Затъмняване на стъкла

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 367
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: Е36 318i
Мечтае да кара: На челна стойка.
Детайли за колата: И умишлено надрана пак е красива.

Re: Затъмняване на стъкла

Мнение от ceco_kd » 15 Мар 2024, 9:44

Идеята е, че това число с процентите показва пропускливостта на фолиото. Т.е. 50% е тъмно, но 30% е още по-тъмно. А дали има разлика всеки си преценява. Аз моето мнение е, че определено има и не знам какъв сетивен орган ти е кожата след като не го усещаш. То тогава и 3-4 градуса значи няма да ги усетиш.....иначе щората може да спре видимия спектър, ама УВ-то - ТЦ. А то затоплянето не е от видимия спектър май. От 15 години сигурно карам така. В провинцията съм нямал проблем, други познати са имали, ама то и как иначе като са си слагали 5% на предните странични стъкла. Иначе за Сф съм чувал, че повече се заглеждали и затова там ми се е случвало, за да не дърпам дявола за опашката да си отварям предните прозорци преди да са ме видели служители на реда. Въпрос на личен избор е!

Изпратено от моят SM-A725F с помощта на Tapatalk
Карам бавно! Стигам Бързо!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 209
Регистриран на: 8.06.2008
Местоположение: Добрич
Пол: Мъж
Кара: F01
Мечтае да кара: F80
Детайли за колата: BMW F01 740xD M Sport

Re: Затъмняване на стъкла

Мнение от bir40o0 » 15 Мар 2024, 10:17

От 2011-2012 карам всички коли със затъмнение стъкла. Когато се заложи на хубаво скъпо фолио, ефекте е доста положителен, особено на черна кола. Черна кола стояла на слънце цял ден, цялата затъмнена(плюс челният), се усеща 10 градуса разлика, когаато влезеш в колата. Климатика доста по-бързо обръща въздуха. Проблеми съм имал само веднъж 2014-2015 година в Бургас, един лош "сигладжия" се направо на мъж. Исках като нормален да се разбера с него, той не пожела. Е оказа се, че наказан след санкцията от негова страна, но проблема си е негов :mhihi:
Ако не си крайно нагъл и не се дървиш на ограните при спиране с много тъмни челен и предни стъкла, заяждането минава с фиш.
Аз лично виждам разлика, дори и затъмнен с висок процент светлопропускливост(нисък процент затъмняване). Мога да покажа снимки на колите, коя как стои с различни проценти фолио, с оригинално тонирани стъкла и без.
Към момента карам с най-светлото фолио на предните и челният, само за UV, мина времето на много затъмнената кола :lol:
Като марки фолио, карал съм с истински 3M, Xpel, разлика със среден клас Armolan, Global почти няма. Топа на топа е Llumar, от това фолио съм най-доволен, но цената му меко казана пресилена за цяла кола + челен.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Затъмняване на стъкла

Мнение от Моджо » 15 Мар 2024, 10:31

Аз искам да не ми пече/свети слънцето в лицето, а не да е хладно. Няма проблем да ми е топло. И само щората го може това. Знам, щото щори слагам на бмв-то, детски, лепят се вакуум. Мислех си че затъмнението ще върши същата работа обаче КОР. И много интересно като предните не са ти затъмнени какво по-точно се очаква да помогне другата затъмнена половина. М? Гъзария ви тресе.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 209
Регистриран на: 8.06.2008
Местоположение: Добрич
Пол: Мъж
Кара: F01
Мечтае да кара: F80
Детайли за колата: BMW F01 740xD M Sport

Re: Затъмняване на стъкла

Мнение от bir40o0 » 15 Мар 2024, 10:46

Моджо написа:Аз искам да не ми пече/свети слънцето в лицето, а не да е хладно. Няма проблем да ми е топло. И само щората го може това. Знам, щото щори слагам на бмв-то, детски, лепят се вакуум. Мислех си че затъмнението ще върши същата работа обаче КОР. И много интересно като предните не са ти затъмнени какво по-точно се очаква да помогне другата затъмнена половина. М? Гъзария ви тресе.

Къде съм писал, че не са? Всички стъкла са ми затъмнение, челен и предно с най-светло фолио, задницата до оригинална тонировка.
Всеки различно го вижда, на мен в кола без фолио ми пече адски много.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Затъмняване на стъкла

Мнение от Моджо » 15 Мар 2024, 11:13

Предно и предни странични е забранено, младеж, освен ако не е фабрично. Нещо ?
Своеволия и преценячество не са моите неща.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 209
Регистриран на: 8.06.2008
Местоположение: Добрич
Пол: Мъж
Кара: F01
Мечтае да кара: F80
Детайли за колата: BMW F01 740xD M Sport

Re: Затъмняване на стъкла

Мнение от bir40o0 » 15 Мар 2024, 11:19

Моджо написа:Предно и предни странични е забранено, младеж, освен ако не е фабрично. Нещо ?
Своеволия и преценячество не са моите неща.

Забранено не е, четете си хубаво чл.105, ал. 3 от ЗДвП 8)
Има си ясен регламент(европейка директива), по която се третира затъмняването предните и челното(панорамно стъкло) на автомобила.
ПС: влизаме в излишна полемика вече, няма нужда.
ПС 2: Не знам дали видя колега, но темата целенасочено е пусната за затъмняването на предните и челно стъкло на автомобила :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Затъмняване на стъкла

Мнение от DigitalExile » 15 Мар 2024, 11:21

В закона пише само колко светлина трябва да пропуска, няма нищо забранено.
Това че органите на реда няма с кво да измерят пропускливостта е друг въпрос.

Така като слушам Моджо, щом топлото не му пречи, а слънцето го дразни един спрей от 10 лева черен ще му свърши перфектна работа ;)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Затъмняване на стъкла

Мнение от Моджо » 15 Мар 2024, 11:28

Я, не е..верно ? Алинея 2 де я ? И всичкото това нещо се отнася за фабрично затъмнени стъкла, а не лепени с фолия.
Ма се тая де. Прав си :bchug:
Хм,хм...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Затъмняване на стъкла

Мнение от DigitalExile » 15 Мар 2024, 11:38

https://vs-studio.bg/zakon/

Опитвам се да разбера, завиждаш на хората които са си сложили фолио? много се нервиш,че за едни работи, а за теб не? или нещо друго има и просто си крив днес?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Затъмняване на стъкла

Мнение от Ивайло Димов » 15 Мар 2024, 13:10

Правилата казват за предни странични и предно панорамно -70% пропускливост,за задните няма ограничение.Има достатъчно фирми -професионално занимаващи се така че освен гаранцията могат да издадат и сертификат за фолиото та да е спокоен човек ако го спрат .

Потребител
Аватар
Мнения: 30
Регистриран на: 6.02.2011
Пол: Мъж
Кара: 528i '97

Re: Затъмняване на стъкла

Мнение от Ant0n » 15 Мар 2024, 15:09

Миналата година на Владая ме спряха и ми чоплиха предните стъкла с нокът, а имам затъмнени само задни. Иначе искам поне прозрачно УВ фолио да сложа на страничните, че е тъмна кола с тъмен салон и лятото докато охладя трябва да гася колата. Но като гледам какви са дебили...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8324
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Затъмняване на стъкла

Мнение от vicho » 15 Мар 2024, 15:36

Ant0n написа:Миналата година на Владая ме спряха и ми чоплиха предните стъкла с нокът, а имам затъмнени само задни. Иначе искам поне прозрачно УВ фолио да сложа на страничните, че е тъмна кола с тъмен салон и лятото докато охладя трябва да гася колата. Но като гледам какви са дебили...


каква е колата? явно си изтеглил късата клечка, как ли някой ще ми чопли с нокът по колата... ще изгинем още там :lol:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

Потребител
Аватар
Мнения: 30
Регистриран на: 6.02.2011
Пол: Мъж
Кара: 528i '97

Re: Затъмняване на стъкла

Мнение от Ant0n » 15 Мар 2024, 15:40

E39, абсолютен сток без брони, джанти и тн.. именно затова (не) искам да си сложа УВ фолио сега, пък и както някой каза по-назад - не знам дали ще има чак такъв ефект какъвто си представям откъм топлинна защита.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8324
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Затъмняване на стъкла

Мнение от vicho » 15 Мар 2024, 16:00

Ant0n написа:E39, абсолютен сток без брони, джанти и тн.. именно затова (не) искам да си сложа УВ фолио сега, пък и както някой каза по-назад - не знам дали ще има чак такъв ефект какъвто си представям откъм топлинна защита.


за е39 няма ли матови предни стъкла или се бъркам... мисля, че е по-добрия вариант от фолиото :dunno:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 128
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F650GS, E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: Затъмняване на стъкла

Мнение от dhtj » 15 Мар 2024, 16:46

Има стъклопакет даже. :lol:

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: nivo

Последни теми
Facebook