Покупка имот

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1713
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Покупка имот

Мнение от ivoaudi » 27 Мар 2022, 0:23

Здравейте, колеги! Както подсказва темата, става въпрос за покупка имот, къща в град Смолян и съм силно озадачен, та може някой да помогне, а може и сам да се вкарвам в излишни филми. Та:
Из темите бях споменал, че купувам къща в град Смолян и дори вече оставих капаро 10 процента от стойността на имота. Тъй като към къщата има пристройка, която представлява нещо като малка механа, а тя не е вписана в нотариалния акт на продавача, оставих капарото заминавайки за Франция с уговорката, че след 3-4 месеца като се върна всичко ще е уредено и ще пристъпим към покупко-продажбата. Всичко ОК и аз бидейки спокоен за 3-4 месеца неангажираност поех тукашни ангажименти за въпросния период. Не щеш ли, преди 5 дни получавам обаждане от агенцията, че всичко е готово, а е минал няма месец и половина. Зарадвах се много, но.....междувременно поех наистина ангажименти тук и опитах да обясня, на което последва странен натиск по няколко начина, че трябва бързичко да действам защото цитирам: "продавача си е направил разчети" и парите му трябват! По различни начини опитах да обясня, че аз си бях там с парите и забавянето всъщност не е заради мен, не съм се пазарил за цена на имота както се процедира обичайно, нито за размер на капарото нито за нищо. Ако аз можех да изчакам 3-4 месеца, то сега нека направят и те малък жест и да ме изчакат поне 20 дни? Не! Да правя пълномощно на приятелката си и да платя чрез нея! Имаше дори предложения да направя пълномощно на жената от агенцията, която звучи в интерес на истината наистина свястно, но аз изобщо не я познавам???? Та:
Въпросния имот е бил ипотекиран, но всичко е изплатено 2007 по твърдение на агенцията и документ за това ще бъде подаден(за освобождение от ипотека) на 28 Март, вдругиден. Имам идентификационен номер, ще имам и документ за липса на тежести да речем скоро. Моя простичък въпрос е някой сеща ли се възможност, подводен камък защо евентуално може да го има въпросното препиране да платя възожно по-бързо, а не да се върна след 20 дни и да станат нормално нещата?
Извинявайте за дългите обяснения, но веднъж вече се наиграх със закупуване на имот, който не мога да ползвам или продам, та се надявам някой да помогне с акъл?
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 521
Регистриран на: 16.11.2005
Местоположение: Cal
Пол: Мъж

Re: Покупка имот

Мнение от The_Ancient » 27 Мар 2022, 4:28

Според мен това са тъпи номера на брокера или продавача от страх да не се развали сделката. Може и да греша.

Ако квадратурата съответства на тази в кадастъра и няма право на ползване или други тежести, би трябвало да е ОК. Второто, нотариусът трябва да го провери. За първото, ти си наясно, че има някакви разминавания. Виж дали съседите не са подали жалба в ДНСК.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 85
Регистриран на: 19.12.2012
Местоположение: село Плевен
Пол: Мъж
Кара: сред идиоти.
Мечтае да кара: e31 850csi

Re: Покупка имот

Мнение от skipper » 27 Мар 2022, 6:12

Принципно за капарото се прави нещо като договор, в който се пише че даваш капарото, продавача се задължава че ще ти продаде имота в противен случай ти дължи 200 % обезщетение. И най-важното пише кога сте се разбрали да изповядате сделката пред нотариус. Имаш ли предварителен договор, в който да е описано всичко това и частта с озаконяването ?
Oo (|||)(|||) oO
First law of electronics: "Every device is powered by the white smoke that resides within it, when the white smoke comes out, the device doesn't work anymore.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 648
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: Покупка имот

Мнение от ivanski_2 » 27 Мар 2022, 6:53

Имаш ли предварителен договор? Къде точно се намира(на лс ако искаш), може да познавам продавача Смолян е малък. Местна агенция ли ползваш, тази как си представя да и пратиш пълномощно :kuku:
Надявам се си проверил всичко, през доверен адвокат.
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1966
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Покупка имот

Мнение от barty » 27 Мар 2022, 8:14

1. Има ли подписан Предварителен договор с ясни условия и срок за изповядване на сделката?
2. Пристройката трябва да бъде узаконена? Ако да, това е дълъг процес с много неизвестни.
3. Трябва да се видят документите по ипотеката.
4. Пълномощното е вариант но без допълнителна информация не бих дал съвет! По скоро не. Трябва да се види потока на парите, плащането и т.н.
5. Като цяло трябва да се проследи историята на имота, което е работа на читав адвокат. Не случайно съм го подчертал.
6. Като цяло покупката на имот изисква внимание и трябва да се ръководи от опитен човек.
:yes:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 871
Регистриран на: 9.10.2006
Местоположение: София
Кара: е85 M54B30

Re: Покупка имот

Мнение от sub_eleven » 27 Мар 2022, 8:51

ivoaudi написа:Моя простичък въпрос е някой сеща ли се възможност, подводен камък защо евентуално може да го има въпросното препиране да платя възожно по-бързо, а не да се върна след 20 дни и да станат нормално нещата?

Директно ти отговарям. Продавачът си търси нещо да купи паралелно с продажбата. Нагледах се последните месеци на подобен случай, че дори и на вдигане на цената, защото не стигали затова, което се търси(и явно се е намерило). Но капарото ти би трябвало да ограничи поне това, защото продавачите са го взели. Тези моите хора нарочно не взимат капаро и протакат нещата, докато излезе имот, защото нямат и къде да излязат да живеят като продадат.... Затова се опитват да го съчетаят. Затова е станало отведнъж спешно, но това е бил и сценарият. Бас ловя, че брокерите такава схема са направили. "Казваме 3-4 месеца и като намерим, веднага звъним и форсираме". И предварителният ти договор сигурно е "пипнат" за да може това да се случи.

Дори да не се обитава в момента къщата, която искаш да купиш и случаят да не е точно такъв, хората ги е страх от инфлацията и искат максимално бързо да го заменят с друг имот или да обърнат парите в каквото там са решили. Искат да съкратят периода на притежание на голяма сума пари, защото са несигурни времената, всичко поскъпва.

Ако провериш месец след продажбата продавачът по ЕГН в агенцията по вписванията, мога да се обзаложа, че ще фигурира заличаването на ипотеката, продажбата и после и покупката на друг имот. Може и пак ипотека.

Според мен ако решиш да се забавиш, няма да им дадеш избор освен да чакат, но знаеш ли какво ще стане? Ако я искаш, взимай я сега.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 997
Регистриран на: 8.11.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: М2+X5

Re: Покупка имот

Мнение от msi200 » 27 Мар 2022, 9:09

Напълно нормално е продавачът и агенцията да бързат да вземат парите.
НО:
Звучи ми крайно невероятно да се оправят документите на пристройката за 3-4 месеца, да не говорим за месец и половина, ама знам ли - може да са задвижили процедурата преди много време.

Имаш ли предварителен договор и какво пише в него за срокове, неустойки и т.н.?
Имаш ли документ, че си платил капарото?

И задължително си наеми адвокат, който се занимава с имоти, да придвижи сделката. На агенциите не им вярвай на нито 1 приказка.
I love the sound of V8 in the morning...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6215
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Покупка имот

Мнение от zvetiko » 27 Мар 2022, 10:47

Според мен не допускай да те форсират по никакъв начин. Имате си уговорка за след 3-4 месеца, предполагам това е споменато и в предварителния договор и изискай да не те притесняват и да си я спазят. Както колегите ти препоръчват, когато се прибереш задължително прекарай сделката през адвокат, който се занимава с недвижими имоти- сблъсквал съм се със схеми за имотни измами, които са повече от интересни.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 275
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Покупка имот

Мнение от TNT » 27 Мар 2022, 10:56

На мен ми е странно при това движение на цените как изобщо сте се разбрали 3-4 месеца да се чакате.
Изображение


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Покупка имот

Мнение от Bogat-Beden » 27 Мар 2022, 11:13

Аз лично много мразя некоректността, неточността и да ме правят на луд..
Аз самият гледам да съм максимално откровен и коректен, но на територията това се възприема като излишно усилие, слабост, глупост, наивитет и т.н..
Продадох личен имот със стискане на ръце, предварителен договор въобще не правихме, не съм въртял гъза за оари и срокове, напротив, чаках за купувача да му одобрят ипотека, събирах повече документи по тая линия..
И даже отстъпих в курса на парите, към 100+ лева бях минус, ама млада майка с дете - викам айде без цигании..
(После дамата си взе Ку7 от последните, ама жива и здрава да е, не са крадени пари, въпросът е друг..)
Мисълта ми е да си спокоен, ако искат да стане сделка, ще чакат, ако са пръдни, ще измислят пак нещо друго...
Но допускам, че и брокерите мътят водата, мега долно племе (мнозинството), за мен това са таксиджиите в НИ сферата... :banghead:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1713
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Покупка имот

Мнение от ivoaudi » 27 Мар 2022, 11:56

Честно да ви кажа, изобщо не очаквах такова съдействие. Обръщам се към всички, да. Просто да ви благодаря, че откликнахте и си позагубихте малко от времето за мен. Доказателство, че форума е наистина полезен. Благодаря! Та:

The_Ancient написа:Според мен това са тъпи номера на брокера или продавача от страх да не се развали сделката. Може и да греша.

Ако квадратурата съответства на тази в кадастъра и няма право на ползване или други тежести, би трябвало да е ОК. Второто, нотариусът трябва да го провери. За първото, ти си наясно, че има някакви разминавания. Виж дали съседите не са подали жалба в ДНСК.


Това е и моето предположение, идеята за ДНСК не ми беше минавала, ще проверя. Иначе при нотариус ходихме още като си бях там и бе читав според слуховете в града, та той(тя) се изказа в заключение, че "не вижда причина да не се изповяда сделка". Благодаря за мнението!

skipper написа:Принципно за капарото се прави нещо като договор, в който се пише че даваш капарото, продавача се задължава че ще ти продаде имота в противен случай ти дължи 200 % обезщетение. И най-важното пише кога сте се разбрали да изповядате сделката пред нотариус. Имаш ли предварителен договор, в който да е описано всичко това и частта с озаконяването ?


Имаме договор за капарото, да, но няма упоменати срокове за нищо. При отказ от моя страна отива подарък за купувача и ми го връщат при невъзможност за продажба ако са независими от мен причини. За неустойки от негова страна не съм искал и няма нищо описано. Благодаря!

ivanski_2 написа:Имаш ли предварителен договор? Къде точно се намира(на лс ако искаш), може да познавам продавача Смолян е малък. Местна агенция ли ползваш, тази как си представя да и пратиш пълномощно :kuku:
Надявам се си проверил всичко, през доверен адвокат.


Ще ти пиша на лично Ивански, но не, нямам предварителен договор.

barty написа:1. Има ли подписан Предварителен договор с ясни условия и срок за изповядване на сделката?
2. Пристройката трябва да бъде узаконена? Ако да, това е дълъг процес с много неизвестни.
3. Трябва да се видят документите по ипотеката.
4. Пълномощното е вариант но без допълнителна информация не бих дал съвет! По скоро не. Трябва да се види потока на парите, плащането и т.н.
5. Като цяло трябва да се проследи историята на имота, което е работа на читав адвокат. Не случайно съм го подчертал.
6. Като цяло покупката на имот изисква внимание и трябва да се ръководи от опитен човек.


Отговарям по номера:
1. Не.
2. Пристройката е пристроена след придобиване на имота от продавача и съответно я няма в неговия наториален, а ще бъде вписана в моя, новия. Или поне аз така разбрах
3. Тази ипотека е погасена и ще ми бъде издадено решението за погасяване, това променя ли нещо?
4. Аз искам да избягна този вариант. Приятелката ми много смело се впусна и се съгласи, но не искам да има и микро риск за нея, затова и дращя тук и питам за съвети.
5. Това за адвоката беше и моя идея още в началото и никак не е лишено от смисъл. Още в началото обаче се консултирах с друг мой приятел, който има негова си агенция и той ме посъветва по-скоро само с нотариус, ще го попитам защо, но мнението ти е ценно също!
6. Особено за такива боси като мен :D
sub_eleven написа:
ivoaudi написа:Моя простичък въпрос е някой сеща ли се възможност, подводен камък защо евентуално може да го има въпросното препиране да платя възожно по-бързо, а не да се върна след 20 дни и да станат нормално нещата?

Директно ти отговарям. Продавачът си търси нещо да купи паралелно с продажбата. Нагледах се последните месеци на подобен случай, че дори и на вдигане на цената, защото не стигали затова, което се търси(и явно се е намерило). Но капарото ти би трябвало да ограничи поне това, защото продавачите са го взели. Тези моите хора нарочно не взимат капаро и протакат нещата, докато излезе имот, защото нямат и къде да излязат да живеят като продадат.... Затова се опитват да го съчетаят. Затова е станало отведнъж спешно, но това е бил и сценарият. Бас ловя, че брокерите такава схема са направили. "Казваме 3-4 месеца и като намерим, веднага звъним и форсираме". И предварителният ти договор сигурно е "пипнат" за да може това да се случи.

Дори да не се обитава в момента къщата, която искаш да купиш и случаят да не е точно такъв, хората ги е страх от инфлацията и искат максимално бързо да го заменят с друг имот или да обърнат парите в каквото там са решили. Искат да съкратят периода на притежание на голяма сума пари, защото са несигурни времената, всичко поскъпва.

Ако провериш месец след продажбата продавачът по ЕГН в агенцията по вписванията, мога да се обзаложа, че ще фигурира заличаването на ипотеката, продажбата и после и покупката на друг имот. Може и пак ипотека.

Според мен ако решиш да се забавиш, няма да им дадеш избор освен да чакат, но знаеш ли какво ще стане? Ако я искаш, взимай я сега.


Да. Всичко клони натам и мнението ти се припокрива с това на останалите, а и моето. Просто ще бъда внимателен и това е.

msi200 написа:Напълно нормално е продавачът и агенцията да бързат да вземат парите.
НО:
Звучи ми крайно невероятно да се оправят документите на пристройката за 3-4 месеца, да не говорим за месец и половина, ама знам ли - може да са задвижили процедурата преди много време.

Имаш ли предварителен договор и какво пише в него за срокове, неустойки и т.н.?
Имаш ли документ, че си платил капарото?

И задължително си наеми адвокат, който се занимава с имоти, да придвижи сделката. На агенциите не им вярвай на нито 1 приказка.


Нямам договор, само документ за капарото. Второ мнение за адвокат, а да не разчитам само на нотариус. Ще го имам предвид. Благодаря!

Ще продължа в друго мнение, че стана голям чаршаф, колеги.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1713
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Покупка имот

Мнение от ivoaudi » 27 Мар 2022, 12:11

zvetiko написа:Според мен не допускай да те форсират по никакъв начин. Имате си уговорка за след 3-4 месеца, предполагам това е споменато и в предварителния договор и изискай да не те притесняват и да си я спазят. Както колегите ти препоръчват, когато се прибереш задължително прекарай сделката през адвокат, който се занимава с недвижими имоти- сблъсквал съм се със схеми за имотни измами, които са повече от интересни.


Проблема е, че уговорката за 3-4 месеца беше само устна. Аз съм човек, за който дадената дума има тежест и изобщо не ми е минавало през ума, че ще се наложи някой да форсира нещата след като сме се разбрали. Жената от агенцията твърди, че след тази уговорка като се изказа нотариуса е станало очевидно, че ще стане по-бързо и е трябвало да съм подготвен, но аз наистина не съм разбрал това и тръгнах за Фр с идеята за именно 3-4 месеца. Само отново споменавам, че съм си говорил с жената и наистина, наистина звучи и изглежда свястен човек. Същото мога да кажа за шефа, а и имат добра репутация в града. Иначе трето мнение за адвокат. Благодаря и на теб!

TNT написа:На мен ми е странно при това движение на цените как изобщо сте се разбрали 3-4 месеца да се чакате.


Имота се продава от 15г мисля и в началото е бил на брутална цена. Къщата е реновирана по доста евтин и нескопосан начин и цената бързо е паднала драстично поради това. Има работа за китайците, но мен не ме бърка това, та предполагам затова е всичко.

Bogat-Beden написа:Аз лично много мразя некоректността, неточността и да ме правят на луд..
Аз самият гледам да съм максимално откровен и коректен, но на територията това се възприема като излишно усилие, слабост, глупост, наивитет и т.н..
Продадох личен имот със стискане на ръце, предварителен договор въобще не правихме, не съм въртял гъза за оари и срокове, напротив, чаках за купувача да му одобрят ипотека, събирах повече документи по тая линия..
И даже отстъпих в курса на парите, към 100+ лева бях минус, ама млада майка с дете - викам айде без цигании..
(После дамата си взе Ку7 от последните, ама жива и здрава да е, не са крадени пари, въпросът е друг..)
Мисълта ми е да си спокоен, ако искат да стане сделка, ще чакат, ако са пръдни, ще измислят пак нещо друго...
Но допускам, че и брокерите мътят водата, мега долно племе (мнозинството), за мен това са таксиджиите в НИ сферата... :banghead:


Тук буквално чета себе си :D Просто няма да коментирам какви съм ги написал :D Прав си, но живеем във времена, в които става все по-трудно да си човек. Благодаря!
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 167
Регистриран на: 12.05.2009
Местоположение: Varna
Пол: Мъж
Кара: Е38, Е53
Мечтае да кара: ново

Re: Покупка имот

Мнение от mi6obmw » 27 Мар 2022, 12:12

Както и други казаха , намери си читав доверен адвокат да ти движи сделката. Може да дадеш повече пари, но с толкова неясноти накрая може да се окажат най- добрата ти инвестиция. А и със сигурност би ти спестил доста нерви, време и др.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1713
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Покупка имот

Мнение от ivoaudi » 27 Мар 2022, 12:27

Нямам нищо против да платя за адвокат. Сигурно ще го направя, но за целта трябва да избягна предварително, дистанционно плащане за което настояват от агенцията, а да се върна и така.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

ентусиаст
Аватар
Мнения: 997
Регистриран на: 8.11.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: М2+X5

Re: Покупка имот

Мнение от msi200 » 27 Мар 2022, 12:54

Значи, мисля, че ако адвокат ти провери имота и се разберете, че всичко е ОК, може да им доплатиш остатъка и без да се прибираш в България.
По морето масово се продават имоти, и то от чужденци, които не са стъпвали в България от години. А от купувача се изискват по-малко документи. Така че е напълно възможно да стане работата. Адвокатът ще ти каже какво точно трябва да направиш.

И пак повтарям за тази пристройка- проверете, дали са и ОК документите и на нея.
I love the sound of V8 in the morning...

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook