България на първо място по смъртност на пътя - причини?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Коя е главната причина?

Манталитетът на хората
139
46%
Лошите пътища
19
6%
Контролът на пътя и налагането(плюс събирането)на глобите
22
7%
Старите автомобили и лошите технически прегледи
1
0%
Липсата на ефективни присъди за пияните и убийците на пътя
11
4%
Всички тези неща
112
37%
 
Общо гласове : 304
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Е.Димитров » 13 Мар 2024, 13:11

То въпроса за таблетите, май ЕС подготвя директива да се премахне тая "екстра" от новите автомобили след няколко години.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 375
Регистриран на: 24.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от pampo » 13 Мар 2024, 13:41

^
Рядко ми се случва да съм по-съгласен с двама ви. Липсата на физически бутони за елементарни команди е страшен абсурд...
Дано еволюира, защото в момента, за да смениш нещо по климатика, трябва да ровиш половин минута.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 640
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Jorixa » 13 Мар 2024, 13:49

Аз не съм чул един човек да има дет да се кефи на тия таблети. Може би само крайните фенове на електричките дето не искат кола ми смартфон дет се движи.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от alx » 13 Мар 2024, 14:54

Jorixa написа:Аз не съм чул един човек да има дет да се кефи на тия таблети. Може би само крайните фенове на електричките дето не искат кола ми смартфон дет се движи.


аз като краен фен както ти викаш- пак не моа ги дишам тия екрани... свикнал съм им, но проблема с тях е, че като караш и колата се друса много от "копчетата" просто не можеш ги уцели от първи път а понякога можеш и да натиснеш нещо различно... и това е при тесла където си мисля, че юзърския интерфейс е най- полирания и интуитивен.. при другите е още по- зле...

но както казаха колегите- копчетата на екрана опростяват окабеляването и предполагам е доста по- евтино и лесно на поточната линия...

между другото вие ако мислите, че телефоните и инфотейнмънта са проблем в родината... в щатите това е абсолютен кошмар. всеки си е на телефона или нещо рови в интерфейса на колата... от 10 светофара на 5 трябва да бип-неш на първия в колоната че да си вдигне главата, види че е зелено и тръгне... теслата дори има режим да ти даде звуков сигнал като светне зеленото..
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 252
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от empar » 13 Мар 2024, 15:03

alx написа:предполагам е доста по- евтино и лесно на поточната линия...


Правилно предполагаш.
Близък приятел доста време работи във Вистеон и спестяванията са меко казано скандални.
До съвсем скоро таблата на повечето европейски марки коли се разработваха от-до(вкл. доста usability дизайн, който в момента просто отсъства) от швейцарски часовникарски компании. Сега шляпат един китайски таблет, с малоумен интерфейс, правен без грам мисъл за потребителя!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 142
Регистриран на: 7.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M62B44

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от anttonev » 15 Мар 2024, 10:39

Вчера, карайки по Тракия, посока Пловдив, преди тунела 2 мерца, пред 20 км един от друг си бяха направили самоебачка, и двата в мантинелата се бяха натресли, новичка S класа и GLE може би.
Едното стана пред мен, на изкачването към ремонта на моста на 20-тия км. От лента в лента, валеше и дъжд и тряс в мантинелата.

Още нещо, пътувайки към Стара Загора си имаше обичайната палитра от шофери. От изкачащи пред теб, докато изпреварваш и вече си им на задната броя до такива дето светкат като за световно, при все че се вижда че пред мен има друг автомобил и няма какво толкова да се случи. На околовръсното в София, от Младост до Тракия карам с 80 на темпомата, а доста коли ме изпреварват, със значителна разлика в скоростта, ок, ама защо после стоят на магистралата със същата тая скорост, че понякога и в лявата лента.

За тая година, до тук съм на 16000км из България и Европа и виждам ежедневно всякакви ситуации, но имам няколко въпроса към колеги, които се припознаватв горното, няма да ги съда, порицавам или хуля. Съвсем чистосърдечно питам, искам да разбера, защо се кара така? Може би аз не разбирам, пък може и да изпускам нещо. Че нали като решиш да изпреварваш в последния момент, най-много и двамата да се пребием като се изнесеш хем без мигач, хем с голяма разлика в скоростите, аз 140, ти с 90-100, защото си седял зад тир и си решил че сега е момента. Защо ми светкаш като има коли отпред, какво очакваш да стане, къде да отида/отидем?

Правила е мръсна дума, спазването им е за други...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от steeN » 15 Мар 2024, 10:48

Добре де, винаги съм се чудил как го правят тия карачи. Смени лента прекалено рязко ли... как по дяволите се случи и то с толкова тежки коли.
Реално дори по "нашата магистрала" с гуми, които не са сликове до 120 км/ч някъде с квато и да е кола няма никакъв проблем дори да е накиснато всичко и да има локви.

Ако се правиш на мъж и шариш по лентите със 150 км/ч примерно и си бездарник, кой ти е виновен :kuku:

Като продължение на темата в Бг трябва да си ненормален да караш с гуми, които не са балансирани да са добре на мокро. Може би и от там идва проблема (освен калпави стари гуми) и ганьовщина.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 375
Регистриран на: 24.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от pampo » 15 Мар 2024, 11:04

^^
За внезапното излизане при изпреварване имам логическо обяснение, че просто не си поглеждат огледалото често.
Обаче тези светкащите в ситуация с невъзможност за навременно прибиране вдясно и аз за толкова години не разбрах какво искат да постигнат :dunno:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TheDriver » 15 Мар 2024, 11:08

При това такива коли би следвало да имат ESP, което също да обира голем процент от ситуациите.

Но пък съм се возил при такъв(мой роднина е). При него няма плавно влизане в лява лента и плавно връщане в дясна. Всичко става с резки движения :shock:
Най-ярко изразено е когато изпреварва в дълъг ляв завой и трябва да се прибере. Всеки нормален просто спира да завива на ляво и колата плавно отива в дясна лента. Той обаче свива рязко в дясно, след което свива рязко в ляво, за да изправи колата и да не иде в аварийната. :shock:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Е.Димитров » 15 Мар 2024, 12:17

Аз , когато изпреварвам и съм убеден, че зад мен няма по-бърза кола и ако изневиделица се появи такъв, където почва да свети с фаровете, въобще не го отразявам.
Ама грам, все едно няма никой.
Друг е въпроса, че доста рядко някой ми е присвяткал на магистрала, вероятно някакъв късмет.
Обаче ония ден един ми присветна на междуградски път, където аз карах с 90 км/ч и то по gps .
После има едно ограничение 60 на едни завои с мост , малко след Пловдив посока Хасково , и тоя пак почна да ми сигнализира.
Погледнах, не го познавам и малко след това даде газ и в напълно забранено ме отмина.
Там често стоят полицаи, как нямаше в тоя момент , много ме е яд.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 727
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Don_Diego » 15 Мар 2024, 12:35

pampo написа:^^
За внезапното излизане при изпреварване имам логическо обяснение, че просто не си поглеждат огледалото често.
Обаче тези светкащите в ситуация с невъзможност за навременно прибиране вдясно и аз за толкова години не разбрах какво искат да постигнат :dunno:


Тия дето не си гледат огледалата са за бой...в понеделник пътувах и може би 10 пъти някой излизаше пред мен на 2-3 коли разстояние :bang: :banghead:

Аз светкам точно на такива дето излизат в последния момент (докато съм се изправил на спирачките разбира се) или на такива дето са излезли в лява лента с 5км/час по-малко от колкото се движат тия в дясно и искат да ги изпреварят :angel:
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от alx » 15 Мар 2024, 15:20

pampo написа:^^
За внезапното излизане при изпреварване имам логическо обяснение, че просто не си поглеждат огледалото често.
Обаче тези светкащите в ситуация с невъзможност за навременно прибиране вдясно и аз за толкова години не разбрах какво искат да постигнат :dunno:


четох някъде преди много години, че едно време (визирам 17-18век) е имало спорт където богатите са се обличали в черно с черни маски, яхвали са конете и с едни дълги чукове като са яздели където видят селянин край пътя са се опитвали минавайки да му строшат главата.

всяка прилика е случайна разбира се.

а за големите тежки коли на мокро- ако нямаш хубави гуми е много много по- зле от по- малките коли защото малката като се поднесе я улавяш ако не броиш мухите... но голямото веднъж като се лъзне няма хващане... също има го и момента, че това, че си купил голямо лъскаво возило въобще не значи, че имаш някаква представа как да караш. еле пък ако си си повярвал което е почти гаранатирано при повечето хора с по-така колите
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8328
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от vicho » 15 Мар 2024, 15:26

Видиш ли някой, че прави резки движения --> ХИЧ НЕ МОЖЕ ДА КАРА!!! :yes:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от steeN » 15 Мар 2024, 15:44

Абсолютно, трансфера на теглото е едно от най-важните неща. Като се научиш да го контролираш, може да караш бързо без да караш "бързо" и 10х по-безопасно.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от alx » 15 Мар 2024, 15:51

vicho написа:Видиш ли някой, че прави резки движения --> ХИЧ НЕ МОЖЕ ДА КАРА!!! :yes:


trackrats му викат "slow is smooth, smooth is fast" :angel:
алекс
трабант 601с
разни други возила

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook