Как да стана мапер ?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Как да стана мапер ?

Мнение от Kurtov » 03 Фев 2022, 19:23

Здравейте.
Искам да започна да се занимавам със софтуер при автомобилите.
Настройка на двигател, ремап, кодиране и препрограмиране на модули.
Можете ли да ме насочите от къде да започна ?
Някакви материали за четене да ми предложите ?
Курсове, видеа и т.н.
Смятам да си търся работа при хората, които се занимават с такива работи, но едва ли някой ще ме вземе без да имам някаква основа.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Как да стана мапер ?

Мнение от Jordana » 03 Фев 2022, 19:57

Всичко зависи доколко вникваш и разбираш същноста на нещата . Как работят , есенцията , фундамента , логиката в по която се случват важните неща . Устройството на ДВГ трябва да ти е като библия на нощното шкафче а съвременните методи за управление на горивния процес религия . Не можеш да бъдеш добър мапер ако не разбираш какво "мапваш " и това не те интересува фундаментално .
Основите на автомобилната електроника и принципа на организация информационните канали в автомобила е другото неоябтно поле от информация за усвояне . В общи линии не виждам как ще стане ако не си близо до електрониката и ДВГ . Практиката е отделно нещо , там не може да прескачаш може само да се надяваш на добра работна среда където да добиеш опит .
В смисъл всичко е възможно но понякога е важен въпроса дали това е удачно .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Как да стана мапер ?

Мнение от steeN » 03 Фев 2022, 20:08

Няма особено бъдеще тази професия освен това.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 150
Регистриран на: 1.08.2019
Местоположение: Благоевград
Пол: Мъж
Кара: ВАЗ 2106 Turbo / BMW E46 330xi
Мечтае да кара: E30 M3 SPORT EVOLUTION / Е36 М3 / E46 M3
Детайли за колата: E36 - M43B18 --> M50B20 (Продадена)

Re: Как да стана мапер ?

Мнение от DiscontroL » 03 Фев 2022, 20:53

Купуваш си още една кола (нещо евтино и с потенциал за тунинг), тръгваш да редиш "силен" мотор с турбина и с някоя stand alone електроника (примерно megasquirt). Свързваш си сам кабеляците и почваш да се мъчиш да подкараш колата с тази електроника. Трябва да имаш много желание да се учиш и да ъпгрейдваш "проекта" ти. Междувременно ще е хубаво да се занимаваш активно с диагностика, кодиране, отключване на екстри и такива подобни щуротии. Може също и един Kess и Ktag да вземеш за да се учиш да махаш егр-и, ламбда сонди и евентуално по някой друг ремап на собствената си кола или някоя прежалена. Така са тръгнали 80-90% от маперите в нашата страна :mhihi: Като цяло ако те е страх, че ще счупиш 1 тир с двигатели и ще си постоянно във филма близките няколко години, то по-добре не се захващай. :lol:
Eто ти един учебник по ТДВГ, който е добро начало... https://dox.abv.bg/download?id=d5c2a4a646# - Линк за сваляне
Race cars is my escape from all bullshit in life...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 609
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: Как да стана мапер ?

Мнение от don_gori » 03 Фев 2022, 21:07

Да, хубаво е да погледнеш малко напред в бъдещето и да видиш дали има переспектива в дадено нещо или не. В момента може да ти изглежда много доходоносно, но след 2-3 години всичко да е приключило.
Виждаш че в момента всички компании започват да редуцират максимално всички модели с ДВГ, та да инвестираш толкова много време и пари в тях ми се вижда малко безмислено.
От малкото ми опит в кодирането,програмирането на модули, обучаване и т.н. съм видял че това е много специфична материя и хората си "пазят хляба" в България. Надали ще се намери някой който на драго сърце да ти каже примерно как се корида, програмира и т.н. всичко в едно F30. Съмнява ме да има и учебници за това, по чуждите форуми за щастие има много хора които с радост ще ти помогнат и покажат наученото, но тук определено не е така и накрая или получаваш мълчание или някакви двусмислени отговори.
От друга страна пък за електрическите коли можеш да научиш много по интернет, слушам по радиото че дори има и някакви курсове за това. Там нещата са сякаш малко по-лесни спрямо ДВГ, имаш основно една батерия която в 80% от случайте с проблем се оказва тя и ел.мотори които карат по много и рядко дефектират или стават за ремонт. Не казвам че е супер лесно, но ако човек има мерак много по-лесно ще научи тази материя.
И най-важното е да придобиеш опит, само с четене няма как да стане, докато не закачиш някой лаптоп към колата и не омажеш нещо, значи нищо не си научил :mhihi: Гледай да си намериш работа в някой сервиз, където се занимават с подобни коли и "попивай" , ако имаш нужния потенциал и желание нещата ще се случат :yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 213
Регистриран на: 25.12.2009
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Мечтае да кара: BMW

Re: Как да стана мапер ?

Мнение от Ganchev__ » 04 Фев 2022, 1:36

Волен Василев от BETAutosport организираше такива курсове преди една две години в София.

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3919
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Как да стана мапер ?

Мнение от Kroki » 04 Фев 2022, 9:32

Kurtov написа:кодиране и препрограмиране на модули

Това е сравнително лесно, защото има доста форуми и/или клипчета как се прави при Е-сериите, а и вече за F.

Ние в момента търсим диагностик, на който част от работата е и кодиране и т.н. Заповядяй!


steeN написа:Няма особено бъдеще тази професия освен това.

:mhihi:
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Как да стана мапер ?

Мнение от Jordana » 04 Фев 2022, 9:47

Имам познат който 8 години е във Виена и само това прави . Той и тука с това се занимаваше обаче там отвориха фирма и бачкат няколко човека българи . Имат работа със записване месеци напред . Та не виждам как няма особено бъдеще тая професия като това в момента е търсена и добре платена дори тук . Мен лично ми е в рамките на хоби интересите такава работа за сега . Но ако някой ден си променя мнението влизам с летящ старт . :mhihi:
Последна промяна Jordana на 04 Фев 2022, 9:54, променена общо 1 път
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 871
Регистриран на: 9.10.2006
Местоположение: София
Кара: е85 M54B30

Re: Как да стана мапер ?

Мнение от sub_eleven » 04 Фев 2022, 9:53

Както се става и хакер и един куп неща още - от рано. Ако досега не си се занимавал с нищо подобно и дори не си си чел колите, не се занимавай.

Имам предвид занимавай се, но не разчитай да си вадиш хляба на частно от това.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Как да стана мапер ?

Мнение от steeN » 04 Фев 2022, 9:55

След 10 години, дори косачка няма да ти дадат да мапваш, ако изобщо още има с бензинови двигатели. Та ако сега почваш, тамън ще се научиш навреме да останеш без работа.

Диагностик с кодиране, с лопата да ги ринеш. Всеки произволен човек с краден фирмен софтуер :mhihi:


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Как да стана мапер ?

Мнение от Jordana » 04 Фев 2022, 10:08

Еми пусни тема как изчезва тази професия , друго какво да ти кажа след като изчезнаха и тираджиите :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Как да стана мапер ?

Мнение от steeN » 04 Фев 2022, 10:12

Те вече са изчезнали, просто не са го разбрали още. Ще стане доста внезапно, като започне.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Как да стана мапер ?

Мнение от Kurtov » 04 Фев 2022, 11:51

Наистина ме накарахте да се замисля, дали има бъдеще и най-вече колко време ще ми отнеме да се науча.
Занимавал съм се преди, чел съм си колите, ама това май няма много общо с настройване на двигател примерно.
Иначе и аз си го представям като колегата DiscontroL, та най-вероятно ще опитам.
Все пак да имам някакъв реален опит, защото няма как да започна работа в който и да било сервиз/гараж, ако нямам опит.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 55
Регистриран на: 19.01.2010

Re: Как да стана мапер ?

Мнение от M17cH » 04 Фев 2022, 11:51

Ако става въпрос за силов тунинг, погледни HP Academy имат много модули от окабеляване през тунинг при различни конфигурации до Can-bus комуникации и тн..
Карал съм 2-3 техни курса и успях с наученото да си окабеля целия суап към Link ECU, така че препоръчвам.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: Как да стана мапер ?

Мнение от peshehodetz » 04 Фев 2022, 16:27

Kurtov написа:Наистина ме накарахте да се замисля, дали има бъдеще и най-вече колко време ще ми отнеме да се науча.


Не знам дали има или не бъдеще в това, но ако те кефи може да се занимаваш да ти е някакво хоби, но колегата по горе правилно ти е казал да не разчиташ на това да си вадиш хляба. Обаче като те чета в последно време май не си сигурен все още с какво точно искаш да се занимаваш в смисъл по едно време питаше за дропшипинг, нещо щеше да отваряш он лайн магазин за био продукти. После по едно време пак нещо се интересуваше от онлайн магазин за автомобилни течности или нещо подобно, сега пък това. Моя съвет който бих могъл да ти дам особено както си все още доста млад е хвани се учи нещо, избери си някаква конвертируема професия за основа пък всичко друго може да ти е като нещо допълнително.
keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook