Бонус малус от догодина?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Бонус малус от догодина?

Мнение от steeN » 19 Мар 2024, 14:13

То пък една разлика дето я има. Не е случайно, между 1.6 и 3 литра, които са масовите коли в Бг (и все са си малолитражки) разликата в щетите които може да нанесеш за незначителни.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 26.04.2013
Местоположение: Ямбол
Пол: Мъж

Re: Бонус малус от догодина?

Мнение от STEVAL » 19 Мар 2024, 14:19

steeN написа:То пък една разлика дето я има. Не е случайно, между 1.6 и 3 литра, които са масовите коли в Бг (и все са си малолитражки) разликата в щетите които може да нанесеш за незначителни.



30% малка разлика в цената ли са ли са?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Бонус малус от догодина?

Мнение от steeN » 19 Мар 2024, 14:22

Така като го кажеш звучи страшно, ама в същност е 250 и 300 лева някъде там :lol:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

Старши скрапер
Аватар
Мнения: 2701
Регистриран на: 16.04.2008
Местоположение: Бургас и малко в София
Пол: Мъж
Кара: ше е21/316, сега 318ci и е93/335dct
Мечтае да кара: е21 без ръжди със S54
Детайли за колата: Powered by M43b19

Re: Бонус малус от догодина?

Мнение от Lenco » 19 Мар 2024, 14:32

Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 26.04.2013
Местоположение: Ямбол
Пол: Мъж

Re: Бонус малус от догодина?

Мнение от STEVAL » 19 Мар 2024, 14:32

steeN написа:Така като го кажеш звучи страшно, ама в същност е 250 и 300 лева някъде там :lol:


И ти си прав :lol:

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Бонус малус от догодина?

Мнение от alx » 19 Мар 2024, 14:54

dhtj написа:По твоята логика значи на всички ще ни вдигнат ГО...


не - на някой с много на други с по-малко а на трети- хич. аз карам редовно из родината и знаеш ли колко глоби имам? спирали са ме 2-3 пъти и сме се разправяли ама не са ми писали... та един вид- нула. и те така.

А за стоповете да не говорим... Ти на всеки стоп ли спираш като на изпит, изключваш от скорост и чакаш 3 ли 5 секунди ли беше, забравих как ме учеше инструктора? :lol:
Тука оставяш цената на ГО да ти зависи от два субективни фактора - дали тъпия милиционер който те гледа зад храста е преценил дали си спрял точно на място или си оставил автомата да те "провлачи" с 0.5км/ч докато се огледаш и дали тоя байно който е правил градския план на чертежа през 1962ра е преценил правилно дали да е стоп или триъгълник? :lol:


ми не, ама и никой не те гледа да спираш като учебно. спри окончателно дори за секунда, дай си мигач ако ще завиваш и ти гарантирам, че никой няма да ти направи въпрос. сега- че хранилки има- има - но виж първия ми отговор. ако си непослушен шофьор рано или късно ще си със по- висока застраховка от мене. и това е идеята.

Който се удари - да плаща. Не може все "да те пазят другите", ако си неможач все някога ще те застигне съдбата.


това не го разбрах- като ме удариш разбира се, че ще плащаш... ама нали трябва да ти избия от акъла по някаква схема желанието да удряш повече? а това в родината (че и в по- голямата част от света) става само по един начин- като ти бръкна в портфейла. идеално би било при катастрофа по твоя вина да ти изискват бонд за цената на поправката на другите и тоя бонд / заем да го взимаш от съдя изпълнител или там който ти го даде след като заложиш къща, земи или там каквото имаш стойностно... и да те зароби/ разори за цял живот дефакто при една по-така катастрофа. да, ама не е човешко. затова да ти вдигат застраховката мисля, че е далеч по- хуманно.

А и аз всъщност не съм забелязал "да ме пазят другите", тва не знам от къде го измисли, след като масово хората са неможачи... Редовно си намирам колата ожулена на някой паркинг, тва ако е пазене...


това е типичното мислене на джигита- аз съм пич и не ми трябва никой да ме пази. малко егоистично докато не тръгнеш с кашона да изпреварваш и тоя срещу тебе вместо да намали и се свие страхливо в дясно за да компенсира за липсата ти на талант, се окаже че не ще нито да намалява нито да чупи в дясно ескалейда и ще му се завреш долу... някъде... под скид плейта... всички бързащи шофери ви пазиме. без изключение. за момент не си помисляй, че това не е така. колко често ти се случвало да биеш спирачки или да кривиш заради някой повярвал си? е така ви/ги пазиме.
алекс
трабант 601с
разни други возила

Старши скрапер
Аватар
Мнения: 2701
Регистриран на: 16.04.2008
Местоположение: Бургас и малко в София
Пол: Мъж
Кара: ше е21/316, сега 318ci и е93/335dct
Мечтае да кара: е21 без ръжди със S54
Детайли за колата: Powered by M43b19

Re: Бонус малус от догодина?

Мнение от Lenco » 19 Мар 2024, 18:31

alx написа:...

Едно е да караш редовно, а друго е да караш всеки ден по 50-500 км из Родината. И аз повече от 35 г. нямам проблем по пътищата (да не дърпам някой за опашката), но това не ми дава право да обяснявам на останалите, колко са неграмотни на пътя, но хилядите левове за данъци ми дават право да питам къде отиват и най-тъпото е, че виждам къде отиват, може би за разлика от теб.
За един идеален свят си прав, но не и за България.
Сигурно не знаеш колко милиони отидоха за "създаването" на тази "бонус-малус" система, а тя работи в цивилизования свят, и аз не знам, чух за едни милиони, но колко точно :dunno:
Преди седмица пътувах служебно за Чехия с части за хиляди в багажника. Два пъти ни спираха ГРАНИЧНА полиция посред нощ от София до Калотина да ни проверяват личните карти за глоби, на границата още веднъж, никой не погледна в багажника.
Изглеждаш интелигентен мъж, сигурно ме разбираш, а горното клипче показва до къде сме с ГО.
Повярвай ми, аз доста повече от теб искам нещата да тръгнат към подобряване, но .........
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Бонус малус от догодина?

Мнение от alx » 19 Мар 2024, 19:42

Lenco написа:
alx написа:...

Едно е да караш редовно, а друго е да караш всеки ден по 50-500 км из Родината. И аз повече от 35 г. нямам проблем по пътищата (да не дърпам някой за опашката),


Ми значи си безпроблемен шофьор и живот и здраве, ще имаш по- ниска застраховка от джигитите. Нещата са подреждат точно. да - има проблеми и ще има но малко по малко- в правилната посока.

но това не ми дава право да обяснявам на останалите, колко са неграмотни на път


напротив- точно това ти дава право да обясняваш колко са неграмотни, опасни и тн на пътя защото ти си изключение.

от тая търпимост на българина си страдаме. защото дори да се изсера с извинение на улицата ще се намери някой да каже "ми досрало му се е на човека, сега кво толкова"... и затова така си спираме и паркираме, и си изхвърляме боклуците от терасите и политиците ни си правят каквото искат и тн. но това е друга тема.
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8327
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Бонус малус от догодина?

Мнение от vicho » 19 Мар 2024, 19:44

alx написа:защото дори да се изсера с извинение на улицата ще се намери някой да каже "ми досрало му се е на човека, сега кво толкова"...


a най-тъпото е, че този "някой" е болшинство :confused:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата
Пол: Мъж
Кара: Кон
Мечтае да кара: хората към оринджпилване
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки

Re: Бонус малус от догодина?

Мнение от Top Gun Maverick » 19 Мар 2024, 20:06

Българинът и на това му е измислил цаката, ама вие не знаете. Очаквам да има бум на случаите при ПТП да се дават пари на ръка след като на око се преценя колко са щетите и се дава някаква малка горница. И тая схема ще върви защото всеки бързо ще си взема парите, а няма да се моли на нашите върховни застрахователи 6 месеца да му платят едни 300-1000 лева да си оправи таратайката. Лошото е, че при ПТП с пиян само ще се скатават доста хора. Говоря за ПТП без пострадали все пак и ако не става дума за супер скъпи коли, които са размазани.

Даже като се замисля и схемаджии могат да се появят да тръгнат с някоя таратайка и да бъюлъскат леко в кръговите тия, които им отнемат предимство и така хем да забогатеят, хем да превъзпитат народа как се кара в кръгово. Що ли не взема аз да го направя... :mhihi:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Бонус малус от догодина?

Мнение от steeN » 19 Мар 2024, 20:55

И как ще ги спаси тва да плащат на ръка? Щетите струват много повече от застраховката... Нека го правят, така ще плащат още по-висока цена за преценячеството.
То не веднъж сме коментирали, че точно наличието на застраховка е малко бърсане на задника. Ма уж сме цивилизовано общество, не искаме някой да остане на улицата щото е
влязал във витрината на някой по-скъп магазин примерно.

Плащането на ръка е за съвсем друга причина... да не останеш без книжка.

Тва с блъскането нарочно е толкова изтъркано. Има такива дето го практикуват по целият свят, за тва наказанията за застрахователни измами са доста жестоки дори и тук (а може и да станат извън закона :angel: ).
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Бонус малус от догодина?

Мнение от alx » 19 Мар 2024, 21:09

Top Gun Maverick написа:Българинът и на това му е измислил цаката, ама вие не знаете. Очаквам да има бум на случаите при ПТП да се дават пари на ръка


знаеш ли колко бързо ще умре тая практика след първите 100 такива случая като се разбере масово, че това дето изглежда на пръв поглед и това което струва като тръгне да се прави са две много различни цифри? ще ми удариш кашона по твоя вина, ще се разбереме да ми дадеш 1000 лева аз ще тръгна да го правя и ще се окаже, че е 2000 лева всъщност ремонта.. и кво? ще те търся за още 1000? като се разчуят няколко такива случая завършили със сбиване и/или съдилища и желанието да се дават пари на ръка при птп рЕзко ще намалее...

плюс това защо да взимам пари на ръка от тебе като застрахователя ще ми ги даде така или иначе?
алекс
трабант 601с
разни други возила

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата
Пол: Мъж
Кара: Кон
Мечтае да кара: хората към оринджпилване
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки

Re: Бонус малус от догодина?

Мнение от Top Gun Maverick » 19 Мар 2024, 21:11

Защото ще ти дам повече. Теб може да не те блазни, но с други хора няма да е така.

Четеш както ти изнася Стийн. ПТП и щетата е там една броня. Вместо акт от 200-400 лева и голямо оскъпяване на застраховката, онзи решава да плати 300 лева на ръка за боя на тая броя или нещо друго. То и сега си се плаща за преценячеството.

А относно умишления удар, никакви измами с фиктивни удари, просто някой ренегат тръгва и той удря нарочно някой като просто не спира когато му се отнема предимство. Иска пари на ръка и си заминава.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Бонус малус от догодина?

Мнение от steeN » 19 Мар 2024, 21:20

И 300 лева в момента значи да ти е се удвои застраховката иначе... което е огромен скок, голяма далавера сам да си го нашиеш. А за по-големи щети? Егати тарикатите :mhihi:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Бонус малус от догодина?

Мнение от alx » 19 Мар 2024, 22:46

Top Gun Maverick написа:Защото ще ти дам повече.


как ще прецениш, че ще ми дадеш повече от застрахователя? ти можеш ли при един удар да оцениш за 5-10 минути колко струва да се поправи? по дребните- да... ама като ми огънеш предната броня дали не си ми набил радиатора навътре? може да си ми сгънал предните рога и бар-а- това няма как да се види. ами ако си ми изкривил интеркулера? и тн тн..

-никой- не може да оцени една повреда която е повече от повърхностно одраскване докато не разглоби и не види кво е станало отзад. затова трябва да си много глупав да вземеш пари на ръка при положение, че поправката може да е х3 на тази сума... и съм сигурен че дори и ганьо ще научи тая истина много много бързо и това дето го пишеш няма да е масово.
алекс
трабант 601с
разни други возила

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook