Най-топлият месец в последните не знам колко години

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1596
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Най-топлият месец в последните не знам колко години

Мнение от Jordana » 20 Юли 2023, 13:50

steeN написа:Ти си дал вече. И какво се очаква да видим, освен че няма никаква връзка и си гуглирал нещо на бързо?

Изображение

2020 е трябвало да бъде рекордно студена година според твоята картинка, а беше рекордно гореща :dunno:

https://www.nasa.gov/press-release/2020 ... sis-shows/

2020 Tied for Warmest Year on Record, NASA Analysis Shows


Кажи сега и в кем трейлс ли вярваш също? :ok:

Явно ти си гуглирал и се пробваш със провокативни темички за съдния ден . Според тебе защо има сезони на земята и от какво се доминира климата ? Зима лято пролет есен и разни такива ? Като си отговориш дали зависят от слънцето дневните температури , и дали слънчевата активност е фактор пак заповядай !
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Най-топлият месец в последните не знам колко години

Мнение от drifty » 20 Юли 2023, 14:05

b_u_b_o написа:Най-тъпата година от към климат в скромния ми живот. Зимата супер мижава, топла и без валежи. Тоест почти всичките ми ски бяха в алпите на 3000м+, тука не ставаше. Пролетта се уби да вали и беше сравнително студено, човек нямаше къде да мръдне, а това е сезона за екскурзии според мен. Сега лятото ни утрепа от жеги което за мен е най-гадното възможно, добре че тука поне нощно време се живее, щото като живеех в апартамент и хванеха жеги денонощно не ставаше хладно и само климатиците бяха спасението.


Наистина много тъпа година. Зимата беше топла, но пък постоянно се разболявах аз. Викам си пролетта почвам да щъкам, задачи това-онова, курец дъжд след дъжд и студ, зимата ми се стори по топла, баси.. Май месец още бях със зимното яке.. И изведнъж стана 30 градуса, но сега се радвам на хубавото време, че не се знае каква есен ще дойде.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 131
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F650GS, E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: Най-топлият месец в последните не знам колко години

Мнение от dhtj » 20 Юли 2023, 16:39

zAcK написа:Положението ще става все по-тегаво, но на никой не му дреме.
Глобалното затопляне не включва само по-топъл климат, а например кофти разпределение на валежите.
Т.е. сухо баш когато не трябва, после брутални порои за много кратко време, бури и т.н. :dunno:


Aре пак песимизъм.

Точно пък тая година е перфектно разпределението на валежите, поне в северна България. Земеделците вече поръчаха новите амг-та. :mhihi:
Октопода ожънаха ечемика преди повече от месец, засяха царевица като втора култура и вече е над метър висока, септември-октомври ще я ожънат и нея. Никой от нищо не се е оплакал.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1596
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Най-топлият месец в последните не знам колко години

Мнение от Jordana » 20 Юли 2023, 17:08

А това да има 5 метра сняг и да няма реколта по добре ли е ? Студът е бил такъв че е имало години когато житото не е узрявало до есента щото просто е изгнивало на полето без да узрее , а снегът се е задържал до юни . Било е бедствие по лошо от чумата ...
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0 ... 0%BE%D0%B4
В по дългосрочен исторически план излизането на климата на Европа от ледниковия период преди около 50 000 години е довело до разцвет на човешката цивилизация и разселването на хората . 3/4 от територията на западна европа е била под ледове целогодишно през последния ледников период . Ако не беше затоплянето и отдръпването на ледниците от Европа нямаше да го има и това което днес е човек или хомо сапиенс сапиенс . Било е такъв кочан че средиземно море е било 80 метра под сегашното ниво защото водата е била натрупана като лед по поюсите . А това респективно означава суша , ама яка суша и студове ....Ако не е това последното затопляне ще го гледаме земеделието през крив макарон :mhihi: Това че човешката цивилизация просперира в един климатичен период на сравнително умерени температури и катаклизми не означава че това е норма и винаги е било така .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Най-топлият месец в последните не знам колко години

Мнение от zAcK » 21 Юли 2023, 22:03

dhtj написа:
zAcK написа:Положението ще става все по-тегаво, но на никой не му дреме.
Глобалното затопляне не включва само по-топъл климат, а например кофти разпределение на валежите.
Т.е. сухо баш когато не трябва, после брутални порои за много кратко време, бури и т.н. :dunno:


Aре пак песимизъм.
Точно пък тая година е перфектно разпределението на валежите, поне в северна България. Земеделците вече поръчаха новите амг-та. :mhihi:
Октопода ожънаха ечемика преди повече от месец, засяха царевица като втора култура и вече е над метър висока, септември-октомври ще я ожънат и нея. Никой от нищо не се е оплакал.


В Кентъки вчера в някакъв град, де не съм го чувал, са паднали близо 280 литра дъжд на м2 за 24 часа :idea:
Дори и в България има места, където това е годишната норма на валежите :bchug:

Ама да кажем, че съм мрънкач. Прадядо ми, лека му пръст, са се прехранвали със златарство и всички разкази и на дядо са, че коритата на дерета и реки са били много по-чисти,
те са били по-пълноводни и това ги е улеснявало много. Сега зимата сняг няма, валежите се изсипват като примерът в Кентъки и всичко заминава в морето и т.н., ама лошо няма. Щом е само песимизъм :dunno:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: Най-топлият месец в последните не знам колко години

Мнение от cod-cdbp » 21 Юли 2023, 22:52

Чисто хипотетично - какво е влиянието на масовата климатизация на всякакви сгради, молове, хамбари и тн, за повишаването на температурите?
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 484
Регистриран на: 16.09.2006
Местоположение: sofia

Re: Най-топлият месец в последните не знам колко години

Мнение от zazomazo » 21 Юли 2023, 23:00

cod-cdbp написа:Чисто хипотетично - какво е влиянието на масовата климатизация на всякакви сгради, молове, хамбари и тн, за повишаването на температурите?


Никакво.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1596
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Най-топлият месец в последните не знам колко години

Мнение от Jordana » 22 Юли 2023, 6:43

С парниковия ефект косвено от фреоните , имат озоно разрушаващ ефект - това е влиянието върху климата . Иначе върху термобаланса в големите мегаполиси климатиците нямат никакъв пряк ефект , потребяваната от климатиците ел енергия се преобразува в механична работа с нищожни термични загуби . Същото е като при електромобилите . Енергия не се губи и не се печели , само се конвертира от един в друг вид . Така че и климата е пряк резултат от преноса на енергия от слънцето която попада върху повърхноста на земята . Това задвижва въздушните маси , изпарението на водата и цялата физика на атмосферните процеси . Заедно с биосферата формира атмосферата и климата на земята . Слънцето е една водородна бомба която облъчва земята с радиация милиарди години , и това че е повишила изхвърлянето на енергия и коронарна маса към земята пряко оказва влияние на климата . Макар и по голямата част от тази енергия да се отразява от атмосферата обратно в космоса , и повърхноста да се облъчва само половината от денонощието това е по скоро показателно колко малко енергия от слънцето е необходимо в планетарен мащаб да попадне върху земята за да се предизвикат сериозни климатични промени . Деклинацията на земната ос спрямо орбитата около слънцето е около 23.4 градуса и това е достатъчно да има сезони в климата . Променя се още и заради прецесията на оста на въртене постепенно на интервали от 28 000 години . Ако този наклон на деклинацията беше 0 градуса нямаше да има сезони а едно вечно лято целогодишно . Ама не е , и така имаме това което имаме като климат .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Най-топлият месец в последните не знам колко години

Мнение от steeN » 22 Юли 2023, 8:51

zazomazo написа:Никакво.


Т.е. същото каквото има и слънчевата активност, която спада от десетилетия.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Най-топлият месец в последните не знам колко години

Мнение от bum_bum » 22 Юли 2023, 9:24

Добре де, а колко бързо са се случвали тия промени в миналото? От днес за утре или за няколко стотин или хиляди години.

Защото аз не съм на 400-500 години или повече, а добре помня един твърде различен климат от сега.

Ако се върна само 20-30 години сега дори не бих казал, че това е същия климатичен пояс като тогава. А какво би станало след още толкова?
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1596
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Най-топлият месец в последните не знам колко години

Мнение от Jordana » 22 Юли 2023, 13:43

Земята е в началото на нова ледена епоха . Това че има флуктуации и мини цикли по 20 , 50 , 200 години не означава че глобално нещата зависят от тях .
https://www.travelandleisureasia.com/in ... i-ice-age/
През най-студената част от последния Ледников период, пика на ниските температури преди 19-23 хиляди години, средната температура на Земята е била около 7,8°С, или със 8°С по-ниска от тази през 2019 година. Как ли се е получило това без човешка дейност и как са се разтопили ледовете в западна европа без човека като техногенния фактор е от има няма 200 години ???!!! :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Най-топлият месец в последните не знам колко години

Мнение от bum_bum » 22 Юли 2023, 15:06

Аз не казвам, че ние сме причината, просто се питам защо се случва толкова бързо и дали е нормално.

А колкото до това дали ние сме причината или не няма как да дадем категоричен отговор. Мислим си, че всичко знаем и разбираме, понеже вече сме много напреднала цивилизация. Но реално едва ли знаем и до 10% за това как точно функционира земята като екологична система.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1596
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Най-топлият месец в последните не знам колко години

Мнение от Jordana » 22 Юли 2023, 16:18

Защо сега се случва нещо - въпроса е малко подвеждащ , промените в климата са нещо напълно нормално . Че се повишила температурата глобално средно с 1 градус за 100 години няма нищо толкова потресаващо . Вероятно антропогенния фактор си казва думата но има едно но - не е ясно дали планетата не противодейства на това , или планетата не усилва това чрез някакви процеси които остават за момента извън подозрение . В миналото е имало много по лоши ситуации за по кратко време , например преди 55 милиона години е имало рязко покачване на средната температура с няколко градуса в рамките само на десетки години в следствие вулканична активност ...най вероятно в следствие на вулканична активност е по точно . Но другото е напълно точно заради фосилните проби съдържанието на въглероден двуокис и метан и т.н Тоест знаем сравнително точно състава на атмосферата и приблизително точно температурите , но защо е било точно така а не друго са хипотези със съответните доказателства които учените вадят или не вадят . Например метана има 80 пъти по силен парников ефект от въглеродния двуокис . Намира се в малки концентрации в атмосферата не щото е малко а щото се разгражда в тропосферата до въглероден двуокис . Натрупания метан разтворен във водата на океаните и замръзнал на дъното под формата на метан хидрат е милиарди тонове надхвърлящи всички познати залежи на метан в континенталните находища . Тоест в планетарен мащаб този парников газ се отделя свърза в океаните разгражда и пак свързва по естествен път без участие на човека . И е бил в по големи концентрации ...Климата е резултат на огромен брой променливи фактори и резултата е това което имаме , непостоянен климат със сравнително непостоянна цикличност и непредвидими максимуми и минимуми . Като всяко едно глобално покачване на температурата и спадане отключва процеси които противодействат или усилват ефекта на други процеси ...Ако идеята е климата да си бъде такъв какъвто го познаваме последните 20 години няма как да стане , и без хората планетата сама го клати нагоре надолу в крайности с най различни природни фактори . В Сибир е имало тропическа растителност и мамути а Сахара не е била Сахара и това е само преди 5-10 000 години . Скоро го писах някъде , животинските и растителни видове които в момента обитават планетата са около 10% от тези които изобщо някога са съществували . А това да бъдат унищожени в голяма част е резултат от климатичните промени .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 275
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Най-топлият месец в последните не знам колко години

Мнение от TNT » 24 Юли 2023, 8:20

bum_bum написа:просто се питам защо се случва толкова бързо и дали е нормално.


Преди време бях чел, че открили мамут (или друго животно беше) и имал храна в устата още. От там тръгнала теория, че е станало баш като филмите - бързо и мигновено.

А за промените в нашия климат - всеки си забелязва нещо различно. На някой му е топло, на друго студено, средното не знаем къде е. Аз примерно забелязвам, че вече почти няма нормални дъждове. Или суша, или порой :dunno:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Най-топлият месец в последните не знам колко години

Мнение от acho.rs » 03 Авг 2023, 15:10

bum_bum написа:Добре де, а колко бързо са се случвали тия промени в миналото? От днес за утре или за няколко стотин или хиляди години.

Защото аз не съм на 400-500 години или повече, а добре помня един твърде различен климат от сега.

Ако се върна само 20-30 години сега дори не бих казал, че това е същия климатичен пояс като тогава. А какво би станало след още толкова?

В Швейцария и най-вече Норвегия, ледниците се топят като сладолед. По е това съм го видял с очите си. Картичките които се продават там изобщо не отговарят на това което виждаш.

Миналата година бях в хотел Глетчергартен в Гринделвалд. Казва се така защото е бил точно срещу глетчера....сега ледника е на 3-4км от хотела. В Норвегия ледника Бриксдален вече не се вижда от езерото отдолу.

Тази зима беше най-топлата в историята. Ние пак успяхме на намерим сняг над Маерхофен в едно селце, но то се пукаше по шефовете защото 70% от курортите бях с малко или никакъв сняг.
На 3200м в началото на Февруари на ледника Хинтертукс, дето винаги е -15-25 , сега беше ...+3 градуса . Долу на 1500м беше 10-12 ....и това се води гарантирана зона за сняг.
На покрива на Зермат и Червиня, дето пистите започват от 3900м отложиха стартовете заради липсата на сняг.

Да, в САЩ паднаха пък рекордни снегове, но точно такива аномалии подсказват че нещо не е наред. И аз се съмнявам, че това е само дело на човека, но фактите са си факти - света се затопля адски бързо.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook