вкусно.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от nero_ » 04 Дек 2023, 11:49

bum_bum, Може ли някакво примерно дневно меню да споделиш с което докарваш тези макрота?

Scrapyard user
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 8.09.2006
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E70 / Yamaha MT-07
Детайли за колата: прасе + прасе

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Spit-Fire » 04 Дек 2023, 12:11

Ясно, благодаря за мнението! Питах основно, защото ми писна на шапката да бъда builtfat телесен тип и смятам да изкарам кухненската везна отново, че съм прекалено лаком да eyeball-вам количеството храна, което поемам. Та ще се впускам да си правя нов хранителен режим.

Преди години, когато спортувах мега активно и изглеждах много добре се хранех по спомен с циклене на ВВ и ВМ / високо и нискокалорични дни като в тренировъчните дни ядях по 3-400 гр. въглехидрат и 20-30 гр. мазнини а в почивни около 60-70 гр. въглехидрат и над 100 мазнини. Това са само цифри, дето са ми останали в паметта де.
В момента обаче ще ми е прекалено трудно да цикля по такъв начин а и не ми се тъпче като животно с въглехидрати по цял ден и ми се иска да пробвам НВД но не чисто кето.

Имам няколко въпроса:
1 - идеи за калкулатор дето го бива? Открих този само https://www.musclehacking.com/calorie-calculator/. Преди ползвах един друг (1percentedge), който вече го няма;
2 - при НВД ще "воня" ли пак? Пробвах няколко "кето" дни и буквално още на следващия ден и жената и аз усещаме един мега неприятен аромат от мен като цяло. Знам, че е типичен за кето и че след време изчезва ама дори и по време на адаптация ми стига да се отблъсквам от чистото кето.
3 - мога ли да си продължа пак с ежедневните фастове по 16 часа при НВД?
4 - четивото по-горе правилно ли е за сравнението между НВД и кето (май не) и ако не - бих помолил за едно истинско и обективно сравнение на НВД и кето - плюсове и минуси. Ако ти се занимава, разбира се (bum_bum)

За сега това се сещам, може би ще ми изникнат и други въпроси в последствие.
The person who risks nothing, does nothing, has nothing, is nothing, and becomes nothing. He may avoid suffering and sorrow, but he simply cannot learn, feel, change, grow or love. Chained by his certitude, he is a slave; he has forfeited his freedom. Only the person who risks is truly free.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от bum_bum » 04 Дек 2023, 12:23

Don_Diego написа:...


Знам някои неща, но гледам основно през призмата на това в което вярвам, защото съм го видял, че работи. Много хора няма да се съгласят ама аз вече нямам и голям зор да обяснявам и убеждавам къде са предимствата, къде недостатъците на един или друг начин на хранене.

А съм пробвал и много други. Нямах още 30 години, когато си докарах и аз инсулинова резистентност с идеите за хранене, които ги имаше в едно списание тогава - Мускули и фитнес. Ядях по 500гр пълнозърнести спагети на закуска, щото трябва въглехидрат. Или по 7-8 вафли Боровец. Цяло пиле с една камара картофи, ориз и т.н., както си е редно. Як не станах, бях по-скоро голям и пухкав. Тип селски бек такъв, каквито са повечето по фитнесите- големи ръце и голям тумбак :mhihi:

Кетото не е някаква панацея за всичко, но помага в много случаи. Има начин да си як и релефен и без да си на кето разбира се, но там е възможно да има и други проблеми, които да се проявят с времето. А това време обикновено е 20-30 години, а никой не мисли толкова напред.

nero_ написа:bum_bum, Може ли някакво примерно дневно меню да споделиш с което докарваш тези макрота?


Аз ям сравнително еднообразно и не ми е проблем, защото си обичам и месото и яйцата и сланината, които са ми 80-90% от менюто всеки ден. Яйца ям по 5-9 в зависимост от останалото хранене за деня. Месото е 200-250гр, зависи колко яйца съм изял и колко е мазно. И сланина 180-250гр пак в зависимост от горните. Сирене и кашкавал общо около 100-тина грама. Когато ям десерти, намалявам от сланината в зависимост колко "сладко" ще изям. Лятото си правих един експеримент за 3 месеца да не ям сланина и заместих само с шоколад. Оребрих се като куче, явно шоколада има по-висок термичен ефект от сланината :mhihi: В дългосрочен план едва ли е много ОК, но исках да пробвам какво ще стане.

Spit-Fire написа:Имам няколко въпроса:
1 - идеи за калкулатор дето го бива? Открих този само https://www.musclehacking.com/calorie-calculator/. Преди ползвах един друг (1percentedge), който вече го няма;
2 - при НВД ще "воня" ли пак? Пробвах няколко "кето" дни и буквално още на следващия ден и жената и аз усещаме един мега неприятен аромат от мен като цяло. Знам, че е типичен за кето и че след време изчезва ама дори и по време на адаптация ми стига да се отблъсквам от чистото кето.
3 - мога ли да си продължа пак с ежедневните фастове по 16 часа при НВД?
4 - четивото по-горе правилно ли е за сравнението между НВД и кето (май не) и ако не - бих помолил за едно истинско и обективно сравнение на НВД и кето - плюсове и минуси. Ако ти се занимава, разбира се (bum_bum)

За сега това се сещам, може би ще ми изникнат и други въпроси в последствие.


1- Калкулатор може да използваш този https://keto-bg.com/keto-kalkulator-kalorii/ или ако искаш вариант с повече протеин може да видиш на страницата на кетогейнс.

2- При всяко едно хранене в което тялото ще произведе големи количества кетони ще имаш ацетонов дъх и от урината и от потта и от пикочината до момента в който започнеш да ги ползваш по-активно. Това важи и за фастинга, ако не ядеш нищо 2-3 дни пак ще се умиришеш :mhihi:

3- Можеш да си гладуваш, въпреки, че едва ли е нужно. Ако искаш да качваш мускулна маса е по-добре да ядеш 2-3 пъти, въпреки, че разликата няма да е драстична.

4- В това, което Милко е написал по-горе не съм съгласен с частта в която се говори за недостига на протеин при кето. Как и да се гледам не виждам да изглеждам като човек на който протеина не му стига най-малкото. Тук има друго сравнение, но то е пак тенденциозно в полза тоя път на кетото. Най-добрия начин да си решиш кое е за теб е да пробваш. Но трябва да си дадеш достатъчно време за да видиш как работи и да прецениш, което означава месеци. Кетото за хора, които тренират и се хранят традиционно обикновено стартира с голям фал. Губиш сантиметри, сила, издръжливост и трябва време нещата да си дойдат на мястото. Затова много фитнес маниаци няма начин да ги вържеш с кето. https://keto-bg.com/keto-zdrave/vmnvh-vs-keto/
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: carmanf1

Последни теми
Facebook