Средното образование в България

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Средното образование в България

Мнение от steeN » 31 Яну 2016, 16:35

TNT написа:
steeN написа:това с тясно профилираните според мен не е вярно... вече се иска да знаеш поне две неща, иначе си обикновен бачкатор. примерно лекар, който разбира от маркетинг... инженер, който разбира от мениджмънт... юрист, който да разбира от ИТ... и т.н.


В една болница си е доста добре този "най-отгоре" да разбира нещо от икономика и мениджмънт.


Тъй де и аз това имам предвид. Ама не само най-отгоре, може да ръководиш отделението примерно дори...
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

Потребител
Аватар
Мнения: 37
Регистриран на: 28.10.2009
Пол: Мъж
Кара: каквото има
Мечтае да кара: FERRARI 458 Italia

Re: Средното образование в България

Мнение от Larbi » 31 Яну 2016, 16:40

steeN написа:
(bubsa) написа:...


Аз лично мога да кажа, че нямаше нещо, което да мразех повече в училище от часовете по литература... тъпите литературни анализи и празни приказки. Това мога да им го отчета на западняците, че пишат 200-300 думи, без локуми, с ясна структура, могат да говорят аргументирано и имат изключително ясна мисъл. Ние тук сме царе на празните приказки. Този тормоз да пишеш по 5, 6 страници откровен bullshit по контролните...


Тъкмо се замислих, че никога не ми е била проблем литературата и докато стигна до края на поста ти се сетих супер тегавото изискване задължтелно да бъде не знам си колко страници дадено контролно. Еми познай дали няма спомени как в едно такова изпитване писмено не написах около 200 пъти че Ирина от романа "Тютюн" била морално пропаднала по 200 различни начина само и само да бъде не знам си колко страници задължително, не по-малко. Ето това беше голяма простотия вярно с това изискване.

Аз пък винаги съм мразел математиката и особено алгебрата. Виж там геометрията ме кефеше до някъде с тия фигурки интересно беше, ама алгебрата тия формули никога не ги използва човек в живота, но се учат. Пълна простотия.

И докато литература, биология, химия ако щеш има резон за обща култура да се учат като говориш с хората да знае кое къде ти е в тялото, кой с кой елемент какво става като взаимодейства, кой е написал романа еди кой си и какво се разказва в него и какъв е извода, но никога ама никога не сядаш да говориш с хората за тангенс или котангенс или подобни простотии.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2104
Регистриран на: 17.01.2009
Местоположение: София-Коньовица
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Средното образование в България

Мнение от (bubsa) » 31 Яну 2016, 16:47

Доста от учените неща не ти влизат в употреба в реалността,но за момента са явно упражнения за мозъка,които развиват дадени качества след време :dunno:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение


...и всички разбират от всичко...

Да пишеш на БЪЛГАРСКИ език с ЛАТИНСКИ букви е като да пишеш с лайна по стената. Чете се, но не е приятно!
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Средното образование в България

Мнение от Nickelback » 31 Яну 2016, 17:18

efren написа:Няколкото проблема, които са определящи за БГ средното образование и са непреодолима пречка:

1...
2...
3...

Мисля, отпадането на тези 3 проблема би помогнало доста на образованието в БГ, но тъй като отпадането им е невъзможно, както написах в една друга тема, ние като нация не сме част от бъдещето.
Да ми простите песимизма.



Тук съм съгласен :yes:

efren написа:И моля ви, наслушах се на мнения, колко сме по-напредничави и образовани от целия свят, как като сме толкова образовани защо не можем да произведем нищо свястно? Защо сме толкова бедни?


Затова обаче, не :dunno: Произвеждали сме, произвеждаме и ще произвеждаме. Просто не пише "мейд ин Бългерия" :dunno: Продали сме се просто. Всеки се спасява поединично. Как да е, абсолютно отделен въпрос е това, въпрос на манталитет и е за другата тема "как да се оправи България" :yes:

larbi написа:...но никога ама никога не сядаш да говориш с хората за тангенс или котангенс или подобни простотии.


И аз мразех литературата :mhihi:

Математиката развива мисленето. Много. Мисля, че е достатъчно :yes:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Средното образование в България

Мнение от Bogat-Beden » 31 Яну 2016, 17:55

steeN написа:Аз лично мога да кажа, че нямаше нещо, което да мразех повече в училище от часовете по литература... тъпите литературни анализи и празни приказки.
Въпреки,че съм кандидатствал с литература и я предпочитам като предмет пред много от точните науки,аз също ненавиждах тази неизмерима простотия!
Написал геният/писателят/творецът нещо ,което често е било просто излято на листа под въздействието на някаква муза ,както е казано даже перото на гения често надхвърля самия него ,и после се почва ..Какво АджАба е искал да каже..и на произведение от 1 страничка може да има книга със 100 страници анализ :lol:
Всъщност,няма лошо,нека да си има анализатори ,но да те оценява някой върху това е крайно,крайно субективно :dunno:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

Потребител
Аватар
Мнения: 37
Регистриран на: 28.10.2009
Пол: Мъж
Кара: каквото има
Мечтае да кара: FERRARI 458 Italia

Re: Средното образование в България

Мнение от Larbi » 31 Яну 2016, 18:00

Bogat-Beden написа:
steeN написа:Аз лично мога да кажа, че нямаше нещо, което да мразех повече в училище от часовете по литература... тъпите литературни анализи и празни приказки.
Въпреки,че съм кандидатствал с литература и я предпочитам като предмет пред много от точните науки,аз също ненавиждах тази неизмерима простотия!
Написал геният/писателят/творецът нещо ,което често е било просто излято на листа под въздействието на някаква муза ,както е казано даже перото на гения често надхвърля самия него ,и после се почва ..Какво АджАба е искал да каже..и на произведение от 1 страничка може да има книга със 100 страници анализ :lol:
Всъщност,няма лошо,нека да си има анализатори ,но да те оценява някой върху това е крайно,крайно субективно :dunno:


Много често са творели под въздействието на някакъв наркотик - от алкохол до тежки наркотици.

Някъде наскоро бях срещнал какво е казал Хемингуей: "Пиши пиян и редактирай трезвен" :mhihi:

Пияни, надрусани, звездите им го говорят и после горките ученици трябва да мислят какво е искал да каже поета. Ами как да разберат като трябва първо да се надрусат или нафиркат за да стане магията да го разбера?

Ами Пеньо Пенев?

На гроба ми не слагайте вода
на онзи свят не искам да се мия.
И ако възкръсна от пръстта
ще бъде само за да се напия...

Пеньо Пенев
Изображение


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Средното образование в България

Мнение от Bogat-Beden » 31 Яну 2016, 18:10

И това е вярно,всъщност не само писателите,а всичкото човек на изкуството,а май не само на изкуството :roll:
На един от учебниците по химия имаше,змия,захапала си опашката,защото някакъв бастун я сънувал и така изнамерил структурната формула на бензена (да не се бърка с ценовата формула на бензИна,открита от варненския учен Марешки :mhihi: ) .Както и Менделеев май е досглобявал табличката с присънили му се елементи :dunno:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

Потребител
Аватар
Мнения: 37
Регистриран на: 28.10.2009
Пол: Мъж
Кара: каквото има
Мечтае да кара: FERRARI 458 Italia

Re: Средното образование в България

Мнение от Larbi » 31 Яну 2016, 18:20

Bogat-Beden написа:И това е вярно,всъщност не само писателите,а всичкото човек на изкуството,а май не само на изкуството :roll:
На един от учебниците по химия имаше,змия,захапала си опашката,защото някакъв бастун я сънувал и така изнамерил структурната формула на бензена (да не се бърка с ценовата формула на бензИна,открита от варненския учен Марешки :mhihi: ) .Както и Менделеев май е досглобявал табличката с присънили му се елементи :dunno:


По-добре не влизай в темата за учените на които са им се присънили някакви открития променили хода на историята като Индийкият математик, на който на сън му се явяват много основополагащи формули, на Менделей сънищата, на оня Англичанин където му се присънила схемата на оръжието с което сваляли Германските ракети иначе Лондон да го няма и т.н. че влизаме в конспирациите много надълбоко. Също и със змиите не е хубаво да си играе човек щото там влизаме пък в една любима тема на много хора :mhihi: и влизаме и в същността на това с какви същества е общувал Асклепий :mhihi:

Моята идея беше, че повечето творци творят под въздействието на някакви наркотици и един прост пример: ако ти ми говориш за нещо докато си пиян имаш някакво друго схващане и подход към ситуаията и проблема, който няма да имаш като си трезвен. От там идва проблема, че трезвите ученици трябва да мислят какво аджеба е искал да каже поета Х докато се е бил нафиркал на гъз :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 276
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Средното образование в България

Мнение от TNT » 31 Яну 2016, 18:52

Bogat-Beden написа:Всъщност,няма лошо,нека да си има анализатори ,но да те оценява някой върху това е крайно,крайно субективно :dunno:

Точно затова по всички предмети, по които е възможно (не всички са такива), трябва да има тестове. С много варианти, повече възможни отговори и много въпроси, да няма преписване :mhihi: А за анализирането пък... винаги ми е било интересно как толкова убедително учителите са говорели какво АВТОРА е искал да каже :dunno:
Изображение

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3920
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Средното образование в България

Мнение от Kroki » 31 Яну 2016, 18:58

Аз като по-малък град да кажа какво направих преди години.

Когато стана време за кандидатсtване след седми клас, поговорихме с мойте родители и те ми казаха, че сам ще си избера къде да уча. Ще ме посъветват, ще си кажат мнението, но решението е мое. Не искат да ги упреквам после, че са ме карали насила да влизам там и т.н. По принцип винаги са се държали с мен като голям човек и са ме оставяли сам да взимам важни решения. Аз избрах да влезна с едно обикновено училище - СОУ, нито е математическа, нито езикова гимназия. Смело мога да твърда, че сме били МНОГО по-добре подготвени от останалите училища и по езици и по математики и по физики, химии и каквото още се сещате. Директора може да е луд и всеки да ни се смял на строгия контрол, но в крайна сметка беше по-добре. Да, правили сме простотии(кой ученик не е), ама като сме били сериозни, сме били.

Миналата година ходих да видя даскалите и всички ми се оплакаха, че следващите поколения стават все по незаинтересовани и нямат желанието да учат.
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:


Аватар
Мнения: 385
Регистриран на: 5.11.2012
Пол: Мъж
Кара: 4х4
Мечтае да кара: 6х6

Re: Средното образование в България

Мнение от efren » 31 Яну 2016, 19:11

Kroki написа:Аз като по-малък град да кажа какво направих преди години.

Когато стана време за кандидатсtване след седми клас, поговорихме с мойте родители и те ми казаха, че сам ще си избера къде да уча. Ще ме посъветват, ще си кажат мнението, но решението е мое. Не искат да ги упреквам после, че са ме карали насила да влизам там и т.н. По принцип винаги са се държали с мен като голям човек и са ме оставяли сам да взимам важни решения. Аз избрах да влезна с едно обикновено училище - СОУ, нито е математическа, нито езикова гимназия. Смело мога да твърда, че сме били МНОГО по-добре подготвени от останалите училища и по езици и по математики и по физики, химии и каквото още се сещате. Директора може да е луд и всеки да ни се смял на строгия контрол, но в крайна сметка беше по-добре. Да, правили сме простотии(кой ученик не е), ама като сме били сериозни, сме били.

Миналата година ходих да видя даскалите и всички ми се оплакаха, че следващите поколения стават все по незаинтересовани и нямат желанието да учат.


Поколенията са си добре, образователната система е такава. Иначе наистина, да, нивото на образование пада, но за това не са виновни децата, а бизнеса наречен образователна система. Когато преди 25+ години учех средно образование имах право на 3 неизвинени учебни часа на срок. Ако сега го кажете на децата ще ви се смеят и ще ви питат какво сте пушили. И тогава имаше учители, които не ставаха, просто системата имаше за цел да те научи, а сега просто изкарва пари и всеки ученик е "бройка".
Какво означава М54 - означава, че двигателя може да изгори 54 литра масло от смяна до смяна при спазване препоръките на производителя, тоест longlife-04 и смяна на около 20к км.

Потребител
Аватар
Мнения: 45
Регистриран на: 2.11.2013
Местоположение: гр.София, зона Б-5
Кара: A3, Sportback, 1.8 TFSI, 160 bhp;

Re: Средното образование в България

Мнение от nqmam_bmw » 31 Яну 2016, 19:27

TNT написа:.... Да не говорим за икономическите знания, които придобиваш. После в банката няма нужда да ти обясняват 3 часа тази лихва какво представлява, какво е онлайн-банкиране и т.н.


Да бе, добре. Икон.гимназия си е загуба на време, особено като осъзнаят завършилите я, че без език не става, а ако и вишУ-то им е друго (не икономическо) пак знанията им са само и единствено за лична употреба. :mhihi:
Изображение

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3920
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Средното образование в България

Мнение от Kroki » 31 Яну 2016, 19:29

Аз до 1-ви курс нямах умен телефон и в час не ровех във фб и играех игрички. А сега?
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 276
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Средното образование в България

Мнение от TNT » 31 Яну 2016, 19:51

nqmam_bmw написа:
TNT написа:.... Да не говорим за икономическите знания, които придобиваш. После в банката няма нужда да ти обясняват 3 часа тази лихва какво представлява, какво е онлайн-банкиране и т.н.


Да бе, добре. Икон.гимназия си е загуба на време, особено като осъзнаят завършилите я, че без език не става, а ако и вишУ-то им е друго (не икономическо) пак знанията им са само и единствено за лична употреба. :mhihi:

А пък като знаеш само език, какво става ? Кол-център ? А ако завършиш езикова и после станеш лекар (примерно, да нямаш нужда от чужд език) ? Пак е безсмислено сигурно :mhihi: В икономическите 8 клас пак се учи по ~15 часа седмично език. Мисля и в математическите. Както казаха и по-горе - вече е много по-лесно да се научи език. За начално ниво си има самоучители и т.н. Курсове колкото искаш, които не са някакви извънземни пари. По твоята логика в математическите сигурно са най-глупавите, защото ни език, ни нищо :mhihi: А знанията за лична употреба малко ли са ? Мога да твърдя, че хора около мен са се е вкарали сигурно хиляди левове в последните 10 години от некомпетентност по финансови въпроси свързани с финансови институции.

Аз съм на мнението на steen, че в днешно време трябва да си добър в няколко неща и да ги комбинираш. Само едно не е достатъчно.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 45
Регистриран на: 2.11.2013
Местоположение: гр.София, зона Б-5
Кара: A3, Sportback, 1.8 TFSI, 160 bhp;

Re: Средното образование в България

Мнение от nqmam_bmw » 31 Яну 2016, 19:57

TNT написа:....


Всеки да се оправя. :mhihi:
Аз съм завършил първа английска и не бих избрал нещо друго за избутване на "средното" в територията. :yes:
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook