България на първо място по смъртност на пътя - причини?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Коя е главната причина?

Манталитетът на хората
138
46%
Лошите пътища
19
6%
Контролът на пътя и налагането(плюс събирането)на глобите
22
7%
Старите автомобили и лошите технически прегледи
1
0%
Липсата на ефективни присъди за пияните и убийците на пътя
11
4%
Всички тези неща
112
37%
 
Общо гласове : 303
кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 128
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F650GS, E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от dhtj » 24 Апр 2024, 3:56

steeN написа:Аз затова питах, кое от тия 3те (или комбинация) е правилно за вас? В различни места по света ги има абсолютно всички възможни комбинации.


За мене закона е идеален в момента поне по отношение на гумите. Хем залага някакъв абсолютен минимум, хем ти дава свобода да си прецениш с какви гуми да караш. Хващал ме е сняг няколко пъти с нови летни гуми. Ми не умрях, не се пързалях, нямах проблеми със спирането, карах си нормално, единствено с леко повишено внимание.

И пазете дистанция. Метри в дистанцията са доста по-ефективни от милиметри в грайфера. ;)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 89
Регистриран на: 1.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E91 320A

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от mirko0 » 24 Апр 2024, 9:43

Владо написа:....


Тук малко избирателно е цитирано Решение на ВКС по наказателно дело http://domino.vks.bg/bcap/scc/webdata.n ... enDocument

В него обаче става въпрос за извършно престъпление по чл. 343в, ал 2 от НК, т.е. най - общо казано, за упралвение на МПС без СУМПС, след като вече ти е било наложено такива наказание.

Това решение няма нищо общо със застрахователното правоотношение по застраховка ГО и въпроса на колегата по - горе. По конкретния въпрос практиката на ВКС приема, че при причинено ПТП от водач с изтекла книжка застрахователят няма право на регрес за платеното срещу него.

http://domino.vks.bg/bcap/scc/webdata.n ... 5500488C47

Аз, разбира се, в никакъв случай не призовавам да се шофира с изтекло СУМПС. Просто отговорих на зададен въпрос, свъразан със застраховка.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от steeN » 24 Апр 2024, 10:08

Ивайло Димов написа:...


Продължаваш да си говориш за някаква наредба без да познаваш закона. Наредбата, която разнасяш няма как да промени закона.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Ивайло Димов » 24 Апр 2024, 11:36

Стинка все повечете те оприличавам на бг варианта на Грета Тумберг,или си нвменяем или се правиш на такъв :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от steeN » 24 Апр 2024, 11:56

Слабо ме интересуват характеризации, от някой от който очвидно нищо не зависи и може само да показва фрустрацията си с инфантилни обиди :lol: Но може да продължаваш в същият дух, не ми пречиш.

Аз съм твърдо против задължителни зимни гуми и разумът надделя в това отношение, с последната промяна на закона, която затвори вратичката за спекулации.

dhtj написа:За мене закона е идеален в момента поне по отношение на гумите. Хем залага някакъв абсолютен минимум, хем ти дава свобода да си прецениш с какви гуми да караш. Хващал ме е сняг няколко пъти с нови летни гуми. Ми не умрях, не се пързалях, нямах проблеми със спирането, карах си нормално, единствено с леко повишено внимание.

И пазете дистанция. Метри в дистанцията са доста по-ефективни от милиметри в грайфера. ;)


Тук съм на твоето мнение. Преиграва се доста с ролята на гумите, спрямо ролята на водача. Ако караш като идиот и с най-скъпите гуми, рано или късно ще направиш мазало.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8326
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от vicho » 24 Апр 2024, 13:18

steeN написа:Тук съм на твоето мнение. Преиграва се доста с ролята на гумите, спрямо ролята на водача. Ако караш като идиот и с най-скъпите гуми, рано или късно ще направиш мазало.


колата много буксува и рита абс-а из града :mhihi:

п.с. от гумите е... не е от водача... в никакъв случай :idea:

Че се заговорихме тука с едни ора, разказвал ли съм Ви? Имах една приятелка, която имаше един сеат ибиСаТи и викаше, "абе, нещо колата не спира", "как така не спира?!", "ами натискам спирачката и не ще.. едва-едва", викам си, чекай да видим, може нещо да е станало... сядам в колата, седалката й толкова назад, че не мога да стигна педалите, а не е като да е с 20см по-висока от мене... :mhihi: :mhihi: :mhihi: , дръпнах си седалката , пръва, втора, баааам спирачките, щеше да си разбие носа у таблото на пасажерската седалка... и викам, "е па... май-май спира" :twisted:

НЕ СПИРА КОЛАТА!!! :lol: :mhihi:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Top Gun Maverick » 25 Апр 2024, 8:32

Мъж отиде да регистрира колата си в КАТ Монтана. Това е грешно заглавие. Правилното е дебил отиде да подари колата си в КАТ Монтана:
https://www.google.com/amp/s/m.dnes.bg/ ... 605437/amp
LMAO :ahah: :mhihi: :dummy:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 10.01.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39
Мечтае да кара: Батмобил

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от alozavar » 25 Апр 2024, 8:58

Вчера отивам на пазар, преко сили имам да мина може би 1.5км максимум с колата - всичко е супер близо, но все пак мъкнене на торби и т.н. няма как без колата.

Паля, излизам от паркинга, Фантастико е на 100м - самата улица покрай магазина е доста тясна, със спрели коли от едната страна и остава да се разминете компромисно. Но пък на тротоара има паркоместа за магазина, плюс самия вход за подземен паркинг. Почти съм на въпросния вход, гледам пред мен намалява и спира кола, няма аварийни или нещо, просто спира - викам нещо да не стана. Отсреща коли ще завиват надясно към подземния, от него излизат коли и в двете посоки, зад мен коли, аз трябва да правя ляв завой - реших, че явно там ще спре въпросната дама, тръгвам да я задминавам, тя в този момент си отваря вратата най-спокойно, махва ми и търчи към близкия стоматологичен кабинет. Просто си спря и тръгна да си върши работа, вратата й че щях да я отнеса - ко ти пука :kuku: :kuku:

Ок, след Фантастико ще се ходи до Кауфланд - там паркинг бол, много редове. Въртя веднъж и няма място, влизам в една от вътрешните "улици", които са маркирани със следната маркировка на края на всеки ред:
Изображение
Виждам място от дясната страна, но в тоя момент срещу мен се появява някво пежо с един чичак вътре, с жена си, и спира успоредно на мястото реално - в моята лента. Спирам и аз и почваме да се гледаме, той нещо ми сочи, аз нищо не разбирам и тръгвам леко напред, той минавайки на 10см от мен сваля стъклото и вика "еееее, айде гледай малко маркировката, бе". Потегли и аз тъпея коя маркировка трябвало да гледам и после осъзнах, че за него триъгълникът обозначава "посоката на движение", демек трябва да се разминаваме отдясно и да караме в насрещното на целия паркинг. :help: :help: :help: :help:

Прибирам се и отивам да паркирам, минавам през паркинга на метрото, където вече имаше много свободни места. Карам и вече към края настигам пак някво пежо, който намалява, намалява, ясно ми е, че ще търси място за паркиране. Отсреща светофар свети зелено, но тва не го притесни да спре на средата на лентата и да паркира напреки в средните места, вместо да се свие вдясно и просто да влезне в някоя клетка, когато се разминем. Нула осъзнатост и съобразителност с останалата част от движението.

Като цяло положението е - спирам и правя квото ми е кеф на мен, пък другите да се оправят както могат наоколо :wave: Вече сериозно обмислям еBag акаунт и съвсем да минимизирам шофирането :lol:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2381
Регистриран на: 24.07.2006
Местоположение: 02..., +3592...
Пол: Мъж
Кара: myCar 5.3. and iCar 3.9.
Мечтае да кара: още по-бавно
Детайли за колата: ...
01" 525d m57
04" X5 m57
06" Liberty 2,8 CRD

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Владо » 25 Апр 2024, 9:41

ориндж каунти ми станало олд чизуик… вече сме у лево…

mirco0, конкретния случай е такъв, но изводите на съда са общовалидни в последните абзаци, или поне така ги виждам.

в крайна сметка явно зависи кой те съди… ама много конкретно зависи...

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от streetz » 25 Апр 2024, 11:23

alozavar написа:Като цяло положението е - спирам и правя квото ми е кеф на мен, пък другите да се оправят както могат наоколо :wave: Вече сериозно обмислям еBag акаунт и съвсем да минимизирам шофирането :lol:

Точно. Кара, кара и изведнъж спира и слиза от колата. Пред детската градина на детето всеки ден ги гледам същите изпълнения, а места повечето пъти има, просто трябва да се паркира перпендикулярно. Но не, прас пред входа точно, едната лента се затваря и ако имаме "късмета" отсреща да идват коли всички отзад чакаме Ганьо/Ганьовица да си разтовари поколението, да го остави, после може и да си полафи с някой познат, едни пачи даже тръгнаха да вадят някакви кексове да се черпят и не виждат, че цялата улица беше блокирана до края. Гледам да не ползвам клаксона там, щото все пак малки деца пъплят наоколо, да не се стряскат, ама тогава не издържах да ева и овците заспали.
Screenshot 2024-04-25 121603.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

Photographer
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 18.02.2010
Местоположение: Крайните квартали на столицата
Пол: Мъж
Кара: му се нещо старо

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от randity » 25 Апр 2024, 12:57

Покрай училища и детски градини е страшно. Аз го играя също всеки ден, като разликата е, че едната лента е запушена от коли и остава една, в която някак да се разминаваме. Ежедневно е спиране, стоварване на деца, чакане на майки.. аз онзи ден, в най-големия дъжд, без чадър спрях на майка си в **** за да си взема детето. Един спрял пред гаражи, другия запушил улицата и тича през глава...

Изпратено от моят SAMSUNG S22+ с помощта на Tapatalk
.. и отново се замислих „Божее, какви автомобили са правени през миналия век. Сега всичко е пластмаса n-то качество."..

Изображение

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Top Gun Maverick » 25 Апр 2024, 13:27

Защо не идете да живеете в провинцията, там няма такива проблеми...всеки път. :mhihi: Нормално град, който е мислен за 100000 да не побира 2 млн. с всичкото спокойствие. Ще спират много ясно където им падне, след като в общия случай няма къде другаде. Тръгваш по-рано и не те бърка, че чакаш простите кранти да си подават кексчета и да ги ядат. :mhihi:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 727
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Don_Diego » 25 Апр 2024, 13:36

Оплакването е, че спират където им падне при наличие на свободни паркоместа :wave:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TNT » 25 Апр 2024, 13:47

Top Gun Maverick написа:Тръгваш по-рано и не те бърка

Тва по-рано колко по-рано е ? Щото в София час-пик е в диапазон 3 часа :mhihi: Или детето да отиде час и половина по-рано :dunno: Решението е в първото ти изречение.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 10.01.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39
Мечтае да кара: Батмобил

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от alozavar » 25 Апр 2024, 14:01

Top Gun Maverick написа:Защо не идете да живеете в провинцията, там няма такива проблеми...всеки път. :mhihi: Нормално град, който е мислен за 100000 да не побира 2 млн. с всичкото спокойствие. Ще спират много ясно където им падне, след като в общия случай няма къде другаде. Тръгваш по-рано и не те бърка, че чакаш простите кранти да си подават кексчета и да ги ядат. :mhihi:

Да спреш на улицата, при положение че има паркинг на 5м от теб буквално е съвсем различен въпрос :lol: Да спираш пред пешеходна пътека, макар да е тотално забранено и опасно - също. Слиза се от колата от дясна врата на велоалея без да се огледаш или директно се паркира върху самата алея. Завивате две коли наляво от две ленти, ти си отвън, защото следващия светофар си надясно например - вътре в средата на завоя те сече вътрешната кола, защото и тя се е сетила нещо и т.н. и т.н. Същото е и на бул.Б-я и Гешов- тръгва се направо от дясната лента от двете за направо и вътре в кръстовището ти влиза някой от лявата страна, за да не е в лявата лента :kuku:
Хората масово не дават мигачи, спират, завиват, ако им набиеш клаксона, дори не разбират защо е. Много пъти се качвам в колата в добро настроение, карам си спокойно и в рамките на 10 мин вече са се появили поне 3-4 микро ситуации, които са тотално плод на простотия, не на пренаселване на пътя.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook