България на първо място по смъртност на пътя - причини?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Коя е главната причина?

Манталитетът на хората
139
46%
Лошите пътища
19
6%
Контролът на пътя и налагането(плюс събирането)на глобите
22
7%
Старите автомобили и лошите технически прегледи
1
0%
Липсата на ефективни присъди за пияните и убийците на пътя
11
4%
Всички тези неща
112
37%
 
Общо гласове : 304
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от steeN » 08 Апр 2024, 8:33

Много хора взимали книжка отдавна просто не го знаят това правило за "удобните ленти", защото е сравнително ново.
Може би няма да е лоша идея да се прави тест-а всеки път като си подновяваш книжката.

Двигателист написа:...


Парадоксално, това означава, че той е в нарушение на снимката, която е пуснал.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 78
Регистриран на: 10.08.2010
Местоположение: София/Г.О.

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от spirco » 08 Апр 2024, 9:02

Този участък е след табелата за край на града и не е градско. Ако не бъркам там е и 90 км ограничението. Та това "кой къде си иска" не важи за там.

Потребител
Аватар
Мнения: 9
Регистриран на: 18.04.2009
Местоположение: София
Кара: TOYOTA

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Двигателист » 08 Апр 2024, 9:56

spirco написа:Този участък е след табелата за край на града и не е градско. Ако не бъркам там е и 90 км ограничението. Та това "кой къде си иска" не важи за там.

Да, ако е след табелата си прав и не е населено място. Тази табела я местят няколко пъти през годините. Някога беше чак при Метро магазин, после по-рано… Сега къде е, не съм сигурен.
Лудия.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 470
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от streetz » 08 Апр 2024, 10:21

Вярно е 90 ограничението, в нарушение са камионите, а и всеки, който не е в най-дясната лента. Да си призная май не съм обръщал специално внимание какви са знаците там, така или иначе винаги си седя в дясната лента с 80, че е празна :)
https://www.google.bg/maps/@42.7376274, ... ?entry=ttu
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от steeN » 08 Апр 2024, 14:46

https://news.bg/regions/inspektor-v-dai ... ovdiv.html

Служител в структурата на Държавната автомобилна инспекция (ДАИ) в Пловдив е свалил номерата на репатрак и е отнел книжката на работник в общинското предприятие (ОП) "Паркиране и репатриране", който вдигнал с "паяка" личния му автомобил заради неправилно спиране. Общината ще обжалва съставения акт, съобщи БНТ.


Този Ганьо си мисли, че живее в 2014 не 2024 :kuku:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

Старши скрапер
Аватар
Мнения: 2701
Регистриран на: 16.04.2008
Местоположение: Бургас и малко в София
Пол: Мъж
Кара: ше е21/316, сега 318ci и е93/335dct
Мечтае да кара: е21 без ръжди със S54
Детайли за колата: Powered by M43b19

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Lenco » 09 Апр 2024, 11:05

steeN написа:Много хора взимали книжка отдавна просто не го знаят това правило за "удобните ленти", защото е сравнително ново.
Може би няма да е лоша идея да се прави тест-а всеки път като си подновяваш книжката.

Не ти пука дали се излагаш....
Ако беше прочел цитирания на предната страница чл. 15, ал. 2, т. 2 и знаеше, че на въпросния околовръстен път ограничението е 90 км/ч щеше да си спестиш безсмисления пост.
Но пък с него за пореден път показа колко ти е багажа. "Най-удобната за него пътна лента" едва ли автора е имал предвид тази в която може да си цъкаш на телефона спокойно или тази (лявата) като влезеш от въпросното околовръстно и по Сливница си караш 9-10 км щото на Сточна гара ще завиеш на ляво.
От въпросното околовръстно първото ляво (по спомен) е около Благоевград, има-няма 100-на километра.
Ако караш както разсъждаваш, по-добре недей, не пречи на останалите, въпреки, че се надявам да пишеш само за да дразниш околните.

ПП: Карам в нарушение в средната лента за да не срещна влизащите от локалните, които скоро са изкарали книжка и познават правилата.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от steeN » 09 Апр 2024, 11:18

За 2 дни това ли измисли да обясниш що си в нарушение на собствената си снимка :lol: Слабо.

п.с. и научи разликата между магистрала и другитер видове пътища :yes:
Последна промяна steeN на 09 Апр 2024, 11:21, променена общо 1 път
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TheDriver » 09 Апр 2024, 11:21

"Най-удобната за него пътна лента" едва ли автора е имал предвид


Имам въпрос: Там където наистина е в населено място и ограничението е до 80км/ч, а булевардът е многолентов - приемаш ли свободното ползване на лентите?

Не се заяждам, срещам два типа хора

- Едни които познават правилото, разбират го, но според тях е погрешно и те самите винаги гледат да освобождават лява лента и не "се разминават" с други минавайки през дясната.
- Аз спадам към другите. Харесвам това правило и го използвам по буквата на закона. Т.е. Ползвам лява лента в продължение на километри, ако ми е удобна и "се разминавам" с други коли карайки в крайна дясна лента.
Последна промяна TheDriver на 09 Апр 2024, 12:39, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от steeN » 09 Апр 2024, 12:09

Ограничението е 80 (на места намалено на 70) на описаният от него участък от околовръстното (между Ломско шосе и пътя за Банкя) и става 90 чак на 100на метра преди неговата снимка.
Освен това, белият цвят на табелата, която оказва броя на пътните ленти за движение, ясно показва, че това е път в рамките на град София. Т.е. е в населено място.

Ясно е, че е кофти да се наиграеш като постнеш сам как си в нарушение, но аз го отдавам на карма.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

Старши скрапер
Аватар
Мнения: 2701
Регистриран на: 16.04.2008
Местоположение: Бургас и малко в София
Пол: Мъж
Кара: ше е21/316, сега 318ci и е93/335dct
Мечтае да кара: е21 без ръжди със S54
Детайли за колата: Powered by M43b19

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Lenco » 09 Апр 2024, 12:30

steeN написа:.....

Ако не проумяваш, че камионите нямат работа в най-лявата лета е изключително лошо.
Никога не съм казвал, че не съм в нарушение, както всеки, който кара кола. На теб няма как да ти се случи зад клавиатурата.
Наистина ме изумяваш.....
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 645
Регистриран на: 22.08.2006
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: го спокойно

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от ///eMo » 09 Апр 2024, 13:32

TheDriver написа:
"Най-удобната за него пътна лента" едва ли автора е имал предвид


Имам въпрос: Там където наистина е в населено място и ограничението е до 80км/ч, а булевардът е многолентов - приемаш ли свободното ползване на лентите?

Не се заяждам, срещам два типа хора

- Едни които познават правилото, разбират го, но според тях е погрешно и те самите винаги гледат да освобождават лява лента и не "се разминават" с други минавайки през дясната.
- Аз спадам към другите. Харесвам това правило и го използвам по буквата на закона. Т.е. Ползвам лява лента в продължение на километри, ако ми е удобна и "се разминавам" с други коли карайки в крайна дясна лента.
Аз комбинирам и двете - всеки път с ограничение над 50км/ч и поне 2 ленти го третирам като магистрала и карам максимално вдасно. Съответно ако настигна някой по-бавен, който няма намерение да освободи лявата лента си запазвам правото да го размина отдясно при достатъчно място.
И нещо, за което да ме захапете - след последните няколко пътувания по Тракия забелязах, че присветването с дълги много помага да напомни на повечето, че не са в града и ще е хубаво да се мръднат вдясно. Почти не ми се налагаше да спирам темпомата. Байганьовско, но работи и пътувам със значително по-малко нерви.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8327
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от vicho » 09 Апр 2024, 13:35

///eMo написа:Байганьовско, но работи и пътувам със значително по-малко нерви.


да не забравиш и да пуснеш ляв мигач от София поне до Пловдив
You said: "Time will change!" What if it changes you?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 645
Регистриран на: 22.08.2006
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: го спокойно

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от ///eMo » 09 Апр 2024, 13:36

Ако ще помогне на някого да мръдне в дясната лента когато е свободна 5 километра напред, с най-голямо удоволствие. :)

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата
Пол: Мъж
Кара: Кон
Мечтае да кара: хората към оринджпилване
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Top Gun Maverick » 09 Апр 2024, 14:17

Не им светя, ако съм с достатъчно бърза кола и имам условията, плюс да съм в настроение, а тоя отпред да се е постарал достатъчно с умишлено задържане "тип не ме е*е*, директно го препарирам отдясно също така тип "не ме е*е". :ok:
Щом аз мога да карам вдясно когато трябва, значи и той може. Особено са ми били любими ония с държанието тип "абе къде отива тоя сега".
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 275
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TNT » 09 Апр 2024, 15:01

При 90% помага и само пускането на мигача. При тези, при които има нужда и от светене, не винаги помага и светенето :lol: Малоумници със 120 в лява лента и да не мърдат 10-20км си е редовно.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook