Тичане

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8327
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Тичане

Мнение от vicho » 29 Юни 2023, 16:19

bum_bum написа:Пулса си ти е добре. Какво очакват, да тръгнеш от вчера за днес да тичаш и да имаш пулс на маратонец ли?


това имах нужда да чуя от човек който разбира :bchug:

bum_bum написа:Правилния ориентир е процента телесни мазнини. Държиш ли някъде 12-15% си жик-так. При жените идеално е 15-20, до 25 макс. При тия нива инсулинова чувствителност, холестерол, пулс и т.н. също обикновено са в оптимални граници.


Абсолютно съм убеден, че е невъзможно да държи човек такива мазнини без диета дори с много сериозна физическа активност, и всеки ден да тичам не знам дали мога да стигна 15% мазнини :D :D :D
You said: "Time will change!" What if it changes you?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Тичане

Мнение от bum_bum » 29 Юни 2023, 16:41

Тичането си е тичане и фитнеса си е фитнес. Те са за да изградиш някакъв аеробен или анаеробен капацитет. Да покачиш мускулна маса, да повишиш костната плътност, да подобриш мобилността, координацията и т.н.

Но калориите, които ще изгориш в тоя спорт няма да ти помогнат да отслабнеш особено, ако не контролираш и храната. Вероятно едни 10-тина % като тегло и си до там.

Основното нещо, което гори калории е базовия ти метаболизъм. И въпреки, че има едни поне 100 добавки за засилване на метаболизма и още поне 100 храни, които уж също го правят на практика няма нито една добавка (легална и безопасна) и нито една храна, която да доведе до някаква съществена промяна. Единственото, което можеш да промениш е да увеличиш активното тегло. Мускулите горят калории в покой, мазнините не.

И естествено стигаме до диетата. Няма непрофесионален спорт, който би могъл да компенсира лошото хранене. Ако тренираш днес цял ден и си изгорил 2-3к калории без проблем може да ядеш и пирони ако щеш. Пак ще си целия в преси, фибри и мускули. Но за час или два, колкото и да се зориш няма шанс. Всичко е в яденето. Аз си имам доволна преса, а в последните може би 15 години не съм направил нито една коремна преса. И затова ми е много жал като ги гледам по фитнесите как правят хиляди повторения с идеята да изкарат някакви плочки.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: Тичане

Мнение от nero_ » 30 Юни 2023, 13:08

Моят съвет е да преди да започнеш с някакви структурирани тренировки да подобриш аеробния си капацитет и да дадеш време на ставите си, сухожилия и съединителни тъкани да се адаптират към спецификите на бягането. Принципно си много тежък за бягане, но няма лошо щом ти харесва. С това тегло аз лично бих се насочил към велосипед или гребен тренажор (ако проблемите с рамото позволяват), но е по-важно какво ти харесва и би правил дългосрочно. Каквото и да правиш е безсмислено ако няма постоянство. За подобряване на аеробния трябва да прекарваш време в аеробна сърдечна зона. Зоните са много спорна тема, има няколко метода за определяне. Не те съветвам да тръгваш да изпадаш в подробности - за повечето хора това е пулс в рамките 135-155 грубо. В предвид че си начинаещ без история в аеробни спортове вероятно си някъде в горната част. Добър ориентир може да ти бъде да тичаш с такова темпо с което ако някой тича до теб ще можете да водите разговор. Усещане за натоварване - 4-5 по десетобалната. Хубаво е да прекарваш поне 4-5 часа седмично в тази зона за няколко месеца. Спринтове и интензивни бягания на този ти етап на подготовка ще донесат излишно претоварване на тялото ти с по-незначителни резултати. Трябва ти база, фундамент... и за съжаление няма кратък път да го изградиш.

Както написа и колегата, отслабване (не знам дали ти е цел) бягането не е най-доброто. Отнема доста време, не прави нищо за базовия енергиен разход, липсва и значим разход за възстановяване. Диета > Мускулна маса > HIIT > Аеробни спортове. Така бих подредил значимостта на популярните методи за отслабване.

Тичам от 15 години, а от 5 се занимава с олимпийски и ултра триатлони. Въпреки, че не съм активен в момента, имам опит с тичане и аеробни спортове.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8327
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Тичане

Мнение от vicho » 30 Юни 2023, 15:18

nero_ написа:...


Благодаря за съветите!!! :bchug: :bchug: :bchug:

За аеробните спортове, тренирал съм плуване 5 дни седмично, 5 години от 8 до 12-сти клас (демек преди 20 години) :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Въздух имам много, мускулите на краката - също са ми сравнително добре т.е. нямам мускулна треска (нула) дори след 10км тичане :idea: , но да, чувствам се тежък, при 85кг ще съм на пружина :mhihi: :mhihi:

Диета - няма да е в този живот, последно време внимавам да не преяждам и толкоз.
You said: "Time will change!" What if it changes you?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 252
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Тичане

Мнение от empar » 30 Юни 2023, 15:46

Без диета не става тоя номер. Еднакво важни са със спортуването.
Покрай безбройните ми сакатлъци последните години мога да кажа, че при мен беше по-ефективно само режим на хранене, без спорт(по обясними причини), отколкото обратното.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8327
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Тичане

Мнение от vicho » 30 Юни 2023, 16:33

empar написа:Без диета не става тоя номер. Еднакво важни са със спортуването.
Покрай безбройните ми сакатлъци последните години мога да кажа, че при мен беше по-ефективно само режим на хранене, без спорт(по обясними причини), отколкото обратното.


кое да стане? :dunno:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 252
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Тичане

Мнение от empar » 30 Юни 2023, 20:59

Влизането във форма. Или съм объркал темата? :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8327
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Тичане

Мнение от vicho » 01 Юли 2023, 12:28

empar написа:Влизането във форма. Или съм объркал темата? :mhihi:


ами заглавиете май не е "влизане във форма", та не знам :winky:

тук главно за тичане се говори, май... или пак ще идем към политика :mhihi:

иначе вчера приключих месеца, този ще се постарая повече... 60 км съм си поставил за цел

Изображение

п.с. а и "формата" за всяко око (мислене) е различна :smoke:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: Тичане

Мнение от nero_ » 01 Юли 2023, 12:45

Златното правило е да не увеличаваш повече от 10-15% седмичния обем. 60км е добра цел, една идея по-агресивна.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Тичане

Мнение от bum_bum » 01 Юли 2023, 13:21

[quote="vicho"]тук главно за тичане се говори, май... или пак ще идем към политика :mhihi: /quote]

То коя тема си остава с първоначалната идея :mhihi:

Съвсем отделно от здравословния аспект и това, което ти причиняват излишните мазнини, ако свалиш кила ще свалиш по-бързо и пулса и ще вдигнеш темпото. Все пак няма да носиш едни ХХ кила безполезна маса и вода.

Ако гледаш професионалните спортисти във всеки един спорт горе-долу можеш да се ориентираш как трябва да изглеждаш за да имаш по-добри резултати. Дългобегачите са сухи и не носят нищо излишно. Дори мускули, защото за тичането не трябва особена сила, а големите мускули искат много кислород и енергия.
Изображение

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1532
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Тичане

Мнение от ildivvy » 01 Юли 2023, 14:52

Интересно! Доста 'постоянни' времена имаш! Трябва да измисля нещо и аз да засичам моите, макар, че изобщо не ми е цел, но ми стана любопитно...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8327
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Тичане

Мнение от vicho » 01 Юли 2023, 18:58

ildivvy написа:Интересно! Доста 'постоянни' времена имаш! Трябва да измисля нещо и аз да засичам моите, макар, че изобщо не ми е цел, но ми стана любопитно...


защото бягам на пътека и тя ми задава темпото :idea: :bchug:

иначе, ако бягам навън ще е абсурдно да докарвам такъв pace, едно, че е по-трудно както казаха хората, друго, че нямам достатъчно опит да се контролирам

това му се е вдигнала цената супер много, аз го взех за 300лв чисто нов... баси :dunno:

https://www.technomarket.bg/chasovnitzi ... k-09203270

и междудругото днес ми дойдоха още едни Nimbus-и, ама в по-хубав цвят и за всеки ден... баси добрата маратонка

Изображение
You said: "Time will change!" What if it changes you?

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1532
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Тичане

Мнение от ildivvy » 01 Юли 2023, 19:23

Да, вярно! Забравих, че ставаше дума за пътека...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 124
Регистриран на: 27.10.2002
Местоположение: Lonsdale Sofia
Пол: Мъж
Кара: Ееее шейсе
Мечтае да кара: кънки

Re: Тичане

Мнение от E34 » 04 Юли 2023, 12:16

Я ква хубава тема! :clap: Обожавам да тичам, въпреки че данните ми никак не са маратонски :mhihi: :mhihi: Ръст 182 тегло 97, възраст клоняща към чичка, ноооооо съм си машина не мога да отричам. Аз тичам за загрявка преди тренировка или за разпускане след тренировка, също и в дните, когато не тренирам...това за мен си е медитация и разпускане. Не мога без да тичам, сега като се замисля май е всеки ден. Редовното тичане носи огромна полза, то си е като редовния секс :mrgreen: Разстоянията са ми скромни, по 3 километра, когато са включени в тренировката и 6 или 9 километра, когато си е само кросче. Времената също скромни - 3-ката 13:20 докъм 14 и малко, 6-цата 30-32 мин. Аз съм доволен при все, че съм си дърто гюле. Ся ако сваля една петнайска ше литна ама и така си ми е добре.
Малко ме е яд, че късно открих чудото на маратонката в тичането. Тва е абсолютно задължително условие. Аз съм с АSICS Novablast, препоръчвам я за по-тежички мераклии.
Много уважавам ултрамаратонците, особено които са в екстремни условия като в Badwater Ultramarathon. Тва са нечовеци :bowdown: :bowdown:
" Акулата е най-добрия учител по плуване " - Тихоокеанска мъдрост

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8327
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Тичане

Мнение от vicho » 04 Юли 2023, 13:00

E34 написа:Времената също скромни - 3-ката 13:20 докъм 14 и малко, 6-цата 30-32 мин. Аз съм доволен при все, че съм си дърто гюле. Ся ако сваля една петнайска ше литна ама и така си ми е добре


не си толкова скромен поне от моята гледна точка... това си е ТИЧАНЕ с 12 км/ч, аз 12 км/ч ги редувам с ходене с 6 км/ч. (по една обиколка - 400 метра), не мисля, че бих издържал и километър с 12 км/ч , с 9 км/ч ще направя 6-ца, ама това са 38-40 минути

още боб имам за ядене :bchug:

довечера пак отивам да "походя"
You said: "Time will change!" What if it changes you?

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook