Земеделска тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Купете от баба!

Мнение от Borymeckata » 17 Юли 2016, 20:20

Честно казано, не съм знаел, че аронията се реже, ще трябва да проуча въпроса... Във всеки случай - благодаря за информацията!

Вече започнаха да стават и плодовете. Тази слива ражда за първи път. Сортът беше блекстар или нещо подобно. Още не е съвсем готова и не съм я опитал:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


И сините сливи (сорт Стенли) още не са готови, но вече синеят:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Навързали са яко и ако всичко това узрее - направо се чудя какво да ги правим. Компот, мармалад, сок, сушени? В краен случай - на ракия...


Тази слива излезе много хубава. Беше някакъв сръбски сорт - чачанска лепотица, неготинска найболя или нещо подобно... Дървото е на десетина години, но за пръв път виждам сливи на него - понеже тази пролет за пръв път го напръсках с инсектицид. И гледайте какво става:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Много са хубави тези сливи - сладки и ароматни, направо деликатес. Знам, че сте против пръскането, но без него изобщо нямаше да знам какво ражда това дърво...


Ето и няколко ябълки са почти готови. Само тези останаха на дървото, десетки килограми вече паднаха и изгниха...
Изображение

Изображение

Изображение


И последно... Кой ще познае ТОВА какво е? Втората снимка не е съвсем на фокус, но все пак се вижда...
Изображение

Изображение
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 356
Регистриран на: 11.09.2010
Местоположение: Кричим
Пол: Мъж

Re: Купете от баба!

Мнение от mfandakov » 17 Юли 2016, 20:31

http://lechitel.net/custard-%D1%8F%D0%B ... %B2%D0%B0/

Преди време се чудих какво ли е това чудо :mhihi: :mhihi:
В града човек експлоатира човека,а в селото е точно обратното!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Купете от баба!

Мнение от bum_bum » 17 Юли 2016, 20:33

Не изглежда много вкусно :mhihi:


Като казваш, че нищо не става без пръскане пък мен всичко си ми беше ОК без да пръскам възможно ли е да е от сортовете? Разните хибриди да не са устойчиви на всякакви буби, дъждове и т.н.?
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 356
Регистриран на: 11.09.2010
Местоположение: Кричим
Пол: Мъж

Re: Купете от баба!

Мнение от mfandakov » 17 Юли 2016, 20:41

Точно така е в Аграрните Университети си има предмет- Имунитет на растенията към болести и неприятели.
В града човек експлоатира човека,а в селото е точно обратното!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Купете от баба!

Мнение от bum_bum » 17 Юли 2016, 21:14

Аз съм садил само органик. Вероятно някакви по-стари сортове са и по-устойчиви но с по-нисък добив.

М/у другото във Франция сената е одобрил тотална забрана за пестициди влизаща в сила от 2018-та. Ай кажете ми тия кво ще ядат като нищо не става без тях :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 356
Регистриран на: 11.09.2010
Местоположение: Кричим
Пол: Мъж

Re: Купете от баба!

Мнение от mfandakov » 17 Юли 2016, 21:30

Био Инсектициди нова генерация препарати,по скъпи но не и по малко ефективни.

Като този..

AZA-Direct е биоинсектицид, които действа на насекомите в различни фази на тяхното развитие, действа и като репелент. Регистриран е за контрол на голям брой насекоми при повечето култури както в оранжерии, така и навън, на открито. Може да се ползва при биопроизводство и в традиционното земеделие.

Виждал съм различни инсектициди от този вид миришат все на разни билки,аромати натурални.И в момента се ползват но по ограничено.
В града човек експлоатира човека,а в селото е точно обратното!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Купете от баба!

Мнение от Borymeckata » 17 Юли 2016, 21:34

Никога не съм казвал, че "нищо не става" без препарати... Значи аз изобщо не бих се занимавал да пръскам, ако проблемът беше, че примерно половината или 2/3 от плодовете ще изпадат или изгният на дървото. Доволен съм, ако нещо остане и узрее, за да го опитам. Аз не разчитам на тази реколта и не ми пука за количеството. Ето например ябълките - не съм ги пръскал и мнопго изпадаха, но аз се радвам и на десетината, които са останали на дървото...

Проблемът със сливите е (беше), че десетина години гледах тези дървета и НИКОГА не бях виждал слива на тях. Никога, нито един плод, години наред. Един приятел ми обясни - имало някаква "муха", която снасяла яйцата си в току-що завързалата сливка, още преди да е паднал цветът. Червейчето изяждало завърза и край - плодното дърво си стои като декоративно. Той ме посъветва да напръскам с инсектицид точно когато дърветата прецъфтяват и цветовете им падат. И ето - тази година за пръв път имаме сливи. Препаратът имаше двайсетина дни карантинен период, а аз съм пръскал преди месеци, така че не би трябвало това да е проблем.

Другите вредители са на години - някоя година ги има, друга - не. Но този проблем със сливите си беше перманентен и се радвам, че го реших.

Шишарката на последните две снимки не е "ябълката" от линка на Колегата, дори не знам дали е плод и е много вероятно да е отровна. Тази година едно от дърветата ги направи тези странни "шишарки" и още се чудя какви са.
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Купете от баба!

Мнение от bum_bum » 17 Юли 2016, 21:42

Не знам.. аз предпочитам да не ям сливи, домати или квото и да е било там вместо да пръскам с отрова и после да го ям. :dunno:

Тия карантинни срокове не им вярвай много.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 214
Регистриран на: 11.06.2010
Пол: Мъж

Re: Купете от баба!

Мнение от Витанов » 17 Юли 2016, 22:04

Много хубава тема искам само да кажа, че имам едно място на 50на км. от Търново около декар засято преди 20на години със сини сливи от тези големите и никой не се грижи за него освен комшията да обере плодовете с мое разрешение разбира се. Мястото не се пръска с нищо и ако се сетя да отида някой път да си набера сливи, за сладко или хапване бера страшни плодове! Има и доста червясали, но това е показател, че не са пръскани! Това ме навежда на мисълта, че зависи и къде е мястото..
I am beton!

Вчера ме изпревари една седмица е23 и само като му видях намръщената физиономия в огледалото и послушно се дръпнах вдясно да му направя място да мине :mhihi: А то едно такова лъскаво четкано, лелеййй Акула!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 214
Регистриран на: 11.06.2010
Пол: Мъж

Re: Купете от баба!

Мнение от Витанов » 17 Юли 2016, 22:10

bum_bum написа:Не изглежда много вкусно :mhihi:


Като казваш, че нищо не става без пръскане пък мен всичко си ми беше ОК без да пръскам възможно ли е да е от сортовете? Разните хибриди да не са устойчиви на всякакви буби, дъждове и т.н.?



Само нещо да вметна, че се сетих като прочетох това мнение. Преди 10на г. си бях взел от село готов разсад два сорта краставици и два стръка домати и ги бях сложил на терасата. Без никакви торове и пръскания станаха много добре доста откъснах, а сега в гръцко купих от пазара семена- чушки, малки и големи краставици и ги посях на терасата. Вървяха добре до метър и после нещо им стана и измряха и затова мисля, че разни хибриди и т.н. не винаги оцеляват.. Най-добре е да се вземат семена от хора които сеят години и си знаят семената и сортовете.
I am beton!

Вчера ме изпревари една седмица е23 и само като му видях намръщената физиономия в огледалото и послушно се дръпнах вдясно да му направя място да мине :mhihi: А то едно такова лъскаво четкано, лелеййй Акула!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 444
Регистриран на: 31.03.2011
Местоположение: Sofia, Lozenetz
Пол: Мъж

Re: Купете от баба!

Мнение от dreadx » 17 Юли 2016, 23:51

Изображение
Magnolia acuminata http://www.uoguelph.ca/arboretum/thingstosee/trees/cucumbertree.shtml
http://forestry.about.com/od/treeidentification/ig/Common-Trees-United-States/Cucumber-Magnolia-Sarg.htm
Не е отровно, разни птици и катерици ядат семената.
Хората май не го използват за храна, понеже няма какво чак толкова да му се изяде.
- kaji kvo stana,kopele kvo stana?!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Купете от баба!

Мнение от Borymeckata » 18 Юли 2016, 7:13

Точно... :yes: :yes: Една от магнолиите направи тези "шишарки", за пръв път виждам такова нещо. Значи трябва да стане червена и да изкара някакви семенца? Ще следя да видя какво ще излезе... Мерси за информацията!
Excellent! Steven is my name!

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1764
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Купете от баба!

Мнение от BMW_POWER » 19 Юли 2016, 1:08

Витанов написа:
Само нещо да вметна, че се сетих като прочетох това мнение. Преди 10на г. си бях взел от село готов разсад два сорта краставици и два стръка домати и ги бях сложил на терасата. Без никакви торове и пръскания станаха много добре доста откъснах, а сега в гръцко купих от пазара семена- чушки, малки и големи краставици и ги посях на терасата. Вървяха добре до метър и после нещо им стана и измряха и затова мисля, че разни хибриди и т.н. не винаги оцеляват.. Най-добре е да се вземат семена от хора които сеят години и си знаят семената и сортовете.


В колко големи съдове ги засади?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: Купете от баба!

Мнение от Elesar74 » 19 Юли 2016, 15:48

Borymeckata, аронията е едно от най-"яките" растения. Има страхотни качества и ползи. Много добре, че я имаш в градината си. Ние правим от нея сок, като витаминозна бомба е. Обаче имам леки съмнения, че имаш кубинска мана по краставиците си. Дано не съм прав.
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Купете от баба!

Мнение от Borymeckata » 20 Юли 2016, 9:12

Elesar74 написа:Borymeckata, ... имам леки съмнения, че имаш кубинска мана по краставиците си. Дано не съм прав.

Възможно е, аз сефте чувам за такава мана... Но дори да си прав - какво да напрая... :dunno: :dunno: Колегите не дават да пръскам - майната им на краставиците... :mhihi: :mhihi:

Колеги, с риск да ме заклеймите, ама много се вживявате с тези "домашни" продукти - колко бил вкусен домашният домат! Вкусен, вкусен - колко да е вкусен? Дали от Кауфланд, от пазара или от градината - доматът си е домат, паниран кашкавал няма да стане. Може и да има някаква разлика, но аз не съм чак такъв кулинар и вкусът ми не е толкова изтънчен, че да ми направи впечатление. И съм сигурен, че малко от вас ще познаят само по вкуса кой домат е от градината ни, и кой - от Лидл. Който (между другото) пак е дошъл от някоя градина - не е синтезиран в лаборатория или направен на 3D принтер... И в края на крайщата - това е просто мезе за ракията, след един - два часа дори няма да помниш каква точно салата си ял и с какви домати е била...

Ето един "пейзаж" от градината:
Изображение

Ние си отглеждаме почти всичко, но докато станат нашите плодове и зеленчуци (те по принцип зреят по-късно) - си купуваме. И да ви кажа - голяма разлика няма. Дори понякога доматите се омешват в кутията на хладилника и изобщо не знам дали са "купени" или "от нашите". Също и чушките, и другата продукция... Само за краставиците нямам съмнения, защото купените са прави, лъскави и равномерно зелени, а "нашите" са извити на кравай, петносани и често горчат... Като идеш в магазина или на пазара - избираш всеки домат и краставица, все едно кола си купуваш. А ако случайно нещо узрее в градината ти - тогава се радваш и на кривите краставици, набитите от градушка домати и червивите сливи... И защо? Щото били "домашни". Голям праз, бих казал...
Последна промяна Borymeckata на 20 Юли 2016, 9:53, променена общо 1 път
Excellent! Steven is my name!

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook