Във форма ли сте?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

В добра физическа форма ли сте?

Да, много добра
6
6%
Да
29
28%
По-скоро да
21
20%
По-скоро не
22
21%
Не
16
15%
Не, в много лоша форма
11
10%
 
Общо гласове : 105
ентусиаст
Аватар
Мнения: 871
Регистриран на: 9.10.2006
Местоположение: София
Кара: е85 M54B30

Re: Във форма ли сте?

Мнение от sub_eleven » 04 Яну 2024, 12:34

Аз дропнах ударно формата. Никога не съм вярвал, че така мога да се срина от обездвижване. Особено за трите дни в болницата, не можех да се позная на излизане. Правих си операция на ПКВ и сега възстановявам, влизайки в третата седмица. Не ви препоръчвам да я късате.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 110
Регистриран на: 8.07.2021
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е83 05, К25 06

Re: Във форма ли сте?

Мнение от NiksGS » 04 Яну 2024, 15:09

Днес хубавото време ме накара да изляза с колелцето. По обичайния маршрут от 20км съм изгубил 5минути от най-доброто време през лятото. Това е и след пауза от 7 месеца след възпаление на седалищен нерв. Като температура беше супер, само вятъра малко ме духаше настрани.
Ultimate Riding Machine

ентусиаст
Аватар
Мнения: 871
Регистриран на: 9.10.2006
Местоположение: София
Кара: е85 M54B30

Re: Във форма ли сте?

Мнение от sub_eleven » 04 Яну 2024, 16:28

На 25тия ден и на мен се разрешава колелото. Ще го почвам стига времето да позволява.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Във форма ли сте?

Мнение от b_u_b_o » 08 Яну 2024, 22:13

Вчера се оставих да ме навият да се пусна на един триатлон началото на юни - 1.5км плуване в открито море, 40км колоездене и 10км тичане. Колелото и тичането и утре ги правя, ама тва плуване много ме притеснява....май ще ходя на дърти години на уроци по плуване. Нивото ми е отчайващо ниско, мога да плувам като да не се удавя, мяза на бруст ама главата си седи над водата. Някой друг да се е учил на 30+ и да има полезни съвети? :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 219
Регистриран на: 28.11.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Във форма ли сте?

Мнение от Southside » 08 Яну 2024, 22:31

Хлъзнали са те за Утопията, ама е чудесно преживяване като за първи триатлон. Имаш кътофф от 1 час да преплуваш дистанцията, което предполага и все пак нещо като темпо, било и бавно.

Като съвети, аз тръгнах на 30+ на уроци и ми се отразиха изцяло положително. Тренировките са разнообразни- педълси, пулбой, ритане с дъска, но най- ценното им е, че в реално време получаваш обратна връзка какво да коригираш в техниката. Естествено, това не се получава веднага, напредък идва след доста часове във водата.

Има много клипчета в тубата за съвети, грешки и правилна техника, които също работят за по- упоритите, които са решили сами да се готвят.

Пак всичко зависи от какво ниво стартираш. Ако изначално липсва опит в плуването, уроци имат голям смисъл. Най- малкото за да коригират паразитни навици, които убиват всякакви наченки на скорост, тип глава над водата.

Ще е интересно да споделяш за прогреса, имаш 5 месеца за подготовка да влезеш в контролното време. :bchug:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1532
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Във форма ли сте?

Мнение от ildivvy » 08 Яну 2024, 22:46

Аз имам приятели, които започнаха тренировки по плуване над тази възраст. Нещата се получават, дори отлично, като зависи и колко усилие ще се положи, разбира се..
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Във форма ли сте?

Мнение от carmanf1 » 09 Яну 2024, 0:13

b_u_b_o написа:Вчера се оставих да ме навият да се пусна на един триатлон началото на юни - 1.5км плуване в открито море, 40км колоездене и 10км тичане. Колелото и тичането и утре ги правя, ама тва плуване много ме притеснява....май ще ходя на дърти години на уроци по плуване. Нивото ми е отчайващо ниско, мога да плувам като да не се удавя, мяза на бруст ама главата си седи над водата. Някой друг да се е учил на 30+ и да има полезни съвети? :mhihi:


Бачкал съм спасител, като бях студент.

Щом можеш да направиш 40км колело и 10км тичане, значи имаш много въздух. Тоест нямаш абсолютно никви грижи с плуването.

Само малко техника - учи се за 1-2 седмици. Елементарно е. Ще те научат много бързо.

Най-лесното при плуването е кроул - главата вътре във водата, издишаш и после леко извърташ настрани главата, колкото да вземеш въздух след 3-4-5-6 движения на ръцете (ама без да вадиш главата отгоре - само извърташ леко, за да вземеш въздух и пак надолу да издишаш)

трябва сам да си намериш на колко движения ти трябва въздух и да го спазваш. При всеки е различно

Получава се като елементарен ритъм и си ти. Щом имаш въздух, никви грижи няма да имаш с плуването

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 131
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F650GS, E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: Във форма ли сте?

Мнение от dhtj » 09 Яну 2024, 2:17

Не съм съгласен. Аз съм топ и с колелото, и в тичането, но плуването не ми се получава - много бързо се изморявам.
Сигурно ми куца нещо в техниката, но не се опитвам да коригирам, защото така съм по предпазлив - знам си че не мога и се пазя. :lol:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Във форма ли сте?

Мнение от enigma » 09 Яну 2024, 2:48

За плуване в открито море ако тепърва ще се учиш бих препоръчал "военния" стил - https://www.youtube.com/watch?v=ziymDC73Eug.
Веднъж като се свикне е изключително лесно да се преодоляват големи разстояния.

Ето детайлен инструктаж с упражнения - https://youtu.be/r8xqxKDONEg?t=307
enigma
ያለ እኩል

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 110
Регистриран на: 8.07.2021
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е83 05, К25 06

Re: Във форма ли сте?

Мнение от NiksGS » 09 Яну 2024, 8:08

И аз съм зле с плуването, но пък колелото ми е по- забавно, ще видим какво е рекъл тоя отгоре, тази година точа зъби за Витоша100 пак, въпреки 40+ години и предишни падания. Миналата година си платих участието, но паднах преди състезанието. Втората половина на годината не можах да карам колело. Та, не гонете темпо, участвайте, така мотивирате и близки и познати.
Ultimate Riding Machine

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: Във форма ли сте?

Мнение от nero_ » 09 Яну 2024, 10:15

b_u_b_o написа:Колелото и тичането и утре ги правя, ама тва плуване много ме притеснява....май ще ходя на дърти години на уроци по плуване. Нивото ми е отчайващо ниско, мога да плувам като да не се удавя, мяза на бруст ама главата си седи над водата. Някой друг да се е учил на 30+ и да има полезни съвети? :mhihi:
Инвестирай в добър треньор, няма да съжаляваш. По възможност отиди при такъв, който тренира триатлонисти - има някои особености - дишане, честота на загребване, ползване на краката, проверка на обстановката над водата. Истината е, че в басейн не можеш да се подготвиш напълно за особеностите на плуване в открити води и масов старт. Хубаво е като наближи състезанието да пробваш новите умения в морето за да имаш повече увереност. Имаш достатъчно време.
Колко ти е месечния обем на тичане и колело в момента? Доста смело заяви че ще ги направиш и утре, но имай в предвид че са на планински терен, правиш ги едно след друго, тичането ще ти е в най-голямата жега, а преди това ще си и плувал. Струва ми се, че доста ги подценяваш... без да те познавам разбира се - може да си отличен бегач и колоездач и да греша.

enigma написа:За плуване в открито море ако тепърва ще се учиш бих препоръчал "военния" стил - https://www.youtube.com/watch?v=ziymDC73Eug.
Веднъж като се свикне е изключително лесно да се преодоляват големи разстояния.

Ето детайлен инструктаж с упражнения - https://youtu.be/r8xqxKDONEg?t=307
Не съм съгласен с тази препоръка. Този стил има други предимства, но е лош избор за триатлон.

carmanf1 написа:
Бачкал съм спасител, като бях студент.

Щом можеш да направиш 40км колело и 10км тичане, значи имаш много въздух. Тоест нямаш абсолютно никви грижи с плуването.

Само малко техника - учи се за 1-2 седмици. Елементарно е. Ще те научат много бързо.

Най-лесното при плуването е кроул - главата вътре във водата, издишаш и после леко извърташ настрани главата, колкото да вземеш въздух след 3-4-5-6 движения на ръцете (ама без да вадиш главата отгоре - само извърташ леко, за да вземеш въздух и пак надолу да издишаш)

трябва сам да си намериш на колко движения ти трябва въздух и да го спазваш. При всеки е различно

Получава се като елементарен ритъм и си ти. Щом имаш въздух, никви грижи няма да имаш с плуването
Ще съм много любопитен да видя как се учи техника на плуване за 1-2 седмици...Тези 3-4-5-6 движения може и да са ок за лежерно плуване, но нямат нищо общо с истината за състезание по триатлон. Всичко може да изглежда много добре в басейна, но като дойде момента за състезанието и на старта получиш неволен шамар по главата точно когато си поемаш въздух, а на следващото дишане те плесне вълна в лицето... тогава проличава кой е подготвен за условията.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Във форма ли сте?

Мнение от bum_bum » 09 Яну 2024, 10:31

Къде в София има треньор за триатлонисти?
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: Във форма ли сте?

Мнение от nero_ » 09 Яну 2024, 10:42

bum_bum написа:Къде в София има треньор за триатлонисти?

Георги Палазов - басейн ТУ
Емил Стойнев - Спартак
Тони Михайлов - Дианабад

Това са треньори по плуване, за които знам, че се занимават с триатлонисти и голяма част от участниците по състезанията тренират при тях. Палазов и Стойнев тренират и останалите спортове. Има няколко клуба по триатлон - през тях също има достъп до треньори.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Във форма ли сте?

Мнение от b_u_b_o » 09 Яну 2024, 10:52

Е, едно след друго утре ще ги направя предполагам много на воля и после ще припадна, ама ще ги направя. :mhihi: Иначе 40км правя за около 3:20(това е от събота: 23.98 km, 1:47:23, 511 m), но понеже около Банкя понятието равно не съществува, денивелацията ми е над 900м. А и колелото ми е бангия и мисля, че мога да оптимизирам с нещо по-читаво. Тичането не ми е голяма сила, но 10км в рамките на час, ама пак има доста повече качване от маршрутите на лъвското сърце.

NiksGS написа:И аз съм зле с плуването, но пък колелото ми е по- забавно, ще видим какво е рекъл тоя отгоре, тази година точа зъби за Витоша100 пак, въпреки 40+ години и предишни падания. Миналата година си платих участието, но паднах преди състезанието. Втората половина на годината не можах да карам колело. Та, не гонете темпо, участвайте, така мотивирате и близки и познати.


И на мен колелото ми е най-фън и за триатлон бях мислил само за щафета, ама за ултрата никой успях да навия да плува, голяма драма че имало медузи :mhihi: И си говорех с разни познати дето се бяха записали, които са в много спорна форма и един приятел ме нави. Той е още по-луд щото чака до 2 седмици 2ро дете първото е на 2г. Кога ще тренира не ми е ясно, ама поне е добър плувец и е куче като цяло, нямам съмнение че ще го направи.

Аз го записах с ясната цел да влезна в контролните времена, не съм състезателна натура и не ми пука грам от класирания, единствено със себе си ще е състезавам. Основно го ползвам като стимул да се понауча да плувам, защото иначе няма да се случи. А си бях планирал тая пролет като приключи ски сезона да отида малко на уроци по тенис, ама явно ще са по плуване :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 219
Регистриран на: 28.11.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Във форма ли сте?

Мнение от Southside » 09 Яну 2024, 10:56

В Техническия, но това започва да се интерпретира грешно.

Има правилна техника на плуване и съответно грешна. Правилната е как да стоиш във водата, да си поемаш въздух, да пренасяш ръцете, да загребваш и още сума ти малки детайли, които помагат да се пести енергия и да се развива скорост. Неблагодарна история, защото водата не е типичната среда за развитие на човека и прогрес идва много бавно, с много труд и постоянство.

Масов старт в открити води е още по- кофти: шансът за шамар, ритник, лакет в главата не е малък, после вълни, течение и за разкош- медузи. Друго- началото на юни водата в нашето море е сравнително хладна. може да се помисли за нещо като неопрен, който доста подобрява плаваемостта, но пък си има своите недостатъци.

За другите дисциплини хич не са за подценяване влагата и жегата по морето. За непривикнал организъм, който се е готвил в друга среда, може да е доста шоково. Важно е и да се помисли за план за хидратиране и захранване, 5 часа високо натоварване са си все пак, без енергия тялото приключва в даден момент.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook