Как да си подобря английския?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 5
Регистриран на: 31.03.2011
Пол: Мъж

Re: Как да си подобря английския?

Мнение от big_dane » 22 Фев 2022, 19:34

Днес много рязко установих, че освен да се учи, езикът трябва и да се ползва.

В гимназията в осми клас бях взел нивото, което стигнахме в дванайсти, в дванайсти клас бях взел вече С2 и се справях супер и с говорене и с писане. От 2014 живея в Германия и съответно учих немски и английския не съм го ползвал чак толкова много. Почти не ми се е налагало да говоря на английски, иначе за четене и слушане: 95% от филмите и сериалите ги гледам на английски и голяма част от информацията, която търся, я търся на английски.

Днес ми се обади една американска лелка на работа и ми вика: Може ли на английски ? Викам си: Никакъв проблем, я сме майстор. И в първия момент, в който трябваше да обясня нещо по-сложно бях: Ъъъъъъм (и всичко ми идва или на немски или на български :D)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 531
Регистриран на: 20.04.2007
Местоположение: София/Бургас
Пол: Мъж
Кара: F15 xDrive30d N57T
Мечтае да кара: 911 Turbo

Re: Как да си подобря английския?

Мнение от AGD » 22 Фев 2022, 21:28

Borymeckata написа:Колеги, голям късмет днес! :yes: :yes:

Прерових всички канали на цифровата, за търся подходящи такива на английски. И се оказа, че освен научните и новинарските канали, имам един точно такъв - специален канал за изучаване на английски!

Казва се English Club TV. Предаванията са по 10 минути, всяко на различна интересна тема. Обясняват много добре, говорят съвсем ясно, а отдолу вървят и английски субтитри. Просто няма какво да искам повече. На на телевизора в хола друго няма да се гледа, поне в следващия месец!


Предаванията им имаха обозначение за нивото на сложност, така ще знаеш с кои да не си губиш времето. Вечер съм засичал филми, също с "колор кодинг".
George Carlin написа:Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Как да си подобря английския?

Мнение от Borymeckata » 10 Мар 2022, 23:30

Да докладвам за напредъка през последните две седмици. След почти постоянно гледане и слушане на новини и филми на английски, тъкмо се бях зарадвал, че сякаш имам някакъв напредък. И вчера ми попадна следния текст:

The Contractor will not bound by the outcomes and consequences of negotiations and agreements reached as between the Owner and the Relevant Subcontractors pursuant to the Direct Communication Arrangement, and reserves its rights under the EPC Contract with respect to any position to the contrary and any delays to Project Implementation or increased costs or expenses incurred by the Contractor arising out of or in connection with any such negotiations and agreements, unless the outcomes and consequences of such negotiations and agreements are properly documented and counter-signed by a relevant Contractor’s Representative.

Пет пъти го четох, накрая даже го пуснах през преводача и пак смисълът ми убягва. На какъв език е написано това, мамка му... :banghead: :banghead: :banghead:
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 148
Регистриран на: 19.12.2009
Пол: Мъж
Кара: на късмет и надежди...
Мечтае да кара: F-16, от прясно поръчаните
Детайли за колата: seats and a steering wheel....

Re: Как да си подобря английския?

Мнение от nickstorm » 11 Мар 2022, 0:16

Това е част от договор, т.е специализирана литература със съответната терминология. По принцип трябва да си адвокат или нещо подобно за да боравиш с такава. За успокоение мога да ти кажа, че дори и да беше на български пак щеше да ти е трудно да я разбереш от първия път. То донякъде това е и целта де, обикновения човек да си наема адвокат при сключване на договори...

п.с мога да обясня още много неща, ама ще си премълча като Стинката за урана..... :mhihi:
Los hombres no frenan

No discrimination! (unless you are russian) :lol:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Как да си подобря английския?

Мнение от Borymeckata » 11 Мар 2022, 0:26

Знам, че е официален документ. Всъщност го имам целия, а този фрагмент го дадох само за илюстрация. Е с такъв английски не мога да се справя, признавам си. Като го пуснах през преводача, горе - долу разбрах за какво става въпрос, въпреки засуканите изрази...
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Как да си подобря английския?

Мнение от enigma » 11 Мар 2022, 0:30

Borymeckata написа:Знам, че е официален документ. Всъщност го имам целия, а този фрагмент го дадох само за илюстрация. Е с такъв английски не мога да се справя, признавам си. Като го пуснах през преводача, горе - долу разбрах за какво става въпрос, въпреки засуканите изрази...

Е на това му се казва legalese. С такъв текст и Уилям Шекспир ще се затрудни... не се притеснявай :).
enigma
ያለ እኩል


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Как да си подобря английския?

Мнение от Bogat-Beden » 11 Мар 2022, 0:44

щом няма "hereby", "aforementioned", или "thereof" значи не е мноо висок левЪла :lol:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Как да си подобря английския?

Мнение от steeN » 11 Мар 2022, 7:56

EPC договора има приоритет пред другите договори освен ако не подпишеш добавка към този EPC договор. Предполагам това е договора, които си подписал ти и че ти си "The Contractor".

Изразите с главни букви са дефинирани в някаква легенда някъде в договора. Ще свикнеш :)

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Как да си подобря английския?

Мнение от Borymeckata » 11 Мар 2022, 15:20

Да, тия термини с главните букви са дефинирани в началото. Аз лично EPC контракт няма как да подпиша, за каквото и да било. Текстът е просто част (извадка) от някакво уведомително писмо, не е същинският договор.
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Как да си подобря английския?

Мнение от carmanf1 » 11 Мар 2022, 16:32

Borymeckata написа:Да докладвам за напредъка през последните две седмици ... :banghead:


Legal Английски/Американски. Не се ядосвай. :yes:

Имат наколко десетки специфични думи, които се учат доста бързо и лесно.

После още малко време да свикнеш с дългите, нескончаеми изречения и си готов - нищо сложно, само трябва малко време да отделиш. :yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10483
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Как да си подобря английския?

Мнение от Leon » 15 Мар 2022, 13:35

alx написа:за разбиране- гледай филми със субтитри... английски субтитри... и като не знаеш някоя дума - пауза - намираш я какво значи и така...

Точно това правя от години и ми беше адски полезно, особено с идиомни изрази, сленг и т.н. Сега ми е част от работата и хващам веднага повечето нескопосани преводи по телевизиите, дори на дублаж. Остана ми навик - и до днес си гледам всичко с английски титри...
Never mistake motion for action...

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3919
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Как да си подобря английския?

Мнение от Kroki » 15 Мар 2022, 16:51

AGD написа:Пробвай duolingo, има го в гугъл маркета.

Свлаих го, но немога да си избера от английски на английски и съм в малко патова ситуация. Искам да си упражня говоренето, но съм окей с четенето. :mhihi:
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Как да си подобря английския?

Мнение от alx » 16 Мар 2022, 18:22

Borymeckata написа:Да докладвам за напредъка през последните две седмици. След почти постоянно гледане и слушане на новини и филми на английски, тъкмо се бях зарадвал, че сякаш имам някакъв напредък. И вчера ми попадна следния текст:

The Contractor will not bound by the outcomes and consequences of negotiations and agreements reached as between the Owner and the Relevant Subcontractors pursuant to the Direct Communication Arrangement, and reserves its rights under the EPC Contract with respect to any position to the contrary and any delays to Project Implementation or increased costs or expenses incurred by the Contractor arising out of or in connection with any such negotiations and agreements, unless the outcomes and consequences of such negotiations and agreements are properly documented and counter-signed by a relevant Contractor’s Representative.

Пет пъти го четох, накрая даже го пуснах през преводача и пак смисълът ми убягва. На какъв език е написано това, мамка му... :banghead: :banghead: :banghead:


типично "лего" изречение използвано в правния английски да обърква "непросветените" :ok:

с две думи ти ако си контрактор, не си задължен да се съобразяваш с договорките постигнати между поръчителя и други под-контрактори и си запазваш правото да променяш условията (цени, срокове и тн) като резултат от последвали договорки между поръчителя и други под- контрактори.... освен ако тези договорки не са ги погледнали твойте хора и не са се съгласили/ подписали.

един вид- ако си обещал нещо да свършиш за 10 дена и 1000 долара базирано на нещо свършено от друг под- контрактор ама той си е променил уговорката с поръчителя (и не са го съгласували с тебе) и ти няма да можеш да се впишеш в 10 дена и 1000 долара- можеш да промениш условията на твоя договор (10 дена и 1000 долара) без да има негативни последствия за тебе
алекс
трабант 601с
разни други возила

Предишна

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook