Препоръчайте кафемашина за еспресо

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Е.Димитров » 12 Дек 2023, 8:25

Jordana написа: За jura не мога да кажа не съм тествал ама като гледам са заедно сега със сайко и гаджия та си мисля че е същото .

Да да, имам Jura и казвам, че тази машина прави невероятно кафе.
Да не говорим, че машината "втасва" за около 25-30 секунди.
Кафето, което прави директно те удря в емоциите и петите.
В сравнение с предишната машина, имам усещането, че предишната правеше оцветена вода въпреки, че приятели са ми казвали, когато съм ги черпел с кафе от предишната, че е много добро, Jura та е на светлинни години.
Интересното е, че когато я пусна на програма за декалциране/почистване, според инструкциите се почиства контейнера, защото прави промивка и от вътре затова и контейнера от вътре, самото чекмедже е доста по-различно.

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 21.09.2010
Местоположение: Обзор/Бургас
Пол: Мъж
Кара: e39 530ia
Мечтае да кара: s50 Compact

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Dimchev » 28 Дек 2023, 11:57

Здравейте и весела коледа!
Някой ползва ли SAGE/Breville barista express. Може ли мение за тази машина или подобна с вградена кафемелачка?
Харесал съм я заради вградената кафемелачка и компактния размер. Ще се правят по 4-5 кафета на ден.
До преди няколко дни имах кафеавтомат Saeco SM7580, но така и не можах да пусна хубаво еспресо от него за периода от около 1 година през която го ползвах. Пробвах различни кафета, настройки и т.н. обаче единственото предимство беше, че ти пуска кафе с натискане на едно копче. Преди седмица изкарах отново старата Saeco poemia която съм купувал преди 7-8 години и дори с лаваца, кафето е страхотно.
Общо взето не съм някакъв запален бариста, просто искам да пия хубаво кафе. Варианта с Gaggia Clasic и кафемелачка отпада заради ограниченото място в кухнята и защото "тва е много грозно няма да го слагаш в кухнята" :lol:

Потребител
Аватар
Мнения: 15
Регистриран на: 31.12.2009

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от kristianis » 29 Дек 2023, 11:15

Dimchev написа:Здравейте и весела коледа!
Някой ползва ли SAGE/Breville barista express. Може ли мение за тази машина или подобна с вградена кафемелачка?
Харесал съм я заради вградената кафемелачка и компактния размер. Ще се правят по 4-5 кафета на ден.
До преди няколко дни имах кафеавтомат Saeco SM7580, но така и не можах да пусна хубаво еспресо от него за периода от около 1 година през която го ползвах. Пробвах различни кафета, настройки и т.н. обаче единственото предимство беше, че ти пуска кафе с натискане на едно копче. Преди седмица изкарах отново старата Saeco poemia която съм купувал преди 7-8 години и дори с лаваца, кафето е страхотно.
Общо взето не съм някакъв запален бариста, просто искам да пия хубаво кафе. Варианта с Gaggia Clasic и кафемелачка отпада заради ограниченото място в кухнята и защото "тва е много грозно няма да го слагаш в кухнята" :lol:

Мнооого живо ме интересува и мен този отзив, защото и аз се оглеждам за такава машина от известно време. Чак се чудя дали я няма някъде в някой магазин да отида да ми пуснат едно кафе :lol: и да я отнасям :D

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 21.09.2010
Местоположение: Обзор/Бургас
Пол: Мъж
Кара: e39 530ia
Мечтае да кара: s50 Compact

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Dimchev » 30 Дек 2023, 10:21

kristianis написа:
Dimchev написа:Здравейте и весела коледа!
Някой ползва ли SAGE/Breville barista express. Може ли мение за тази машина или подобна с вградена кафемелачка?
Харесал съм я заради вградената кафемелачка и компактния размер. Ще се правят по 4-5 кафета на ден.
До преди няколко дни имах кафеавтомат Saeco SM7580, но така и не можах да пусна хубаво еспресо от него за периода от около 1 година през която го ползвах. Пробвах различни кафета, настройки и т.н. обаче единственото предимство беше, че ти пуска кафе с натискане на едно копче. Преди седмица изкарах отново старата Saeco poemia която съм купувал преди 7-8 години и дори с лаваца, кафето е страхотно.
Общо взето не съм някакъв запален бариста, просто искам да пия хубаво кафе. Варианта с Gaggia Clasic и кафемелачка отпада заради ограниченото място в кухнята и защото "тва е много грозно няма да го слагаш в кухнята" :lol:

Мнооого живо ме интересува и мен този отзив, защото и аз се оглеждам за такава машина от известно време. Чак се чудя дали я няма някъде в някой магазин да отида да ми пуснат едно кафе :lol: и да я отнасям :D
В youtube изглежда перфектна, писах в един кафе форум там едва ли не я изкарват че за нищо не става. За нова не ми се дават 1200 лв. В олх и ebay се намира за около 600 лв. Дано някой ползва такава и се включи.


Sent from my iPhone using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от nero_ » 30 Дек 2023, 13:14

Аз имам Barista Pro, която обаче се различава по няколко ключови неща - друга технология за подгряване и друга мелачка. Така че не мога да дам директно мнение, но машината я купих след като близък приятел си взе Barista Express и беше доволен. Има PID контрол, дебитомер за дозата, настройка на температура. Филтърът е малко странен размер 54мм, но се намират аксесоари. Манометърът е малко излишен, защото по-правилният метод е да се ползва хронометър и везна, но пак помага да се ориентираш.
Като цяло мисля, че за парите си заслужава. Прави по-добро кафе от всеки автомат.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 646
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от ivanski_2 » 30 Дек 2023, 13:29

Аз след като няколко дни пих кафе от мелитата при чичо ми , и след 7 други кафета на различни места които даже не се добилижиха до него , си поръчах и за мен , след празниците ще почвам да си играя с рецептите като дойде.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1966
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от barty » 30 Дек 2023, 13:33

Подариха ми Rohnson R-980.
За обикновените пиячи на кафе е идеална :mhihi:
На мен лично ми е ок.
:yes:

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 21.09.2010
Местоположение: Обзор/Бургас
Пол: Мъж
Кара: e39 530ia
Мечтае да кара: s50 Compact

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Dimchev » 31 Дек 2023, 8:47

nero_ написа:Аз имам Barista Pro, която обаче се различава по няколко ключови неща - друга технология за подгряване и друга мелачка. Така че не мога да дам директно мнение, но машината я купих след като близък приятел си взе Barista Express и беше доволен. Има PID контрол, дебитомер за дозата, настройка на температура. Филтърът е малко странен размер 54мм, но се намират аксесоари. Манометърът е малко излишен, защото по-правилният метод е да се ползва хронометър и везна, но пак помага да се ориентираш.
Като цяло мисля, че за парите си заслужава. Прави по-добро кафе от всеки автомат.
За момента не мисля да се заигравам с допълнителни аксесоари и везна, затова съм се насочил към express а не към pro. Много благодаря за мнението, ще се огледам аз излезе някъде на добра промоция, ако не най-вероятно ще отнеса една втора ръка.


Sent from my iPhone using Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 55
Регистриран на: 19.01.2010

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от M17cH » 03 Яну 2024, 16:24

nero_ написа:Аз имам Barista Pro, която обаче се различава по няколко ключови неща - друга технология за подгряване и друга мелачка. Така че не мога да дам директно мнение, но машината я купих след като близък приятел си взе Barista Express и беше доволен. Има PID контрол, дебитомер за дозата, настройка на температура. Филтърът е малко странен размер 54мм, но се намират аксесоари. Манометърът е малко излишен, защото по-правилният метод е да се ползва хронометър и везна, но пак помага да се ориентираш.
Като цяло мисля, че за парите си заслужава. Прави по-добро кафе от всеки автомат.


И 9 бара**
Тая подробност в сайтовете я изпускат щото повечето машини си имат OPV настроен на 9 бара и няма никакво значение налягането, не и на Sage. При нас помпата работи на макс 12-14бара колкото толкова и OPV не е нагласен. Аз си сложих dimmer mod на моята Бариста екстрес и е супер.
Иначе аз бих посъветвал за Bambino plus и отделен грайндер. Наскоро (няколко месеца вече де) купих Baratza Sette 270wi еми вградения грайндер наистина за нищо не става (а бях скептичен към всички дето едно и също обясняват)...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 207
Регистриран на: 25.07.2009
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: Е53

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от sa_hellrot » 04 Яну 2024, 0:05

Аз имам Sage Barista от около година. Беше около 1500 лв тогава. Даже точно днес се занимавах с двойната цедка, че се запуши :D .
Питайте , ако ви интересува нещо.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alekangg » 04 Яну 2024, 6:44

1500лв са много пари за това което е тази машина.
За подобни суми има комбота на Лелит.

Чудя се как правите кафе без везна, освен ако не ползвате едно и също кафе и да знаете какво слагате.
От кафе до кафе разликите са до 50% в съотношението обем/грамаж.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 219
Регистриран на: 28.11.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Southside » 04 Яну 2024, 10:15

Това с везната винаги ми се е струвало overkill. Моята мелачка е с таймер и съм я настроил да ми пълни 12 грама цедка. Общо взето има оптималнен обем кафе в нея, при което ръкохватката се затваря достатъчно плътно към групата, без излишно напъване. Тогава винаги се получава добра екстракция. На око го меря количеството, грамажът не ми е толкова важен, стига да заема същия обем в цедката.

И според мен 1500 лева за Sage/Breville е неоправдано. Качествена италианска машина със сходни параметри е близо по цена, но с доста по- голяма дълговечност и възможности за сервизиране при нужда.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alekangg » 04 Яну 2024, 10:29

Изображение
Малките зърна имат голяма плътност и примерно в цедка от 15 гр, може да влязат 18-19 дори смляно кафе.

Големите са обратно и в същата цедка може да преливат 14-15гр

Обикновено малките са етиопски кафета.

Ако не се въртят различни кафета няма особен смисъл от теглене.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от nero_ » 04 Яну 2024, 11:05

Зърната ги тегля само когато слагам ново кафе, докато нацеля теймера на мелачката в комбинация с едрината на смилане да дава нужния грамаж. Забелязвам, че в рамките на един пакет (1кг) има разлика между първото и последното кафе. С остаряването на кафето ми се налага леко да коригирам смилането за да запазя същия поток. А екстракцията я правя абсолютно всеки път с таймер и везна на ръчен режим. Това е единственият начин за консистентни шотове според мен.
Последна промяна nero_ на 04 Яну 2024, 11:21, променена общо 1 път

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alekangg » 04 Яну 2024, 11:14

Така няма никакви проблеми
При мен дори за 250гр дава разлика и трябва да коригирам меленето, ако не се съхранява в хубава кутия.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: ID A

Последни теми
Facebook