Покупка имот

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1966
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Покупка имот

Мнение от barty » 27 Мар 2022, 13:41

Узаконяване на пристройката е дълъг процес, ако сега се започва.
Ако продавача иска да купи друг имот, то може спокойно да се договори и за него по-дълъг срок за сделка.
При всички положения трябва да се ангажира адвокат и да се подпише договор.
Лошото е че със стискане на ръце само си в много неизгодна позиция.
:yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1713
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Покупка имот

Мнение от ivoaudi » 27 Мар 2022, 14:07

А защо съм в неизгодна позиция? Ако разбирам правилно продавача може да се откаже и го губя или имаш и друго предвид? Ако е било съдено няма да мрънкам, не е била моята къща. Харесвам я много, но това припиране и настойчиво прибутване ме дразни и кара да стана подозрителен, бидейки по природа доверчив, често дори крайно наивен :D

msi200 написа:Значи, мисля, че ако адвокат ти провери имота и се разберете, че всичко е ОК, може да им доплатиш остатъка и без да се прибираш в България.
По морето масово се продават имоти, и то от чужденци, които не са стъпвали в България от години. А от купувача се изискват по-малко документи. Така че е напълно възможно да стане работата. Адвокатът ще ти каже какво точно трябва да направиш.

И пак повтарям за тази пристройка- проверете, дали са и ОК документите и на нея.


Това с адвоката обаче може ли да стане дистанционно? Не обичам да ангажирам никога, никой за мой дела и тревоги. Ще ми се сам да си свърша нещата, така или иначе след 20 април тръгвам натам. Дано склонят да ме изчакат 20 дни. Те и евентуалните, заверени пълномощно и декларации кой зне колко време ще отнемат, та разликата във време ще се стопи и на десетина дни. Натам вървят нещата. Утре ще звъня на нотариус да разкаже каква е процедурата и колко време е нужно като цяло.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1966
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Покупка имот

Мнение от barty » 27 Мар 2022, 14:55

Може да се работи дистанционно с адвокат и задължително го направи. Ако е печен ще накара продавача да подпише договор с ясни срокове и условия.
Нека да провери подробно историята на имота, да извади Удостоверение за тежести за възможно най-дълъг период назад, като минимума е 10 години.
Като цяло, пълна гаранция за изрядна сделка няма.
Затова и за измислили термина "Евикция": съдебно отстраняване от имота.
Между нас има опитни колеги, дано и те се включат.
Blacksapphire например постоянно публикува че върти сделки с имоти, сигурен съм че е печен в областта.
:yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1713
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Покупка имот

Мнение от ivoaudi » 27 Мар 2022, 15:23

Чел съм доста неща от Blacksapfire, вярвам, че е 700 пъти по-знаещ от мен, но не знам дали няма да е нахално да го занимавам на лични, ако се включи той ще си реши, може и други. Сега обаче се сещам за тъп въпрос:
Въпросната пристройка я няма в стария нотариален и при цитирам писмо от агенцията "нотариуса обясни, че ще се включи в новия акт, тъй като е възстановена след закупуването на къщата"
Това вписване в новия акт, за което имам уверение означава ли, че е узаконена? Това ли е узаконяването. Сигурно ще настане смях сега, та да ви развеселя малко! :D
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 190
Регистриран на: 7.12.2016
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: E39 ALPINA B10

Re: Покупка имот

Мнение от Grozdanoff » 27 Мар 2022, 17:27

sub_eleven написа:
ivoaudi написа:Моя простичък въпрос е някой сеща ли се възможност, подводен камък защо евентуално може да го има въпросното препиране да платя възожно по-бързо, а не да се върна след 20 дни и да станат нормално нещата?

Директно ти отговарям. Продавачът си търси нещо да купи паралелно с продажбата. Нагледах се последните месеци на подобен случай, че дори и на вдигане на цената, защото не стигали затова, което се търси(и явно се е намерило). Но капарото ти би трябвало да ограничи поне това, защото продавачите са го взели.


Аз също мисля, че това е причината... Говори с купувача също.
ekalchev написа:Омразата ми към русия започна в 4 клас, когато зададох въпроса на учителката защо трябва да уча руски задължително. Тогава започнах да си задавам въпроси и да достигна сам до извода, кого да мразя и кой ми е враг. Тогава нямаше САЩ или ЕС - тогава само русия имаше. Иначе не мразя сънародните си, които не мразят русия, аз ги съжалявам и ги подминавам с насмешка.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1713
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Покупка имот

Мнение от ivoaudi » 27 Мар 2022, 17:45

По всичко личи, че е тази. Това е първото, което си помислих и аз, но са само предположения. Иначе ей ся жената ми звъня пак да пита как е минала срещата с консула. Не споменах, но консула тук ми е доста добър приятел и по принцип каквото може да направи с абсолютна сигурност ще ми помогне. Та жената от агенцията ми звъня да ме пита кое как и тук е малко интересно:
Изкоментирахме, че евентуална заверка при нотариус, поставяне на апостили, изчакване процедурата и изпращане всичко това в България ще отнеме поне 10-12 дни и съответно разликата във време се стопява на 10 дни, като съответно попитах просто да ме изчакат, на което отговора беше, цитирам: "Ааа...продавача бърза!"
Ба си случая. За 10 дни ще се изтрепем :D

Иначе да, знам, че законово просто са принудени да ме изчакат или поне така си мисля. Аз просто не искам никого да принуждавам за нищо. Искам просто да ме разберат, че всъщност бях там, готов с парите и истинското забавяне е от тяхна страна, заради документни неуредици, не от моя. Искам просто да ме чуят.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 145
Регистриран на: 10.08.2009
Пол: Мъж
Кара: тази
Мечтае да кара: онази

Re: Покупка имот

Мнение от Stoqnov_1979 » 27 Мар 2022, 22:00

Колега,купил съм и съм продал доста имоти,без да ми е това работата. Като цяло си ръководя всичко сам,без да ползвам адвокати за това,защото товарят излишно. За да бърза продавача,значи паралелно сигурно иска да вложи парите веднага в нещо друго и е излязло сега. Никой не се доверява на предварителните договори с агенция за имоти,защото игрите там са големи и сигурно и той така. В момента при това поскъпване на всичко всеки гледа да вложи в имот.
Като се замисля и аз преди 2-3 години го играх такъв. Намерих имот,а още не бях продал другия. Но при мен беше това,че приготвях документите и за двете сделки и за продажбата от мен и за покупката от мен и можех да разтягам във времето докато се нагласят нещата. :D
Това че,едната постройка я е нямало в нотариалния акт просто ще отидат от общината и ще я замерят,за да издадат едно удостоверение за търпимост. Процедура траеща 15-20 дни в по-малките населени места. Ако имат познати и по-бързо дори. Ипотеката,за да не излиза като тежест при нотариуса се сваля за 2-3 дни и готово.
Просто и аз си мисля,че са намерили нещо друго и препират,за да не го изтърват.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 521
Регистриран на: 16.11.2005
Местоположение: Cal
Пол: Мъж

Re: Покупка имот

Мнение от The_Ancient » 28 Мар 2022, 0:05

ivoaudi написа:Въпросната пристройка я няма в стария нотариален и при цитирам писмо от агенцията "нотариуса обясни, че ще се включи в новия акт, тъй като е възстановена след закупуването на къщата"
Това вписване в новия акт, за което имам уверение означава ли, че е узаконена? Това ли е узаконяването. Сигурно ще настане смях сега, та да ви развеселя малко! :D

Тук има ли я постройката?
https://kais.cadastre.bg/bg/Map

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1713
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Покупка имот

Мнение от ivoaudi » 28 Мар 2022, 0:17

Ами излезе това:

вид собств. Частна, функц. предн.
Селскостопанска сграда, брой етажи 1, застроена площ 15 кв. м,

Смятам, че е точно то. Под номер 3 е, а останалите две са самата къща и двора според мен, че отговарят като квадратура..
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4216
Регистриран на: 21.11.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: си Е65-цата.

Re: Покупка имот

Мнение от ///M Power » 28 Мар 2022, 0:24

ivoaudi написа:Чел съм доста неща от Blacksapfire, вярвам, че е 700 пъти по-знаещ от мен, но не знам дали няма да е нахално да го занимавам на лични, ако се включи той ще си реши, може и други. Сега обаче се сещам за тъп въпрос:
Въпросната пристройка я няма в стария нотариален и при цитирам писмо от агенцията "нотариуса обясни, че ще се включи в новия акт, тъй като е възстановена след закупуването на къщата"
Това вписване в новия акт, за което имам уверение означава ли, че е узаконена? Това ли е узаконяването. Сигурно ще настане смях сега, та да ви развеселя малко! :D


От коя година е стария нот. акт? Може да не успееш да извадиш удостоверние за търпимост. Това че има нанесено нещо в кадастъра, не означава, че е узаконено. Да обикновенно ги вписват в новите нот. актове. Жалби освен в ДНСК, може да има и в общината /реално погледната е в компетенцията на общината/. Трябва да видиш какви док. има за постройките, после да не се чудиш какво да ги правиш.
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."
- Mario Andretti

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1713
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Покупка имот

Мнение от ivoaudi » 28 Мар 2022, 0:28

Стария е от 2007г и в него въпросната постройка не фигурира. Уверението на агенцията е, че в новия ще бъде налична. А днес ще бъде подадено заявление за "погасени задължения и заличена ипотека". Не знам за колко време ще е факт то.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1713
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Покупка имот

Мнение от ivoaudi » 28 Мар 2022, 0:37

TNT написа:На мен ми е странно при това движение на цените как изобщо сте се разбрали 3-4 месеца да се чакате.


Извинявам се много, че днес съм пропуснал да отговоря само на теб и не казвам, че не си прав, но за мен са по-странни много други неща, като например, че е пуснат за продажба имот с неоправени документи, че се припира за плащане преди да бъдат предоставени документи за погасени задължения, вдигнати и ипотеки и др. Може и да греша, затова и се допитвам.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Покупка имот

Мнение от enigma » 28 Мар 2022, 6:28

ivoaudi написа:
TNT написа:На мен ми е странно при това движение на цените как изобщо сте се разбрали 3-4 месеца да се чакате.


Извинявам се много, че днес съм пропуснал да отговоря само на теб и не казвам, че не си прав, но за мен са по-странни много други неща, като например, че е пуснат за продажба имот с неоправени документи, че се припира за плащане преди да бъдат предоставени документи за погасени задължения, вдигнати и ипотеки и др. Може и да греша, затова и се допитвам.


Хах, колко позната история... май от немарливост идва всичко там.
Пожелавам ти да се развият благополучно нещата :bchug: .
enigma
ያለ እኩል

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 124
Регистриран на: 27.10.2002
Местоположение: Lonsdale Sofia
Пол: Мъж
Кара: Ееее шейсе
Мечтае да кара: кънки

Re: Покупка имот

Мнение от E34 » 28 Мар 2022, 7:54

Не разбрах имаш ли директна връзка със собственика или чрез агенция се случва всичко и имаш ли някакъв договор, когато си го дал това капаро? Оставам с впечатление, че нямаш нито договор нито познаваш собственика. Ако е така е възможно агенцията да си е запазила капарото и да не е дала и един лев на собственика. От опасение той да си продаде имота другиму, а те да трябва да ти връщат двоен размер дават зор за бързо изповядване. Искай директна връзка със собственика и се разберете. Вече си дал капаро, няма причина да не ти я дадат. Има го и момента да не върнат двойно, ако нямаш договор ;)
Ако вече познаваш собственика и имаш договор, вътре всичко би трябвало да си пише като срокове за изповядване и т.н т.н. Ако си подписал без срокове, тогава имат право да искат изповядване, когато им скимне тоест възможно най-скоро и ти си със свалени гащи. Та това е. Варианта продавача да си е намерил друг имот и да бърза не е релевантен, тъй като там също се дава капаро и какво става ако се откажеш, той не може веднага да го продаде неговия, за да купи другия...или има друг купувач освен теб...абе мотана работа. 20 дни обаче при всички случаи всеки може да изчака.
" Акулата е най-добрия учител по плуване " - Тихоокеанска мъдрост

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 145
Регистриран на: 10.08.2009
Пол: Мъж
Кара: тази
Мечтае да кара: онази

Re: Покупка имот

Мнение от Stoqnov_1979 » 28 Мар 2022, 8:29

E34 написа:Не разбрах имаш ли директна връзка със собственика или чрез агенция се случва всичко и имаш ли някакъв договор, когато си го дал това капаро? Оставам с впечатление, че нямаш нито договор нито познаваш собственика. Ако е така е възможно агенцията да си е запазила капарото и да не е дала и един лев на собственика. От опасение той да си продаде имота другиму, а те да трябва да ти връщат двоен размер дават зор за бързо изповядване. Искай директна връзка със собственика и се разберете. Вече си дал капаро, няма причина да не ти я дадат. Има го и момента да не върнат двойно, ако нямаш договор ;)
Ако вече познаваш собственика и имаш договор, вътре всичко би трябвало да си пише като срокове за изповядване и т.н т.н. Ако си подписал без срокове, тогава имат право да искат изповядване, когато им скимне тоест възможно най-скоро и ти си със свалени гащи. Та това е. Варианта продавача да си е намерил друг имот и да бърза не е релевантен, тъй като там също се дава капаро и какво става ако се откажеш, той не може веднага да го продаде неговия, за да купи другия...или има друг купувач освен теб...абе мотана работа. 20 дни обаче при всички случаи всеки може да изчака.


Предварителния договор може да е с агенцията и те да бързат,да не би пък собственика да го продаде преди тях. Така или иначе агенцията при намиране на купувач прибира комисионна и от продавача и купувача. В тази обстановка сега и всичко толкова забързано,може агенцията да няма предварителен договор с продавача и да бързат да не го продаде преди тях и изгарят с капарото

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook