Кредит - нов, рефинанс и тн.

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Кредит

1. Висока вноска + къс период
12
46%
2. Ниска вноска + дълъг период
14
54%
 
Общо гласове : 26
младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 662
Регистриран на: 25.09.2007
Местоположение: Пловдив
Кара: Лястовица с рамка

Кредит - нов, рефинанс и тн.

Мнение от Tenata » 08 Дек 2021, 9:32

Интересно ми е да разбера, какво се предпочита от хората когато взимат кредит.
Разбира се всеки кредит си е строго идивидуален според клиента, но има 2-а основни параметера.
1. Вноска; 2 период;

Та, което предпочитате?

пример за "Висока вноска" - в момента даваш 1000 лв., но искаш да го изплатиш по-бързо и решаваш да даваш 1400+лв.
пример за "Ниска вноска - такава каквото въобще няма да те бърка в нито един момента да я плащаш, а периода не те интересува

Въпрос: кога е правилния момент за предоговаряне на по-добри условия на вече взет кредит?
ИзображениеИзображение
на пътя и пред БОГ, всички сме равни!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Кредит - нов, рефинанс и тн.

Мнение от TheDriver » 08 Дек 2021, 9:40

Зависи от това как е покрито предсрочното погасяване в договора.

Ако предсрочното погасяване е "евтино" правилният подход е да се избере малка вноска, но да се заделят пари и да се погасява предсрочно на всеки 3 месеца примерно.

Предимствата са, че ако стане нещо вноската няма да е непосилна и се спестява малко от лихви ако схемата се изпълнява стриктно.
Недостатък е, че изисква допълнителни усилия и дисциплина.

Вариантът с високите вноски е за хора които им е трудно сами да си наложат финансова дисциплина(има много такива) и не им се занимава да правят пресмятания или пък имат "страх от кредит" и искат като си лягат нощем да знаят че им остават малко на брой плащания(и такива ги има много).

Разбира се това е много опростен вариант - в зависимост от вида на кредита, таксата за предсрочно погасяване, инфлацията, вида на вноската(равна или не) горното може да се приложи по различен начин.

Предоговаряне(с цел по-добри условия) се прави когато промяната в лихвата е достатъчно голяма, за да покрие разходите за предоговаряне и да остане нещо отгоре. Разбира се не трябва да се гледа само лихвата. Примерно, ако имаш ипотечен кредит с дълъг срок, но с изцяло фиксирана лихва и в настоящия момент те облъчват да го предоговориш в кредит с по-ниска лихва, но само с фиксирана надбавка, най-вероятно ще е грешка ако го направиш.

Имаше много изгодни условия за предоговаряне в годините 2013-2017. Тогава имаше много хора взели ипотечни в годините преди кризата с "високи" лихви, а във въпросните години лихвите паднаха драстично и банките влязоха във война за клиенти, съответно се предлагаха предоговаряния с много добри условия. Много хора спестиха значителни суми от лихви.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6218
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Кредит - нов, рефинанс и тн.

Мнение от zvetiko » 08 Дек 2021, 9:50

Както каза всеки кредит си е строго индивидуален и важен фактор са доходите. Ако вземаш 10 000лв и си купиш апартамент, защо да го влачиш 30 години, като може да го изплатиш за 3. Ако вземаш 2000лв, 1000 може да са ти добре, но 1400 да те затруднят.

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Кредит - нов, рефинанс и тн.

Мнение от Petrolhead » 08 Дек 2021, 10:24

всичките ми кредити са за колко се може по-дълъг срок и не изплащам нищо предварително. на колите даже им разсрочвам и остатъчните стойности.

цената на кредитите е достатъчно ниска и не печеля много ако ги изплатя предварително.

да не говорим, че 1000 лева днес в джоба са доста повече от 1000 лева след 5-10-30 години

ентусиаст
Аватар
Мнения: 911
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Кредит - нов, рефинанс и тн.

Мнение от DigitalExile » 08 Дек 2021, 10:33

Аз бих теглил кредит само ако имам пасивен доход който ми покрива вноската на минимум 70% (без значение периода на кредита) :mhihi:
С парите които изкарвам бих заделял опредлена сума и на 6 месеца или веднъж годишно бих вкарвал цялата събрана сума за този период.
Идеята е,че като покриваш кредита предсрочно, плащаш само главница (при ипотечните е така поне), но не и лихвата.
Така си спестяваш едни големи суми от лихва особено ако кредита е за 20-30г.

Потребител
Аватар
Мнения: 30
Регистриран на: 20.05.2016
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Yamaha R1
Мечтае да кара: E38 740IL

Re: Кредит - нов, рефинанс и тн.

Мнение от Oblivion » 08 Дек 2021, 11:31

Ako е ниска лихвата възможно най-дълъг период с възможност за предсрочно погасяване. Да бързам да погасявам и да се товаря при тази инфлация не виждам смисъл. Както колегата по-горе каза 1000 лева в джоба днес са повече от 1000 лева след няколко години.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Кредит - нов, рефинанс и тн.

Мнение от b_u_b_o » 08 Дек 2021, 13:39

Преди 3 години когато взимах ипотека исках максималния срок и минимална вноска. Първо защото знаех колко още вадене ми предстои докато завърша всичко по къща и двор, и второ защото така ми се вижда по-безопасно при евентуални затруднения в някакъв момент, едно е да държиш 10 месеца пари напред при вноска 1200, друго е при вноска 2500. Малко по-малко от година след сключването на ипотеката ми влезнаха едни пари, изчаках да мине първата година когато има наказателни такси за предсрочно погасяване и отидох да погасявам. И банкерката вика гледай сега какво ще ти предложа, правим кредита спестовен или нещо такова, и от тука натам парите които имаш в сметката се приспадат от главницата и плащаш лихва само на остатъка. Хем си разполагаш с парите и във всеки един момент можеш да ги харчиш, хем не плащаш лихва върху тях. Първоначално бях скептичен, но като поразмислих си е голяма далавера тая схема. Спестяваш си, и всеки месец вноската ти пада, разбира се има уловка, това работи с до 50% от стойността на кредита. Но винаги можеш ако имаш примерно 200К кредит, като събереш 100К в сметката, да погасиш примерно с 20К кредита, вече имаш 180К кредит и 80К в сметката и още 10К да събираш докато стигнеш пак до момента в който ще трябва да погасяваш предсрочно.

Petrolhead написа:всичките ми кредити са за колко се може по-дълъг срок и не изплащам нищо предварително. на колите даже им разсрочвам и остатъчните стойности.

цената на кредитите е достатъчно ниска и не печеля много ако ги изплатя предварително.

да не говорим, че 1000 лева днес в джоба са доста повече от 1000 лева след 5-10-30 години


Тва е много интересно мнение, последната година колкото повече се интересувам от глобалната икономическа система толкова повече се съгласявам с това. В началото си правех планове да събирам кинти и да погасявам периодично. После плана ми стана да събирам пари които да инвестирам в неща с по-висока доходност, защото заема ми е с 2,5% лихва която лесно ще бия с инвестиции. Даже все повече си мисля, как дори и да събера достатъчно за да го погася, няма да бързам а ще си го изплащам и другото ще инвестирам. Виж вече като стане 2 пъти по малък от инвестициите ми тогава може и да го разкарам :mhihi:

Мародератор
Аватар
Мнения: 12347
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Кредит - нов, рефинанс и тн.

Мнение от Mollov » 08 Дек 2021, 14:38

b_u_b_o написа: После плана ми стана да събирам пари които да инвестирам в неща с по-висока доходност, защото заема ми е с 2,5% лихва която лесно ще бия с инвестиции. Даже все повече си мисля, как дори и да събера достатъчно за да го погася, няма да бързам а ще си го изплащам и другото ще инвестирам. Виж вече като стане 2 пъти по малък от инвестициите ми тогава може и да го разкарам :mhihi:


Много малко хора го схващат това, с наличието на свободни пари, които да инвестираш, вместо да затваряш за кредит (покупка)... аз много често давам пример със закупуване на автомобил (че там съм по-наясно с нещата, в сравнение с ипотеките) - единият плаща кола 100к, другият я взима на лизинг с 30к начална (30к остатъчна) и 40к лизинг, който за тия 5 години да е станал обща сума 45к (ПРИМЕРНО говоря!). След 5 години и двамата имат автомобил с цена 50к (ПРИМЕРНО), като единият може да го продаде за 50к и тва е... другият има да плаща още 30к остатъчна и е дал някви пари за лизинг през тия 5г, НО е имал възможност да "върти" едни 70к (грубо погледнато) през тия 5 години... и в крайна сметка тая кола накрая може да излезне "без пари" (в зависимост в какво е инвестирано), или поне инвестициите по време на лизинга да са помогнали за постигане на над споменатите 50к лева "остатък" от стойността на автомобила след 5-тата година (имаш кола за 50к, но и 10к в джоба, примерно). Това говорим за хора, които знаят какво да ги правят тия пари и могат да ги инвестират смислено...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Кредит - нов, рефинанс и тн.

Мнение от b_u_b_o » 08 Дек 2021, 14:47

Mollov написа:...Това говорим за хора, които знаят какво да ги правят тия пари и могат да ги инвестират смислено...


Дори и в едни S&P500 просто да вкарваш парите, ако гледаш на това като на дългосрочна инвестиция, накрая ще си с поне едно средно 10% годишно напред. Проблема е в ниската финансова култура на българина. За всеки 2ри поне кредит е мръсна дума и треперим пред банките да не ни вземат и ризата от гърба. Това предполагам си има своите исторически обяснения, но в 21ви век при всичката информация на света събрана в няколко клика нямаме извинение да сме финансово неграмотни.

Мародератор
Аватар
Мнения: 12347
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Кредит - нов, рефинанс и тн.

Мнение от Mollov » 08 Дек 2021, 15:07

b_u_b_o написа:Проблема е в ниската финансова култура на българина. За всеки 2ри поне кредит е мръсна дума и треперим пред банките да не ни вземат и ризата от гърба. Това предполагам си има своите исторически обяснения...


Лошата финансова култура е породена от (свързана с) лошо финансово поведение, което е МНОГО тясно свързано с треперенето пред банките :D :D :D

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 659
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: Кредит - нов, рефинанс и тн.

Мнение от Exclusive89 » 08 Дек 2021, 17:01

Аз скоро играх тази игра и избрах ниска вноска - дълъг период. При мен лихвата е ниска и фиксирана за 25г. даже някои колеги, които са в играта с имотите от доста години, посъветваха ме за още по-дълъг период (30г). 25г. мисля, че е достатъчно дълъг период :) и изрично ме посъветваха да не изплащам предварително. До сега плащах наем 750еу, а след месец може би два, вноската по кредита ще е 660еу :) Направих и една грешка, на продавача предложих кешовица за да мога да спася няколко хиий евра от нотариалните разходи. А за тези пари можех да купувам гараж и да давам под наем :banghead:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 911
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Кредит - нов, рефинанс и тн.

Мнение от DigitalExile » 08 Дек 2021, 17:07

Exclusive89 написа:и изрично ме посъветваха да не изплащам предварително.


Защо?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Кредит - нов, рефинанс и тн.

Мнение от drifty » 08 Дек 2021, 17:32

Предпочитам въобще да не изплащам кредити :D
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 662
Регистриран на: 25.09.2007
Местоположение: Пловдив
Кара: Лястовица с рамка

Re: Кредит - нов, рефинанс и тн.

Мнение от Tenata » 08 Дек 2021, 18:09

Кулурата, дори и финансовата ние ниска, но все пак е интересно как нашенеца си прави сметката.
За едни е важно да имат “сводни” пари за да ги въртят, но ако има в какво.
Други гледат да не дължат нищо, а трети не им “пука” въобще.
Относно заемите(кредит), аз гледам тотала на края на периода.
Някой споделиха, че предсрочното погасяване не е вариант, а де?
Ясно е, че ще се “наиграем” в даден момент, но как, кога и с колко :).
ИзображениеИзображение
на пътя и пред БОГ, всички сме равни!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 802
Регистриран на: 16.07.2009
Пол: Мъж

Re: Кредит - нов, рефинанс и тн.

Мнение от driver69 » 08 Дек 2021, 18:39

Не знам при какви условия висока вноска и къс период биха били удачни за ипотека в сегашната ситуация.
Лихвите са ниски, ако имаш възможност да погасяваш повече, отколкото ти е вноската, никой не те спира.
Ако нямаш - по-лесно се преживява известно време на финансови трудности с по-ниска месечна вноска, както се спомена вече.
Отделно ако вноската ти е Х и можеш да си позволиш от месечния доход да спестяваш 3Х, можеш да инвестираш разликата - в момента е по-удачно доста.

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook