Бакшишите - за и против, как и защо

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Оставяте ли бакшиш и колко?

Не оставям
8
15%
Оставям - 3-5%
12
23%
Оставям - 6-10%
15
28%
Оставям - повече от 10%
8
15%
Оставям - до 10 лева
6
11%
Оставям - до 20 лева
4
8%
Оставям - повече от 20 лева
0
Няма гласували
 
Общо гласове : 53
Старши спамър
Online
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от Top Gun Maverick » 08 Мар 2024, 23:53

Не знам, много е относителен тоя въпрос. Това за заведенията е пълна тъпотия, макар и аз да им давам някакъв. И сам мога да си нося храната ако ще я опра до там да ме изнудват за бакшиш. Като са им малко парите, нека шефа им увеличи заплатата.

Пешеходец, аз не съм от този тип хора, които се сърдят. Дори някой да ми каже нещо, което не ми харесва, по-скоро ще мисля къде греша за да го чуя, ако не намеря логичен отговор, просто просто приемам, че човека е такъв и продължавам.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от alx » 09 Мар 2024, 0:42

Top Gun Maverick написа:Дори някой да ми каже нещо, което не ми харесва, по-скоро ще мисля къде греша за да го чуя, ако не намеря логичен отговор, просто просто приемам, че човека е такъв и продължавам.


Браво. Аз също съм на този принцип и колко главоболия ми е спестил- не е истина.

Усмихнах се :)
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Царево
Пол: Мъж

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от barabqga » 09 Мар 2024, 3:47

Exclusive89 написа:Почти винаги оставям около 10% разбира се обслужването, ако ми е харесало.

driver69 написа:Оставяте ли бакшиши?
Смятате ли, че е нормално сервитьори да питат за бакшиш, когато ви поднасят сметката (с оглед на все по-честото плащане с карта)?

Тук при нас, в Швейцария и Люксембург не питат за бакшиш, ами направо идват с таблет и маркираш определен %. Разбира се, ако искаш.
тоест пак те питат идвайки с таблета

Изпратено от моят moto g(8) power lite с помощта на Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 367
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: Е36 318i
Мечтае да кара: На челна стойка.
Детайли за колата: И умишлено надрана пак е красива.

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от ceco_kd » 09 Мар 2024, 7:26

Мен веднъж във Варна ми се случи така. Питаха ме какъв % искам да оставя(ако искам обаче). Беше някаква пицария на открито в морската градина. Някакви испанци ли бяха персонала(собствениците). И аз съм за това да се оставя някаква сума ако си останал доволен. Но българина е циция в общия случай и най-много се "кефя" като накрая 2-3 души от 5 да речем оставим сумарно на сметка 150 лв. към 10 лв. за бакшиш, а накрая сметката не излиза. Т.е. има и тарикати помежду ни, които освен че не оставят, ами и бакшиша все едно е оставен да покрива техните минуси в числовия израз. И обикновено това са хората с по-уреденето положение (поне в "нашата" компания явно е така). Или ако вземе съдбоносното решение да остави, после не пропуска да го спомене, че да се впечатлим явно останалите(тези дето сме оставили по 10-20% на консумацията ни). Абе не, че се дразня, ама някак си прави впечатление и то недобро.

Изпратено от моят SM-A725F с помощта на Tapatalk
Карам бавно! Стигам Бързо!

Старши спамър
Online
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от Top Gun Maverick » 09 Мар 2024, 7:56

https://www.google.com/amp/s/amp.dw.com ... a-15211332
По много сайтове има леко противоречива информация, но най-важното ми беше да видя къде се е появила тая рекетьорска практика. И ето, пак от скапаните туземци, които е дебелашки стил са искали да прередят другите, все да са първи и да важничат. :mhihi: В Япония е яко, то вече са те одрусали, какво ще те доят като крава до последната капка защото сервитьора не вземал достатъчно? :kuku: Като работят за смешни пари просто спират да работят и работодателите веднага ще вдигнат заплатите. Те нямат друг избор освен ако сами не ходят да сервират в Макдоналдс примерно.
Та за мен тая мантра е наложена на хората както едни други мантри пак от богатите за да им е изгодно и удобно на тях. Не желая никой да ми оставя бакшиши щом съм си искал колкото желая. Толкова са прости някои неща, не знам защо трябва да се усложняват.

Пак казвам, оставям бакшиш защото съм хванал и аз тази мантра, ама не прекалявам, като за мен 10% звучи абсурдно. Парите са време и енергия, тоест не предпочитам аз да си влагам времето, което имам на тази земя за да го ПОДАРЯВАМ на някой вместо да ходя безцелно в някоя планина примерно.

П.п: Предлагам на всички оставящи безумни бакшиши, просто да спестят половината от тях, да си купят някое Сатоши и след 4 години да видят резултата. Ще профукам аз пари за едно Г20 да оставям огромни бакшиши, ама веднага даже почвам.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от Jordana » 09 Мар 2024, 9:29

В тоя линк са изтървали булгар бакшишите , които често сами си прихващат бакшиша по тяхно усмотрение като закръглят сметката към подходяща за тях сума . Тъй като се счита за ниска култура да си поискаш удържания бакшиш , и този вариант на бакшиша има право на живот :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1966
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от barty » 09 Мар 2024, 11:12

Доста години съм работил в храненето и хотелите. Приключих преди 17г, като имам и 4 години международен опит.
За добър бакшиш трябва да се постараеш, без значение къде си
Най-големият бакшиш, който съм получил е 2500 лв през 2005г в София.
Имал съм по 250, 500 лв от други клиенти.
Но винаги съм бил усмихнат, вежлив и професионалист.

В чужбина бакшиша беше уреден по различен начин: % от оборота или задължително част от сметката.

Като клиент оценявам професионалното обслужване и оставям добър бакшиш, когато виждам че има защо.
:yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от Jordana » 09 Мар 2024, 12:16

А как стои въпроса с бакшиша на персонала в кръчмите ? Всяка коза за свой крак , или делят парсата по соломоновски накрая на смяната ? Щото персонала не е само две сервитьорки все пак , шеф Токев отзад при тенджерите и той иска да барне лев отстрани на фиша .... :roll:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1966
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от barty » 09 Мар 2024, 13:35

Jordana написа:А как стои въпроса с бакшиша на персонала в кръчмите ? Всяка коза за свой крак , или делят парсата по соломоновски накрая на смяната ? Щото персонала не е само две сервитьорки все пак , шеф Токев отзад при тенджерите и той иска да барне лев отстрани на фиша .... :roll:


Навсякъде е различно, поне по мое време.
:yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от Е.Димитров » 09 Мар 2024, 15:36

За мен лично, в България в обичайните заведения дето се ходи/ходя не е процент а сума.
Преди беше 2-3-4 лева, после 5 лева и сега до 10 лева.
Не съм стисня (вероятно) , просто така ми диктува разума и икономическата обстановка в държавата.
Пък и аз не съм разточителен като време и ястия в заведенията.
В чужбина се информирам кога и как е обичайно да оставям и горе-долу се старая да го спазвам.
Онзи ден писах за автомивката и ония несретник , дето прецени , че "щяло да ми струва по-скъпо, щото колата е мръсна" , отидох на друга мивка пак в Младост и там момчетата не видяха колата да е по-мръсна от нормалното и се захванаха и за може би 30-45 минути един човек я оправи от всякъде, като аз понякога си набелязвам някакво петно/нечистотия малко по-скрито и гледам, дали в старанието си ще мине и там и няма да моля за да го забърше.
Мина си младежа от всякъде, оправи табло, стелки , постара се, не слагаше коляно на седалката докато бърше това онова и на края ми каза 24 лева , което според мен е напълно справедлива цена.
Дадох му 50 лева, и когато ми върна рестото му оставих една петица на монети по 2 лева (монетите за бакшиш според мен някакси изглеждат малко).
На бензиностанции, зареждайки служебната и някой от хората там, ако реши да измие предният прозорец (не карам майбах) му оставям левче на човека.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от streetz » 09 Мар 2024, 19:45

Ако човекът отсреща се постарае да си свърши работата бързо и максимално качествено, а не просто да я свърши и да му се махам от главата - оставям с удоволствие някой лев отгоре. Понеже някога като млад поработих на автомивка с изненада открих, че шофьорите на по-невзрачните автомобили повечето пъти гледаха да оставят някакъв бакшиш, докато тези със скъпите - никога. Но пък бяха с претенции до небето.
Наскоро ходих до една гумаджийница в София, нищо особено. Нося им две гуми с джанти 16-ски да махнат гумите и да ми сложат едни други (пак аз си ги нося). Тоест само демонтаж/монтаж и баланс. Не стига, че се мотаха над 20 минути с тия 2 гуми, ми накрая и 28 лв ми взеха. Е какъв бакшиш заслужават? За качване/сваляне, демонтаж/монтаж и баланс на 4 гуми в друг по-малък град не само ми поискаха само 35 лв, ами и свършиха работата за по-малко време. Ми ето ви 40 лв, момчета, да пиете по една бира после.
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от Jordana » 09 Мар 2024, 19:50

Тая колко бакшиш трябва да остави ? :dunno:
https://www.youtube.com/watch?v=IbIkKNz8osE
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3908
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от Kroki » 11 Мар 2024, 14:36

Да, винаги. Ако съм доволен от обслужването или е направено нещо за мен, оставям повече. Например в Гърция тая година бяхме на един ресторант по-официално облечени, но бяхме със скутер и към 12 си стана хладно. Питах дали можем да купим 2 одеялца за жените, поне да си наметнат краката, казаха че не може, но после сервитьора дойде и каза, че можем да ги вземем, но просто да не е очевадно. На тръгване се здрависах с него и в ръката ми имах едни 20€ и той се изкефи как му ги дадох и аз :mhihi:

В магазини не, мивка да ама виждам персоналното отношение и те такам.
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8324
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от vicho » 12 Мар 2024, 12:29

аз пък съм забелязъл, че хората които оставят най-щедри бакшиши имат най-малко пари :roll:

колкото до мен, повечето пъти - да, особено ако хората се стараят и са усмихнати и приветливи
You said: "Time will change!" What if it changes you?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 742
Регистриран на: 7.01.2007
Пол: Мъж
Кара: X3 G01 LCI 30e

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от Rainbow » 12 Мар 2024, 12:47

vicho написа:аз пък съм забелязъл, че хората които оставят най-щедри бакшиши имат най-малко пари :roll:

колкото до мен, повечето пъти - да, особено ако хората се стараят и са усмихнати и приветливи


Естествено, комплекса и да се правиш на такъв, какъвто не си е силен :lol:

Бакшиша разваля услугата! След време се приема за нещо, което си длъжен, дори да не си доволен... Цялата глупост тръгва от САЩ т.к. някой не му се плаща. На места се смята като обида ако тръгнеш да оставяш. Иначе оставям, но умерено (до 10% или някаква сума). Примерно в скъп ресторант на 500 лева сметка, няма да оставя 50 лева. То съм и забелязал, че голям бакшиш главно оставят на малкa сметка, когато си дал няколко стотака вече, нямаш толкова мерак и за бакшиш.

Отделно напоследък всички куриери за храна очакват бакшиш също (въпреки, че е с платена доставка). Да кажем ок. Но по същата логика защо никой не дава бакшиш на куриер на Спиди/Еконт ако е платена пратката, че ти го е доставил? Като работа са еднакви и двете :) Бакшиши на зъболекар и лекар оставяте ли? И то почва да се размива границата бакшиш ли е или рушвет?!

Като човек правил фирмени събития с фактури, също не е много приятно когато на сметка 2-3к реално фирмата оставя 0 лева бакшиш и аз трябва да преценя дали да дам от джоба си (не бих дал 300 лева в случая, но виж 50-100 може) или не. Колегите яли и пили на аванти няма да дадат и стотинка, това се знае :mhihi:
Изображение
Бившето возило: E92 335i, 2007, ръчни, 396 whp, 639 nm, 100 октана
Mfactory helical LSD, ST XA Coilovers, H&R sway bars, M3 control arms, D2 BBK 356mm floating + RLS29/Yellowstuff + Goodridge, 313 Performance 19" / 2Forge ZF1 18", OEM turbos
JB4 + Rev3, MHD JB4 BEF, BMS Clutch stop, Custom catless dоwnpipes, VRSF 7" FMIC, VRSF CP + Tial BOV, VRSF OEM Silicone inlets + OCC, Yokohama AD08R, BMS CDV

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook